Avustralya'da bir okulun Anneler Gününe özel bir etkinliğin adından 'anne' kelimesini çıkarması tepki topladı

Avustralya'da toplumsal cinsiyet ideolojisini benimseyen prestijli bir özel okulun geleneksel Anneler Günü etkinliğinin adını 'Aile Hediye Standı' olarak değiştirmesi anneleri öfkelendirdi.
Avustralya'da bir okulun Anneler Gününe özel bir etkinliğin adından 'anne' kelimesini çıkarması tepki topladı


Kaynak: themercury.com.au
Erişim tarihi: 09.05.2024
Yayınlanma tarihi: 09.05.2024

Avustralya’nın Yeni Güney Galler bölgesinde prestijli bir özel okulun anneleri, sevilen bir gelenekte yapılan değişikliğin ardından tepkilerini gösterdi. Hunter Valley Grammar Okulu, Anneler Günü Standı'nın adını Aile Hediye Standı olarak değiştirdi ve değişikliğin nedeninin "kapsayıcılık" kaygıları olduğu bildirildi. Okuldan velilere gönderilen bir e-postada, "Standın amacı sevdiklerimizi kutlamaktır. Cuma günü, K-6 öğrencileri standı ziyaret etme fırsatına sahip olacaklar. Öğrenciler, sevdikleri kişi için bir hediye seçme gibi özel bir görev üstleniyorlar." deniyor.

Ancak bazı anneler, anne olarak özel rollerini aşağıladığını savunarak isim değişikliğine kızgınlıklarını dile getirdi. The Daily Telegraph'a konuşan bir anne, "İsmi değiştirerek öğrencilere annelerin hayatlarında özel oldukları düşünülen diğer kişilerden daha az önemli oldukları mesajını veriyorsunuz gibi geliyor" dedi. "Bu, annelerin yılda bir kez kutlandığı ve tanındığı bir gündür." 

Anneler günü
Avustralya'daki Hunter Valley Grammar Okulunun Anneler Gününe özel bir etkinliğin adından "anne" kelimesini çıkarması annelerin tepkisini topladı.

Bir başka anne ise bu değişikliği "toplumsal cinsiyet ideolojisi" olarak nitelendirdi. The Daily Telegraph'a konuşan anne, "Endişeli bir ebeveyn olarak, toplumsal cinsiyet ideolojisinin okullarımıza sızmasından ve bu hareketin savunucularının sadece anne, kız, erkek, emzirme gibi cinsiyete özel önemli ve anlamlı terimleri silmeye çalışmakla kalmayıp, aynı zamanda 'kapsayıcılık' kisvesi altında Anneler Günü gibi değerli gelenekleri de silmeye çalışmasından derin endişe duyuyorum. [Anneler günü] Değerlerini, fedakârlıklarını ve koşulsuz sevgilerini takdir etmek için gelecekteki, geçmişteki ve şimdiki tüm annelere adanmış bir gündür" dedi. 

Okulun, topluluktan gelen tepkilere dayanarak bu değişikliği tercih ettiği anlaşılıyor.