Reddit'te küçük çocuklar trans ideolojisi tarafından kandırılırken bu duruma karşı çıkanlar platformdan engelleniyor

Sosyal medya platformu Reddit, kafası karışık çocuklara ebeveynlerinden gizli bir şekilde cinsiyet değiştirmenin yollarını öğretmekte bir sorun görünmüyor ancak çocukların cinsiyet değiştirmesi konusundaki endişelerini dile getirenleri platformdan engelliyor.
Reddit'te küçük çocuklar trans ideolojisi tarafından kandırılırken bu duruma karşı çıkanlar platformdan engelleniyor


Kaynak: townhall.com
Erişim tarihi: 09.05.2024

Bir sosyal medya platformu olarak Reddit neredeyse yirmi yıldır varlığını sürdürüyor ancak genç nesiller onu keşfettikçe popülaritesi artmaya devam ediyor. Platform, kullanıcıların favori konularına göre "subreddits" olarak bilinen birbirine sıkı sıkıya bağlı alt gruplar oluşturmasına olanak tanıyan sayısız çevrim içi forum içeriyor. Ancak ne yazık ki Reddit, şu anda radikal toplumsal cinsiyet ideolojisine sahip ve akli dengesi yerinde olmayan çocukları hedef alan tehlikeli alt grupların oluşturulmasına izin veriyor. 

Bir sosyal medya platformu olarak Reddit, her gün ortalama 73,1 milyon kullanıcıya ulaşıyor. Kullanıcıların yaklaşık %48'i Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunuyor. Platformdaki Amerikalı kullanıcıların %21'i, 10-19 yaşları arasında değişiyor. "r/TransSupport" (trans destek), "r/asktransgender" (transa sor) ve "r/cisparenttranskid" (cis [trans olmayan] ebeveyn, trans çocuk) gibi alt gruplar açıkça reşit olmayan çocuklar tarafından kullanılıyor, "r/transteens" (trans gençler) isimli forum ise özellikle gençleri için açılmış.

Bu forumlarda Z kuşağı çocuklar ve gençler, trans olmak için ebeveynlerini atlatmanın planlarını yapıyor, intihar ihtimallerini tartışıyor ve kafası karışık akranlarını tehlikeli ve hatta yasadışı uygulamalara teşvik ediyor. Örneğin, "r/transteens" isimli forumda yer alan bir gönderide, 14 yaşındaki bir erkek çocuk annesine bacaklarını tıraş edip edemeyeceğini sormaktan bahsediyor. Görünüşe göre annesi ona hayır demiş. Şimdi ise annesinin kendisini asla bir kadın olarak kabul etmeyeceğinden ve yaşamanın bir anlamı olmadığını düşündüğünden bahsediyor.

Bir başka gönderi ise esas cinsiyeti (biyolojik cinsiyet) erkek olan ve transseksüel olduğunu ailesinden saklayan bir çocuğa ait gibi görünüyor. Üvey annesi yapışkanlı sütyenini bulmuş ve şimdi babasıyla uğraşması gerekiyor. Çocuk, babasına yalan söylemeyi deneyebileceğini, ancak bunun çok iyi bir yalan olması gerektiğini belirtiyor. 

Özellikle endişe verici olan bir başka gönderide, esas cinsiyeti erkek olan 13 yaşındaki bir çocuk, ergenliğe girmeden önce karşı cinsiyet hormonlarının kullanımı hakkında sorular soruyor. İlaçları şimdi mi kullanacağını yoksa beklemesi mi gerektiğini soruyor. Sorun şu ki çocuk ailesine bile açılmadığını ve bunu bilen tek kişinin yakın arkadaşları olduğunu belirtiyor. Bir kullanıcı, ebeveyn desteği veya eyalet yasaları ne olursa olsun, ergenlik engelleyici ilaçlar kullanmak gibi bir seçeneğin olmadığı durumlarda çocuğun östrojen (kadınlık hormonu) kullanmayı deneyebileceğini söylüyor.

Reddit
Reddit'te küçük çocuklar trans ideolojisi tarafından kandırılırken bu duruma karşı çıkanlar platformdan engelleniyor.

"r/TransSupport" alt grup ise daha da rahatsız edici. Gönderilerin çoğu transseksüel olduğunu söyleyen ve intiharı tartışan veya düşünen kişilere ait. Burada “Hadım Etme Yöntemleri" başlıklı bir gönderide, bir erkek kullanıcı testosteron tarafından “zehirlenmeyi” durdurmak istediğini belirtiyor ve kendi kendini hadım etmeyi nasıl başaracağına dair yöntemler soruyor. Benzer bir gönderide ise aynı amaca ulaşmak için "ip" kullanmayı düşünen biri var.

Diğer endişe verici paylaşımlar arasında "Gerçekten kendimi öldürmek istiyorum", "Artık hayatta olmak istemiyorum" ve "Keşke bir silahım olsaydı da kendimi vurabilseydim" diyen kullanıcılar da var. Reddit ve sitenin moderatörleri ise, bu kişilerin kendileri (ve ilham verebilecekleri başka kişiler) için oluşturdukları tehlikeye rağmen paylaşımlarının yayında kalmasına izin vermekte bir sorun olmadığını düşünüyor gibi görünüyor.

Bunun yerine Reddit, yalnızca cinsiyet ideolojisini sorgulayan ya da reşit olmayanların cinsiyet değiştirmesiyle ilgili herhangi bir anlaşmazlığı dile getiren alt grupları "Reddit'in nefreti teşvik etme karşıtı kuralını ihlal ettikleri" gerekçesiyle yasaklıyor. Yasaklanan ve cinsiyet değiştirme uygulamalarını sorgulayan alt gruplar arasında "r/GenderCriticalTheory" (Toplumsal Cinsiyet İdeolojisi Karşıtı Teori) ve "r/ActualWomen" (Gerçek Kadınlar) gibi başlıklar yer alıyor.

Reddit’in, subreddit'lerin yasaklanmasına ilişkin kuralları listeleyen bir bağlantısı bulunuyor. Uygulamanın transseksüel sorunlarına özel olarak atıfta bulunan bir kuralı yok ancak bize "Şiddeti kışkırtan veya kimlik veya savunmasızlığa dayalı nefreti teşvik eden topluluklar ve kullanıcılar yasaklanacaktır" diyor. Bununla birlikte, bir başka kural da "reşit olmayanların dahil olduğu her türlü tehlikeli veya uygunsuz davranışın da kesinlikle yasak olduğunu" belirtiyor. Transseksüel subredditler, bu kuralı açıkça ihlal etmelerine rağmen faaliyet göstermeye devam ediyor.

Milyonlarca kullanıcısı olan bir platform olarak Reddit, kafası karışık çocuklara ebeveynlerinden sır saklamak ve kendilerini öldürmeleri için rehberlik sağlamakta bir sorun görmüyor. Şirket, sadece aynı fikirde olmayan insan topluluklarını yasaklarken bu rahatsız edici konuşmaların devam etmesine izin vererek cinsiyet ideolojisini destekliyor.

Reddit yönetimi platform kullanıcılarının güvenliğini gerçekten önemsiyor olsaydı, kurallarını eşit şekilde uygulardı. Bu haliyle Reddit, utanç verici bir şekilde, kendileri için neyin iyi olduğunu bilmeyen önemli sayıda çocuk kullanıcısının geri dönüşü olmayan sonuçlara yol açabilecek tehlikeli bir ideolojinin kurbanı olduğu çevrim içi bir sığınak olmaya devam ediyor.