Kadın bilardo oyuncuları, transseksüel politikaları nedeniyle yönetim kuruluna dava açtı

Kadın bilardo oyuncuları, transseksüel kadınların kadın kategorilerinde yarışmasına izin veren politikası nedeniyle kendi yönetim organlarına dava açıyor.
Kadın bilardo oyuncuları, transseksüel politikaları nedeniyle yönetim kuruluna dava açtı

Erişim tarihi: 30.01.2024
Kaynak: dailymail.co.uk

Kadın bilardo oyuncuları, bir dönüm noktası niteliğindeki davada, transseksüel politikası nedeniyle kendi yönetim organlarına dava açıyor.

Kadın oyuncular, “trans kadınların” oyunlarda daha fazla üst beden gücü gibi fiziksel avantajlara sahip oldukları için oyunları daha hızlı oynadıkları ve bunun da ilk molanın sonucunu belirlemede önemli bir faktör olduğu gerekçesiyle trans kadınların yarışmasına izin verilmesinin ayrımcılık olduğunu iddia ediyorlar.

Bu iddianın haklı bulunması halinde, kurumların kadın yarışmalarını sadece gerçek kadınlara yönelik olarak gerçekleştirmesi gerekecek. Bu düzenleme, kendilerini trans kadın olarak adlandıran erkeklerin herhangi bir yarışmada kadın kategorisinde yarışmasını yasadışı hale getirecek yasal bir emsal oluşturabilir.

Oyuncuları temsil eden Doyle Clayton avukatlık bürosundan Peter Daly şunları söyledi: “2010 tarihli Eşitlik Yasası s.195'in hükümleri açıktır ve biyolojik kadınları, cinsiyete dayalı sporlarda erkeklerle rekabet etmek zorunda kaldıklarında yaşadıkları bariz dezavantaja karşı korumak için vardır. Doyle Clayton avukatlık bürosu olarak, müvekkillerimizin sporda adil bir şekilde rekabet edebilmelerini sağlayacak bir çözüm bulunmasını sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Kadın oyuncular, Ultimate Pool Group ve Dünya Eightball Bilardo Federasyonu'nun kendilerini cinsiyet temelinde doğrudan cinsiyet ayrımcılığına ve tacize maruz bıraktıklarını iddia ediyor.

Transseksüel
Kadın bilardo oyuncusu Lynne Pinches, transseksüel bir kadına karşı yarışmaktansa büyük finalden çekilmeyi tercih etti.

Transseksüel bir kadınla oynayacağı büyük finalden çekilen Lynne Pinches şunları söyledi: “Kendi kendimi dışladım ve Ultimate Pool Tour'da profesyonel bir yer alma fırsatımı geri çevirdim çünkü seçeneklerim ya oynayıp kaybetmek ya da hiç oynamamaktı. Her iki seçenek de ruh sağlığım için iyi değil. Yarışmadan çekildiğim için pişmanlık da duyuyorum çünkü oynamayı ve turun bir parçası olmayı özleyeceğim.”

Bu olay, The Mail on Sunday gazetesinin aralarında Alexandra Cunha'nın da bulunduğu onlarca profesyonel kadın bilardo oyuncusunun müsabakalarda trans rakiplere karşı oynamayı reddettiği haberini ortaya çıkarmasının ardından gerçekleşti.

Uluslararası yönetim organı olan Dünya Bilardo Federasyonu (WEPF) ve ana sponsoru Ultimate Pool Group'un (UPG) kadınlara yönelik etkinliklerde yalnızca kadın olarak doğan oyuncuların yarışmasına izin verme kararını tersine çevirmesinin ardından kadın sporcular harekete geçti.