Drag queen yarışması mastektomi sahnesiyle büyük tepki çekti

RuPaul's Drag Race All Stars’da transseksüel bir drag queen'in podyumda çift mastektomi ameliyatını canlandırarak yürümesi sosyal medya kullanıcıları arasında öfkeye yol açtı.
Drag queen yarışması mastektomi sahnesiyle büyük tepki çekti


Kaynak: newsweek.com
Erişim tarihi: 30.05.2024

RuPaul's Drag Race All Stars’da podyumda yürürken çift mastektomiyi (sağlıklı göğüslerin alındığı transseksüel ameliyatı) canlandıran bir yarışmacının yer alması, sosyal medya kullanıcıları arasında öfkeye yol açtı. Amerikan yapımı reality yarışma programının sunuculuğunu ve jüri üyeliğini ünlü drag queen RuPaul üstleniyor. Programın amacı ise Amerika'nın bir sonraki "drag süperstarı"nı seçmek.

Programın son bölümünde, uzun süredir devam eden RuPaul's Drag Race'in 13. Sezonunda yarışan ve erkek olduğunu iddia eden kadın yarışmacı Gottmik, podyumda yürürken cinsiyet değiştirme sürecini tasvir etti. Kendisi yarışmanın ilk trans erkeği.

Gerçek adı Kade Gottlieb olan Gottmik, gövdesinin her iki yanına sarılmış sahte ellerden oluşan bir kıyafet giydi. Ellerin her ikisi de birer neşter tutuyor ve göğüsleri kesiyormuş gibi görünerek mastektomi yaralarını tasvir ediyordu.

Drag halindeyken kadın cinsiyet zamirlerini, drag dışında ise erkek cinsiyet zamirlerini kullanan yarışmacı, kesilen kanlı göğüs dokusunu gösteren şeffaf bir çanta taşıdı. Podyum görünümü onun cinsiyet değişimini sembolize etmek için özel olarak tasarlanmıştı.

Trans erkek
Gerçek adı Kade Gottlieb olan Gottmik, biyolojik cinsiyeti kadın olan bir trans erkek.

Bu olay bir dizi X (eski adıyla Twitter) kullanıcısının tepkisine yol açtı: "Bu, bir podyumda toplumsal cinsiyet ideolojisini desteklemek için yapıldığını gördüğüm en iğrenç şey. Yazıklar olsun @RuPaul."

"Ben çocukken bize ne olursa olsun kendimizi sevmemiz öğretilirdi. Şimdi çocuklara kendilerinden nefret etmeyi öğretmeye çalışıyorlar ve beden değiştirme ameliyatları yapıyorlar. Dünya hastalıklı bir yer haline geldi."

Bir başka eleştirmen de şunları söyledi: "Bu şimdiye kadar gördüğüm en kötü şeylerden biri."

Sadece kadınlara yönelik bir telefon uygulamasının CEO'su olan ve transseksüel bir kadının platformdaki üyeliğini iptal ettiği için yasal mücadele veren Sall Grover, Gottmik'i "erkek olduğunu iddia eden sonra yine 'kadın' gibi davranarak 'erkek' olmak için drag gösterisi yapan ve 'eğlence' için geçirdiği çift mastektomiyi yücelten bir kadın" olarak tanımladı. “Olabilecek her açıdan tam bir kabus," dedi.