Bedenleri toplumsal cinsiyet ideolojisine kurban edilen gençlerin hikayeleri

Yazar Mary Margaret Olohan'ın yeni kitabı, transseksüellikten pişman olarak esas cinsiyetlerine geri dönenlerin hikayelerini paylaşıyor.
Bedenleri toplumsal cinsiyet ideolojisine kurban edilen gençlerin hikayeleri


Kaynak: dailysignal.com
Erişim tarihi: 10.05.2024
Yayınlanma tarihi: 10.05.2024

Yazar Mary Margaret Olohan'ın yeni kitabı "Detrans: True Stories of Escaping the Gender Ideology Cult” (Detrans: Toplumsal Cinsiyet İdeolojisi Kültünden Kaçışa Dair Gerçek Hikayeler), doktorlar tarafından ergenlik engelleyiciler, karşı cinsiyet hormonları reçete edilerek ve ameliyatlarla cinsel organları alınarak hayatları sonsuza dek değiştirilen detransların, yani tüm bu süreçlerden pişman olup biyolojik cinsiyetinde yaşamaya geri dönen eski transların hikayelerini paylaşıyor.

Olohan'a göre, karşı cinsiyet hormonları, ergenlik engelleyiciler ve cinsiyet disforisi (cinsiyet hoşnutsuzluğu) yaşayan gençlere reçete edilen ameliyatlar "deneysel" nitelikte. Olohan, ergenlik engelleyicilerin ve hormonların bu gençler üzerinde ne tür etkileri olduğunu bilmediğimizi belirtiyor. 

Yazarın yeni kitabı, Prisha Mosley gibi transseksüellikten pişman olarak esas cinsiyetlerine geri dönenlerin hikayelerini paylaşıyor. Mosley, genç bir kadınken testosteron almış ve çift mastektomi (sağlıklı göğüslerin alındığı transseksüel ameliyatı) geçirdikten sonra esas cinsiyetine geri dönmeyi ve kadın olarak yaşamaya geri dönmeyi seçmiş. Şu anda bir yetişkin olan Mosley, bir çocuk bekliyor ancak bebeğini asla emziremeyecek durumda. 

Detrans
Yazar Mary Margaret Olohan'ın yeni kitabı, transseksüellikten pişman olarak esas cinsiyetlerine geri dönenlerin hikayelerini paylaşıyor.

Olohan, Mosley için "Onun adına çok mutluyum ve dünyaya yeni bir hayat getirebildiğini görmekten memnunum" diyor, ancak "diğer insanların da aynı şeyi yapmaya muktedir olup olamayacağını bilmiyoruz" diye ekliyor. "Aldıkları testosteron veya hormonlar nedeniyle şimdi kısır olduklarını fark eden insanlar var" diyor.

Olohan, kitabını yazarken, sağlıklı vücut parçalarını yok etmek için cinsiyet değiştirme ameliyatları yapan doktorlarla iletişime geçmeye çalıştığını, ancak doktorların kendisiyle konuşmaktan kaçındığını söylüyor. Yazar, "Tıp uzmanlarımızın ideolojiyi gerçeklere ve bilime tercih etmelerinden herkes korkmalı" diyor.