Ünlü YouTuber 'MrBeast' transgenderizmi normalleştiriyor

Ünlü YouTuber MrBeast'in sahip olduğu büyük kültürel etki, transgender hareketinin radikal gündemini normalleştirmeye hizmet ediyor.
Ünlü YouTuber 'MrBeast' transgenderizmi normalleştiriyor


Kaynak: europeanconservative.com
Erişim tarihi: 13.02.2024

Bruce Jenner Nisan 2015'te kendini kadın olarak “tanımladığını” açıkladığında, bu transgender hareketi için küresel bir dönüm noktası oldu. Yaklaşık 17 milyon kişi bu haberi izledi; manşetler, haber bültenleri ve internet bu haberin ardından patladı. Ne de olsa Jenner, dünyanın en zengin ve en ünlü reality şov ailelerinden biri olan Kardashian klanının bir üyesiydi. 

Jenner'ın röportajından sonra herkes bir transseksüel tanır oldu. Bir LGBT aktivisti, bu haberi takip eden reality şov I Am Cait'in "dünyadaki herkesin diline transı doladığını" belirtti.

Jenner'ın transseksüel tartışmaları üzerindeki etkisi iyi belgelenmiştir. Ancak, çok az yetişkinin farkında olduğu yakın tarihli bir başka hikaye de aynı derecede önemli olabilir.

Nisan 2023'te, Youtube’da “MrBeast” olarak bilinen Jimmy Donaldson'ın videolarında yer alarak ünlü olan Chris Tyson, X'te (Eski adıyla Twitter) MrBeast kanalının hayranları tarafından fark edilen fiziksel görünümündeki belirgin değişikliklerin, “trans-kimlikli” erkekler tarafından özelliklerini dişileştirmek için kullanılan hormon replasman tedavisinden kaynaklandığını açıkladı.

Temmuz ayında makyajlı, uzun saçlı ve topuklu ayakkabılarıyla YouTuber Anthony Padilla ile bir araya gelerek "Ben bir kadınım!" açıklaması yaptı. Tyson, Padilla'ya artık kadın cinsiyet zamirlerini kullandığını (İngilizcede “o” zamiri cinsiyet belli eder) ve bir kadın ismi olan 'Kris' ismiyle anılmak istediğini söyledi.     

Bu durum, yılın başlarında dindar bir Hristiyan olduğu iddia edilen eşi Katie ile neden boşandıklarını açıklıyordu. Önceki fotoğraflarda Tyson, güzel bir eşle evli, muhteşem bir gülümsemeye ve Tucker adında sevimli bir çocuğa sahip yakışıklı bir genç adam olarak görülüyordu; ancak şimdi, Katie'nin Instagram sayfasında artık yürümeye başlayan çocuklarını tek başına taşırken çekilmiş yürek burkan fotoğrafları yer alıyor.

Chris Tyson
“MrBeast” olarak bilinen Jimmy Donaldson'ın videolarında yer alarak ünlü olan Chris Tyson transseksüel olduğunu duyurdu.

Katie'nin son birkaç yıldır pek çok kadının karşı karşıya kaldığı korkunç bir konuma, yani “trans dulu” konumuna itildiğini belirtmek gerekir. Kocası bir kadın olma ve “kendini ifade etme” yolculuğuna çıkmak için ailesini feda etme konusunda ısrar ederken, dünya bu adamın “cesaretini” alkışladı ve oğullarının dünyasındaki -kendisininkinden bahsetmiyorum bile- yıkımı görmezden geldi

Viral olan ama kaynaksız bir tweet, Tyson'ın oğlunun babasını özlediğini ve sürekli ona ne olduğunu ve nereye gittiğini sorduğunu iddia etti. Kendisi de eşini cinsiyet ideolojisi yüzünden kaybeden Tracy Shannon isimli bir kadın, bu gönderiye X'te cevap verdi:

“Oğlu için üzülüyorum. Oğullarım, babaları kadın gibi görünmek ve fetişini yüksek sesle yaşamak için cinsiyet değiştirme ameliyatı olduğunda yıllarca ağlayarak uyudular. Onlara bu geri kalmış toplumda düzgün bir şekilde [yas tutmaları için] izin verilmeyecek. Onlara bu kadar üzülmelerinin sebebinin toplum tarafından onaylanmama olduğu söylenecek. Babalarının iyi hissetmesini sağlamak için tercih ettiği zamirleri kullanmaları gerektiği ve bunun kendilerini nasıl hissettirdiğini görmezden gelmeleri söylenecek. Yalan söylemenin kötü bir şey olduğu öğretilmesine rağmen yalan söylemeye zorlanacaklar. Üzüntüleri toplum tarafından tanınmayacak. Bir ölüm ya da babalarının bedenini ele geçiren bir uzaylı taklidi gibi hissettiren şeyi kutlamadıkları için yobaz ilan edilecek ve alay konusu olacaklar.”

Tyson'ın kendini “transseksüel olarak tanımlama” kararı kültürel açıdan önemli çünkü on milyonlarca genç onun hikayesini takip ediyor. Tyson'ın on yılı aşkın bir süredir arkadaşı Jimmy Donaldson ile birlikte yer aldığı MrBeast YouTube kanalı, 229 milyon aboneyle platformda en çok abonesi olunan ikinci kanal konumunda.

MrBeast
Cinsiyet değiştirme sürecinde olan Chris Tyson, YouTuber MrBeast'in videolarında yer almaya devam ediyor.

Keeping Up With the Kardashians, nadiren iki milyon izleyici sayısına ulaşırken MrBeast videoları düzenli olarak on milyonlarca kez izleniyor ve bazıları 100 milyonu aşıyor. Kanalın sahibi Jimmy Donaldson ise Tyson'ın cinsiyet değiştirme sürecini desteklediğini açıklamış durumda ve gelen eleştirilere "transfobinin kendisini kızdırmaya başladığını" söyleyerek yanıt veriyor. Kadın gibi giyinen Tyson ise hala videolarda yer alıyor (en sonuncuları sırasıyla 94, 98 ve 145 milyon görüntülenmeye sahip).

MrBeast ve YouTube yıldızlarından oluşan kadrosunun olağanüstü popülaritesini abartmamak zordur. Donaldson, "Markette Hayatta Kaldığın Her Gün İçin 10.000 Dolar" (161 milyon görüntüleme), "Diri Diri Gömülü 50 Saat Geçirdim" (313 milyon) ve "Gerçek Hayatta 465.000 Dolarlık Kalamar Oyunu!" gibi videolar için milyonlar harcıyor (559 milyon).

MrBeast sürekli olarak dünyanın en iyi YouTube fenomenlerinden biri olarak gösteriliyor. Çocuklar kanalı takıntılı bir şekilde takip ediyor. Oradaki yıldızlar ve oyuncularla ilişki kuruyor ve onları tanıyormuş gibi hissediyorlar. Eski nesillerin TV karakterleriyle özdeşleştiği gibi onlarla özdeşleşiyorlar - ancak sosyal medya çağı bunu çok daha kişisel hale getirdi.

MrBeast'in birincil hedef kitlesi 25 yaşın altındakiler ve ne yazık ki çok az ebeveyn çocuklarının YouTube'da izledikleri veya internette takip ettikleri influencer'lar hakkında bilgi sahibi oluyor. Üstelik cinsiyet ideolojisini eleştiren pek çok sağlık profesyoneli ve uzman, yıllardır ebeveynleri internet fenomenlerinin çocuklara transseksüel ideolojiyi tanıtmada kilit bir rol oynadıkları konusunda uyarıyor. Binlerce ebeveyn, çocuklarının cinsiyet algılarının izledikleri çevrimiçi içeriklerle şekillendiğini dehşet içinde öğreniyor. MrBeast büyük bir kültürel etkiye sahip. Şimdi bu etki, transgender hareketinin radikal gündemini normalleştirmeye hizmet ediyor.