İngiltere Ulusal Sağlık Servisi, trans ideolojiye ait olan terimlerin kullanımını yasaklayacak

İngiltere Ulusal Sağlık Servisi (NHS), hastanelerin biyolojik cinsiyete dayalı net bir dil kullanmasını sağlamaya yönelik planlar kapsamında 'kadınlar' yerine 'yumurtalıkları olan bireyler' gibi terimlerin kullanımını yasaklanacak.
İngiltere Ulusal Sağlık Servisi, trans ideolojiye ait olan terimlerin kullanımını yasaklayacak


Kaynak: telegraph.co.uk
Erişim tarihi: 29.04.2024

İngiltere Ulusal Sağlık Servisi (NHS), hastanelerde transgender ideolojisine karşı baskı uygulayacak ve biyolojik cinsiyeti hiçe sayan terimleri yasaklanacak. Sağlık Bakanı Victoria Atkins bu hafta, hasta haklarını belirleyen NHS anayasasında yapılacak bir dizi değişikliği açıklayacak. Hastanelerin biyolojik cinsiyete dayalı net bir dil kullanmasını sağlamaya yönelik planlar kapsamında "kadınlar" yerine "yumurtalıkları olan bireyler" denmesi de yasaklanacak. Yeni anayasa, kadınların ve kız çocuklarının mahremiyet ve güvenliklerini sağlamak üzere, trans kadın olduğunu iddia eden erkeklerin kadınlara özel tek cinsiyetli hastane koğuşlarında tedavi edilmesini de yasaklayacak. Hastalara ayrıca özel bakımın aynı cinsiyetten biri tarafından yapılmasını talep etme hakkı verilecek.

Bu karar, erkeklerin kadın koğuşlarına alınmasına ilişkin endişelerin ardından geldi. NHS kılavuzunda daha önce trans hastaların iddia ettikleri cinsiyete göre tek cinsiyetli koğuşlara yerleştirilebileceği belirtilmişti. Kadın ve Eşitlik Bakanı Kemi Badenoch ise, NHS'de trans ideolojinin yaygın etkisine ilişkin bir kamu soruşturması yapılması çağrılarını destekledi. Yeni NHS anayasası, geçmişte alınan menopoz, rahim ağzı ve yumurtalık kanseri gibi hastalıklarla ilgili tavsiyelerde kadın cinsiyetine yapılan atıfların kaldırılması gibi şoke edici kararların ardından, yeni değişikliklerle sağlık hizmetlerinde biyolojik cinsiyete özgü bir dil kullanmanın önemini vurgulayacak.

Trans ideolojisi
Kadın ve Eşitlik Bakanı Kemi Badenoch, NHS'de trans ideolojinin yaygın etkisine ilişkin bir kamu soruşturması yapılması çağrılarını destekledi.

Bir hükümet kaynağı ise şunları söylüyor: "Hükümet, biyolojik cinsiyetin önemli olduğu ve kadın ve kız çocuklarının sağlık hizmeti ortamlarında ihtiyaç duydukları güvenlik ve mahremiyet hakkına sahip oldukları konusunda nettir. NHS anayasasında önerdiğimiz güncellemeler, hastalara güvenliklerini, mahremiyetlerini ve saygınlıklarını korumak için aynı cinsiyetten özel bakım ve konaklama talep etme hakkı verecektir."

Söz konusu belge hastaların ve sağlık personelinin haklarını belirliyor. Tüm NHS organlarının yanı sıra NHS hizmetlerini tedarik eden özel sektör ve üçüncü sektör sağlayıcılarının karar verirken bu belgeyi dikkate almaları yasa gereği zorunlu. 

Bu hafta önerilen değişiklikler sekiz haftalık bir istişare sürecine tabi olacak. Güncellenen anayasada, trans hastaların tek kişilik odalara yerleştirilmesinin, başka bir hastanın tek cinsiyetli bir koğuşta kalma isteğine saygı duymak gibi uygun bir nedene dayandığı sürece eşitlik yasalarına aykırı olmadığı belirtilecek.

Sex Matters kampanya grubunun CEO'su Maya Forstater, değişikliklerin İngiltere Ulusal Sağlık Servisinin "politika ve uygulamalara zarar veren, yaygın bir kafa karışıklığı yaratan ve hasta bakımına zarar veren toplumsal cinsiyet aşırılıkçılarının taleplerine teslim olmasını" tersine çevirme yolunda önemli bir adım olduğunu söyledi. Forstater: "NHS anayasasında olması gereken bu değişiklikler, İngiltere genelinde sağlık hizmetlerinde cinsiyete dayalı temel hakların güvence altına alınmasına yardımcı olacaktır. Net bir dil, tek cinsiyetli koğuşlar ve aynı cinsiyetten bir sağlık çalışanı tarafından sağlanan özel bakıma erişim, kadın hastaların refahı ve güvenliği için çok önemlidir. Bunlardan asla taviz verilmemeliydi," dedi.

Biyolojik cinsiyet
Maya Forstater, NHS anayasasında yapılacak değişikliklerin sağlık hizmetlerinde cinsiyete dayalı temel hakların güvence altına alınmasına yardımcı olacağını savundu.

Geçtiğimiz yıl düşünce kuruluşu Policy Exchange tarafından hazırlanan bir raporda, NHS kuruluşlarının esas cinsiyete göre değil, kişilerin kendi beyan ettikleri cinsiyete göre özel bakım sağlayarak kadınların haklarını tehlikeye attıkları belirtildi. 2021 yılında Brighton ve Sussex Üniversite Hastanesi, artık "perinatal hizmetler" olarak bilinen doğum hizmetleri departmanı için “cinsiyet kapsayıcı bir dil” politikasını resmi olarak uygulayan ülkedeki ilk NHS kuruluşu oldu.

Ebelere toplumsal cinsiyet ideolojisini benimseyen bir dil kullanmaları tavsiye edildi ve personele hastalara hitap ederken kullanmaları için "anneler veya doğum yapan ebeveynler", "emzirme veya göğüsle besleme" ve tüm genel iletişimlerde "anne veya ebeveyn" gibi alternatif terimlerden oluşan bir liste verildi.

"Anne sütü" demek yerine "insan sütü, göğüs sütü" ve "emziren anneden gelen süt, emziren ebeveynden gelen süt" seçeneklerinden birini tercih etmeleri söylendi.

Hamilelik ve doğum gibi konularla ilgili tartışmalarda "kadın" kelimesinin kullanımını azaltmaya yönelik girişimler konusunda şiddetli tartışmalar yaşandı ve bu yöndeki her adım öfkeye neden oldu. Harry Potter serisinin yazarı JK Rowling, bir haber manşetinde geçen "adet gören insanlar" ifadesinin kullanılması kararını sorgulamasının ardından hakarete uğradı. Bu ayın başlarında ise 130'dan fazla milletvekili, doktor, psikiyatrist ve akademisyenden oluşan bir grup, Başbakan'a mektup yazarak okullarda ve NHS'de trans ideolojisine ilişkin bir kamu soruşturması açılmasını talep etti.

Kafası karışık ve savunmasız çocukların tıp uzmanları tarafından bu şekilde tedavi edilmesinin büyük bir skandal olduğunu savundular. Bu açıklamalar ise, önde gelen bir çocuk doktoru olan Dr. Hillary Cass tarafından hazırlanan ve çocuklar ve gençlerin cinsiyet değiştirmelerine izin verilmesine ilişkin kanıtların zayıf temeller üzerine inşa edildiğini ortaya koyan Cass raporunun ardından geldi. Dönüm noktası niteliğindeki raporda Dr. Cass, sosyal cinsiyet değişimine (cerrahi müdahaleler olmaksızın sosyal hayatta karşı cinsiyettenmiş gibi yaşamak) son derece dikkatli yaklaşılması gerektiğini çünkü uzun vadeli etkilerinin bilmediğini söyledi. Buna karşılık olarak NHS, yetişkinler de dahil olmak üzere translara sağladığı tüm cinsiyet değiştirme uygulamalarını gözden geçirme ve yetişkin kliniklerinde cinsiyet değiştirmek isteyen 16 ve 17 yaşlarındaki yeni hastaların “tedavisini” derhal durdurma kararı aldı.