Trans sağlık uzmanlarının yazışmaları, çocuk ve ergenlerin cinsiyet değiştirme uygulamalarının zararları konusunda yeterince bilgi sahibi olmadıklarını ortaya koydu

Dünya Transseksüel Sağlık Profesyonelleri Derneği'nden (WPATH) doktorlar, bazı hastaların uygulamaların sonuçlarını anlayamayacak kadar genç ya da ruhsal bozukluğa sahip olduklarını söyledi.
Trans sağlık uzmanlarının yazışmaları, çocuk ve ergenlerin cinsiyet değiştirme uygulamalarının zararları konusunda yeterince bilgi sahibi olmadıklarını ortaya koydu


Kaynak: dailymail.co.uk 
Erişim tarihi: 05.03.2024 

Transseksüel sağlık hizmetlerinde uzmanlaşmış doktorların, hastaların bazen tedavilerinin sonuçlarını tam olarak anlayamayacak kadar genç veya ruhsal bozukluğa sahip olduklarını özel olarak itiraf ettikleri ortaya çıktı. Dünya Transseksüel Sağlık Profesyonelleri Derneği'nden (WPATH) sızan mesajlar, sağlık görevlilerinin perde arkasında ergenlik engelleyici ilaçlar verilen gençlerin asla çocuk sahibi olamayacaklarını her zaman fark etmediklerini nasıl kabul ettiklerini ortaya koyuyor. 

Kılavuzlarıyla Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Sistemi’ni (NHS) ve İskoç hükümetini etkileyen ABD’li bazı grup üyeleri, tam olarak bilgilendirilmiş onay verip veremeyecekleri konusundaki korkulara rağmen ciddi ruh sağlığı sorunları olan kişiler için cinsiyet değiştirme ameliyatlarına devam ettiklerini söylüyor. 

WPATH'ın dahili bir forumundan sızdırılan mesajlar arasında, hastaların hormon tedavisine bağlı olarak nasıl tümör geliştirdiklerini veya kanserden öldüklerini tartışan uzmanlar da yer alıyor. 

Muhalifler, söz konusu mesajların, sözde cinsiyet değiştirme ameliyatlarının 'tıbbi olarak gerekli' olduğu yönündeki kamu güvenceleriyle çeliştiğini söylüyor. 2018'de Londra'daki gençlere yönelik Tavistock cinsiyet kliniğindeki skandalın ortaya çıkmasına yardımcı olan psikanalist Dr. David Bell dün gece şunları söyledi: “Bu dosyaların içeriği benim için bile şoke edici ve rahatsız edici nitelikte. Dosyalar, WPATH'ın bazı üyelerinin, cinsiyet değiştirme uygulamalarının bazen çok ciddi zararlara yol açtığının ve geri dönüşü olmayan tıbbi tedaviler alan bazı hastaların anlamlı bir rıza gösteremeyecek durumda olduklarının farkında olduklarını göstermektedir.” 

GP Louise Irvine, bu ifşaatların “transseksüel sağlık hizmetlerine yönelik Birleşik Krallık politikasında etkili olan bir kuruluşun bilimsellikten uzak, hastalara yönelik potansiyel zararlar konusunda umursamaz olduğunu ve tıbbi rıza ilkelerini ihmal ettiğini” gösterdiğini söyledi. 

Aralarında cerrahlar, pratisyen hekimler ve terapistlerin de bulunduğu WPATH üyelerinden gelen yüzlerce mesaj, ABD'li gazeteci Michael Shellenberger'e gönderildikten sonra bugün yayınlanıyor. Materyal, ergenlik engelleyici kullanmak isteyen ancak bu ilaçların doğurganlıkları üzerindeki yıkıcı etkisini anlamayan gençlerle nasıl başa çıkılacağı hakkında 2022'de yapılan bir konuşmanın kaydını içeriyor. 

Kanada'daki bir çocuk hastanesinde hormon uzmanı olarak çalışan Dan Metzger toplantıda şunları söylüyor: “14 yaşındaki bir çocukla doğurganlığın korunması hakkında konuşmak her zaman iyi bir teoridir ancak ben boş bir duvara konuştuğumu biliyorum. Çünkü çocukların çoğu bu konuyu ciddi bir şekilde konuşabilecek beyin yapısına sahip değil.” 

Forumdaki bir diğer görüşmede, bir hemşire karşı cinsiyet hormon tedavisi isteyen ancak depresyon, Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) ve şizoid kişilik bozukluğu olan bir hastaya ne yapılması gerektiğini sordu. WPATH'in ruh sağlığı kılavuzunun yazılmasına yardımcı olan Dr. Dan Karasic ise şu yanıtı verdi: 'Psikiyatrik hastalıklar, bir kişinin kalıcı cinsiyet disforisi (cinsiyet hoşnutsuzluğu) varsa, rıza gösterme kapasitesi varsa ve faydaları risklerden ağır basıyorsa karşı cinsiyet hormon ilaçlarına başlamasını engellememelidir.” 

Bir cinsiyet terapisti, bir keresinde karşı cinsiyet hormon ilaçları için reçete yazmadan önce kişilik bozukluğu olan bir hastanın tüm farklı kişiliklerinden onay aldıklarını söyledi. Sağlık Bakanlığı, NHS İngiltere'nin “WPATH kılavuzlarından beş yıldan daha uzun bir süre önce uzaklaştığını” söyledi.