Araştırmalar cinsiyet değiştirme ameliyatlarının üç yıl içinde neredeyse üç katına çıkarak ciddi bir artış yaşadığını gösteriyor

Yakın tarihte gerçekleştirilen bir araştırma cinsiyet değiştirme ameliyatlarının son birkaç yılda büyük ölçüde arttığını, genel transseksüel tıbbi prosedürlerinin ise neredeyse üç katına çıktığını ortaya koydu.
Araştırmalar cinsiyet değiştirme ameliyatlarının üç yıl içinde neredeyse üç katına çıkarak ciddi bir artış yaşadığını gösteriyor


Erişim tarihi: 16.01.2024
Kaynak: foxnews.com

Journal of the American Medical Association tarafından 2023 yılında yayınlanan bir araştırma, son birkaç yılda transseksüel ameliyatlarının büyük ölçüde arttığını, genel transseksüel tıbbi prosedürlerinin ise neredeyse üç katına çıktığını ortaya koydu.[1]

Cinsiyet değiştirme sürecinin basamaklarından biri olan transseksüel ameliyatları göğüs, yüz ve genital bölgeleri değiştirmeye yönelik operasyonları içerebilir. Bu işlemler, daha kadınsı veya erkeksi bir görünüm elde etmeyi amaçlayan epilasyon, saç ektirme, liposuction (yağ aldırma) ve kolajen enjeksiyonlarını içerebilir.

Araştırmanın yazarları Jason D. Wright, Ling Chen ve Yukio Suzuki: "ABD'de [cinsiyet değiştirme ameliyatlarının] sayısı önemli ölçüde artmıştır. Meme ve göğüs cerrahisi en yaygın uygulanan operasyon grubudur. Yaş ilerledikçe yapılan genital ameliyatların sayısı da artmıştır" diyor.

Tıp uzmanları, Amerika Birleşik Devletleri'nde 2016-2019 yılları arasında 48.000'den fazla hastanın kayıtlarını incelemiştir. Trans hastalar için en yaygın prosedürler meme implantları ve göğüs aldırma -erkekleştirme- ameliyatları olmuştur. Genital ameliyatların ise genç yaştaki translarda daha az yaygın olduğu görülmektedir.  

Cinsiyet değiştirme
Cinsiyet değiştirme ameliyatları üç yıl içinde neredeyse üç katına çıkarak ciddi bir artış yaşamıştır.

Yazarlar, bulgulara dayanarak daha fazla hekimin cinsiyet değiştirme prosedürleri konusunda eğitilmesi gerektiği sonucuna varmıştır: "Bu bulgular, translar konusunda bilgili ve cinsiyet değiştirme prosedürleri uygulamak için gerekli uzmanlığa sahip klinisyenlere daha fazla ihtiyaç duyulacağını göstermektedir"

Boston Çocuk Hastanesi'nden Oren Ganor gibi transseksüel ameliyatlarını gerçekleştiren cerrahlar, artan talebi karşılamak için kapasitenin artırılması çağrısında bulunmaktadır.

Yazarlar, "Bu talepler muhtemelen meme ve göğüs cerrahisine kıyasla genital cerrahinin artan karmaşıklığını ve üreme organlarının yok edilmesi gerçekliğini yansıtmaktadır" demiştir.

48.000 hastadan 12-18 yaş arasındaki hastaların %8'inden daha azına bu prosedürler uygulanmıştır. En yaygın olarak ise 19-30 yaş arası hastalara prosedür uygulandığı görülmüştür. Yazarlara göre ameliyatlardaki artış, sağlık planlarında "cinsiyet değiştirmekle ilgili uygulamaları kapsayan eyalet yasalarından kaynaklanıyor olabilir."

 

[1] Wright JD, Chen L, Suzuki Y, Matsuo K, Hershman DL. National Estimates of Gender-Affirming Surgery in the US. JAMA Netw Open. 2023 Aug 1;6(8):e2330348. doi: 10.1001/jamanetworkopen.2023.30348. PMID: 37610753; PMCID: PMC10448302.