Transseksüel sporcu, 11 yaşındaki kız çocuğuna karşı kazandığı son “zaferin” ardından kadınlar snooker şampiyonu olarak kadınlara karşı yarışacak

Trans kadın olduğunu iddia eden bir erkek, 24 Mayıs'ta İngiltere'nin Walsall kentinde düzenlenecek olan İngiltere Kadınlar Snooker Şampiyonası'nda mevcut “Kadınlar Snooker Şampiyonu” unvanıyla kadınlara karşı yarışacak.
Transseksüel sporcu, 11 yaşındaki kız çocuğuna karşı kazandığı son “zaferin” ardından kadınlar snooker şampiyonu olarak kadınlara karşı yarışacak


Kaynak: reduxx.info
Erişim tarihi: 23.02.2024

Trans kadın olduğunu iddia eden bir erkek, 24 Mayıs'ta İngiltere'nin Walsall kentinde düzenlenecek olan İngiltere Kadınlar Snooker Şampiyonası'nda mevcut “Kadınlar Snooker Şampiyonu” unvanıyla kadınlara karşı yarışacak. 27 yaşındaki Jamie Hunter, geçen yıl küçük bir kıza karşı kazandığı yarı final zaferinin ardından en iyi kadın oyuncu unvanını almıştı.

İlk olarak 2023 yılında İngiltere Kadınlar Snooker Şampiyonası finallerinde Mary Talbot-Deegan'a karşı 3-1 galip gelerek öne çıkan Hunter, snooker dünyasının 11 yaşındaki yükselen yıldızı Ellise Scott'ı yarı final grubunda 2-0 yenerek finale çıkmayı başarmıştı.Bu etkinlik Ellise Scott'ın turnuvadaki ilk müsabakasıydı ve Hunter'a karşı oynadığı maçtan önce, deneyimli kadın rakiplerine karşı üç maç zaferi elde etmişti.

Hunter ise transseksüel bir kadın olduğunu açıklamasından bir yıl sonra, yani 2021'de kadın bilardo oyunlarına katılmaya başladı.

Hunter yarışmaya başladığı ilk yıl içinde kadınlar bilardo dünya sıralamasında on dördüncü sıraya yükseldi ve o zamandan beri kadınlar kategorisinde toplam 7 şampiyonluk kazandı. Bunların arasında, 9.000 AUD para ödülü kazandığı 2022 ABD Kadınlar Açık Turnuvası ve 2022 Avustralya Kadınlar Açık Turnuvası da var.

Hunter, cinsiyet değiştirme sürecinden önce beş yıl boyunca karma bir amatör ligde oynadı. 2021'de Snooker Zone isimli haber sitesine verdiği röportajda Hunter, bir kadınlar turu olduğunu öğrenene kadar profesyonel ligde yarışmaya niyeti olmadığını da itiraf etti. "Bu yıla kadar bilardo sporları sadece bir hobiydi, haftada bir ya da iki kez yaptığım bir şeydi, ancak şimdi kadınlar snooker turunu öğrenince bunun değişeceğine inanıyorum" dedi.

2022’de ABD Kadınlar Açık Turnuvasında elde ettiği zaferin ardından Hunter, eski kadınlar dünya şampiyonu Maria Catalano'nun sporda erkeklerin kadınlara karşı yarışmasına olanak tanıyan politikaları eleştirmesi üzerine tepkilerin odağına yerleşti. The Sportsman haber sitesine verdiği röportajda Catalano, kadınlar için adaleti sağlamak amacıyla bazı rugby liglerinde olduğu gibi kadın snooker'ında da erkeklerin kadın kategorilerinin dışında tutulması gerektiğini savundu. Söz konusu röportajda, "Geçmişte haklarımız için çok mücadele ettik - ben, Reanne Evans ve diğerleri, kadınlara yasak olan liglerde ve kulüplerde oynamamıza izin verilmesi için insanlara mektuplar yazdırdık. Kadınların spor alanında erkeklerle eşit şartlarda rekabet edebileceğine inanmıyorum. Biz farklı yaratılmışız, farklı düşünüyoruz. Zihinsel olarak farklıyız" dedi.

Trans sporcu
Reanne Evans ve Maria Catalano

Hunter, bir erkek olarak kadınlara karşı kazandığı sözde zaferlere yönelik eleştirileri transfobi olarak nitelendirdi. Geçtiğimiz sonbaharda bir BBC gazetecisine konuşan Hunter, "Herkes insandır. Yaptığınız seçimler ne olursa olsun. Herkese saygılı davranmalısınız" dedi. Tuhaf bir şekilde Hunter'la yapılan röportaj, kendisinin "karanlık kız mağarası" olarak adlandırdığı karanlık bir yatak odasında bir oyun koltuğunda otururken gerçekleştirilmişti. Odanın arkasındaki duvara bir transseksüel onur bayrağı asılmıştı.

Yaklaşan İngiltere Kadınlar Snooker Şampiyonası 24 Mayıs 2024 tarihinde yapılacak. Şampiyona, İngiltere'de bu sporun ulusal yönetim organı olarak bilinen İngiliz Snooker ve Bilardo Birliği (EPSB) tarafından organize ediliyor. Birlik amaçlarını "cinsiyet, yetenek veya etnik kökene bakılmaksızın herkese sporumuzdaki potansiyellerini gerçekleştirmeleri için ilham verecek bir koçluk ortamı" yaratmak olarak tanımlıyor.

EPSB'nin ayrımcılıkla ilgili uzun bir bölüm içeren bir “çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık” politikası var ve bu politika "korunan bir özelliğe sahip kişileri dezavantajlı duruma düşüren herhangi bir koşul, kural veya uygulamanın yasaklanmasını” da içeriyor. Korunan özellikler listesine gelince, EPSB’nin koruma politikası "cinsiyet, cinsiyet kimliği, medeni durum, cinsel meyil, ırk, renk, milliyet, din, yaş, engellilik, HIV pozitiflik, çalışma düzeni, bakım sorumlulukları, sendikal faaliyet veya siyasi inançları" kapsıyor.  

İngiliz Kadınlar Şampiyonası 24 Mayıs'ta İngiltere'nin Walsall kentindeki Landywood Snooker Club'da gerçekleştirilecek. Bu, bir erkeğin kadın bilardo sporlarını domine ederek oyuncuların ve taraftarların tepkisine yol açtığı ilk olay değil. Geçtiğimiz Kasım ayında bir kadın bilardo oyuncusu Galler'de düzenlenen bir kadınlar şampiyonasında trans kadın olduğunu iddia eden bir erkek rakibe karşı yarışmayı reddetmişti. Lynne Pinches isimli kadın oyuncu, Chris Haynes’e karşı oynamak üzere eşleştirildikten sonra masadan uzaklaştığını gösteren videonun dolaşmaya başlamasıyla birlikte büyük bir destek almıştı. 

Günler sonra, iki kadın bilardo oyuncusu daha İngiltere'nin Blackpool kentinde düzenlenen Ultimate Pool turnuvasında Pinches ile dayanışma içinde trans oyuncu Haynes'e karşı yarışmayı reddetti. Ocak ayında Pinches, Dünya Sekiz Top Bilardo Federasyonu (WEPF) ve Ultimate Pool Group (UPG) aleyhine bir dava açma girişimine öncülük etti ve yönetim organlarını, kadınları "cinsiyet temelinde doğrudan cinsiyet ayrımcılığına ve tacize" maruz bırakmakla suçladı.