Eski bir gardiyan, erkek tutukluların sahte cinsiyet değişikliği yaparak kadın hapishanelerine girdiklerini söylüyor

Kaliforniya'da eski bir cezaevi gardiyanı, tehlikeli erkek tutukluların kadınlarla birlikte kilit altında tutulmak için sahte cinsiyet değişiklikleri yaptığını ve bunun sonucunda tecavüz, cinsel saldırı, taciz ve istenmeyen gebelik vakalarının bildirildiğini söyledi.
Eski bir gardiyan, erkek tutukluların sahte cinsiyet değişikliği yaparak kadın hapishanelerine girdiklerini söylüyor


Kaynak: dailymail.co.uk
Erişim tarihi:10.05.2024

Eski bir Kaliforniya cezaevi gardiyanı, tehlikeli erkek tutukluların sahte cinsiyet değişiklikleri yaparak kadınlarla birlikte kilit altında tutulmak için can attıklarını söylüyor. Hector Bravo Ferrel, erkek mahkumların kadın hapishanelerine nakillerini denetledi ve hepsinin şeker dükkanındaki çocuklar gibi davrandığını söyledi. Eski gardiyan, trans mahkumların beyan ettikleri cinsiyete uygun hapishaneleri seçmelerine izin veren 2020 Kaliforniya yasasının etik dışı ve tehlikeli olduğunu da sözlerine ekledi.

39 yaşındaki Ferrel, Independent Women's Forum'a verdiği röportajda: "Bazıları cinsel suçlardan dolayı içeride. Bu etik değil, ahlak dışı ve tehlikeli.” dedi. Ferrel, trans politikalarının kadın tutukluları nasıl tehlikeye attığını ifşa eden ilk gardiyanlardan biri oldu.

Devlet tesislerinde, toplam 96.000 cezaevi nüfusu içinde 1983 trans ve non-binary (iki cinsiyeti reddeden) tutuklu bulunuyor. Erkek hapishanelerindeki 344 tutuklu ise kadın hapishanelerine nakil talebinde bulundu. Bunlardan 44'ü onaylanırken, 59'u reddedildi. Diğerleri ise inceleme altında. Kadın cezaevlerinde kalan mahkumlardan sadece 15’i nakil talebinde bulundu ve üçünün talebi onaylandı. 

Kaliforniya'nın Demokrat Valisi Gavin Newsom, Eylül 2020'de transseksüel hapishane yasa tasarısını imzaladı. Ferrel, yasa 2021'de yürürlüğe girdiğinde, hapishanenin erkeklerinin trans kadın olduklarını iddia etmeye başladığını söyledi. Gardiyanların şiddetle mücadeleye odaklanmaları gerekirken, mahkumlara tercih ettikleri zamirlerle hitap etmek zorunda kaldıklarını da sözlerine ekledi. Ayrıca biyolojik cinsiyeti erkek olan trans tutukluların çıplak aramalarını kadın gardiyanların yapmasını isteyebildiklerini de söyledi. Ferrel: "Erkeklerin vücut bölgelerine bakan kadınlar var ve mahkumlar bunu talep ediyor." dedi.

Bu programın, 'onların tehlikeli cinsel davranışlarını sergilemek' için bir yeşil ışık olduğunu söyleyen Ferrel: “Herkes bu programa atlıyordu.” dedi. Trans olduklarını iddia eden tutukluların sistemle oyun oynadığını belirten adam: “Bu çok açıktı. Kadınların kaldığı bir yere nakledilmek için can atıyorlardı.” dedi.

Trans kadın
Eski bir gardiyan, trans kadın olduğunu iddia eden erkek tutukluların sahte cinsiyet değişikliği yaparak kadın hapishanelerine girdiklerini söylüyor.

Bir nakil sırasında tutukluların heyecanlı ve şekerci dükkanındaki çocuklar gibi mutlu olduklarını söyleyen Ferrel: “Gerçekte onlar, korkunç suçlar işledikleri için kafese kapatılan canavarlardı.” dedi. Nakilden sonra ise erkekten kadına cinsiyet değiştiren bu mahkumlar, aynı hücreyi paylaştıkları kadınlar için bir tehdit oluşturdu. Birçoğu cinsiyet değiştirme ameliyat olmadı. Bu sırada tecavüz, cinsel saldırı, taciz ve istenmeyen gebelik vakaları da bildirildi.

Ancak Ferrel, ne zaman bir kadın mahkûm şikâyetini ya da mağduriyetle ilgili kaygılarını dile getirmeye çalışsa, misillemeye maruz kaldığını söyledi. Kendisi değişikliklerden o kadar rahatsız oldu ki Aralık 2022'de yılda 157.000 dolar kazandığı işini bıraktı. Şimdi deneyimlerini sosyal medyada paylaşıyor ve "That Prison Guard" (O hapishane gardiyanı) adıyla tanınıyor. Kendisi: "Eğer bir yırtıcıyı bilerek avlarının arasına koyuyorsanız, ne olacağını biliyorsunuz demektir." diyor.

Kadın hakları grupları, bir zamanlar sadece kadınlara özel olan hücrelerde tecavüz ve diğer dehşet olaylarının arttığı konusunda uyarıda bulunuyor. Ocak ayında Rikers Island’daki kadın hapishanesinde kalan eski bir mahkum, New York Belediyesi aleyhine dava açarak, esas cinsiyeti erkek olan bir trans saldırganın tesise girdikten sonra kendisine tecavüz ettiğini söylemişti.

Feminist bir grup olan Kadın Özgürlük Cephesi (WOLF) ise, Kaliforniya eyaletindeki erkekten kadına cinsiyet değiştiren trans mahkumların yaklaşık üçte birinin cinsel suçlardan hüküm giydiğini söyledi. WOLF, bu tür erkeklerin asla bir kadın tesisine alınmaması gerektiğini belirtti. Grup, kadın mahkumların asla erkeklerle aynı hücrelere konulmaması gerektiğini çünkü kadınların çok savunmasız olduğunu sözlerine ekledi. Vera Adalet Enstitüsü adlı bir araştırma grubuna göre kadın mahkumların %84'ü dışarıda cinsel şiddete maruz kaldı. Ayrıca grup, 2011 yılında İsveç'te yapılan ve erkekten kadına cinsiyet değiştirme süreci geçirenlerin kullandıkları hormonlardan sonra bile "erkek suçluluk düzeyini" koruduklarını, yani şiddet suçları da dahil olmak üzere suça kadınlardan daha yatkın olduklarını ortaya koyan bir araştırmaya da işaret etti.