Transseksüel koşucu rekor kırarak tartışmalara yol açtı

Biyolojik cinsiyeti erkek olan transseksüel bir üniversite atletizm sporcusunun kadınlar kategorisinde iki yeni rekor kırması tepkiyle karşılandı.
Transseksüel koşucu rekor kırarak tartışmalara yol açtı

Kaynak: fox28savannah.com
Erişim tarihi: 01.02.2024

Transseksüel (biyolojik cinsiyetine belli yollarla müdahalede bulunup bir diğer biyolojik cinsiyete bürünen kişi) bir üniversite atletizm sporcusu, kadınlar kategorisinde iki yeni rekor kırdı.

Biyolojik cinsiyeti erkek olan trans sporcu Sadie Schreiner, 25.27 saniyelik derecesiyle kadınlar kategorisinde 200 metre rekoru kırdı ve Atlantik Bölge Şampiyonası'na katılmaya hak kazandı. Koşucu ayrıca 40.78 saniyelik derecesiyle 300 metre rekorunu da kırdı.

Schreiner Instagram'da bir paylaşım yaparak şöyle yazdı: "Geçen hafta sonu çılgın bir buluşma oldu! Bacaklarım pes edinceye kadar koşuyorum."

İkinci sınıf öğrencisi 4x400 metre bayrak yarışında da birinci olarak Liberty League Kadınlar Atletizm ve Alan Haftanın Sporcusu ödülünü kazandı. Bağımsız Kadın Sporları Konseyi (ICONS), Schreiner'in performansını X (Twitter) sosyal medya platformunda kınadı.

Olimpiyat maratoncusu Mara Yamauchi de konuya müdahil olarak, sporcuların sözde “cinsiyet kimlikleri” temelinde yarışmalarına izin verilmesinin amacının erkeklik duygularını tatmin etmek olduğunu iddia etti.

Yamauchi, "Parkrun'da olduğu gibi - erkekler muhtemelen sonsuza dek kadınların elinden rekorlarını çalacak gibi" dedi. "Hepsi ne için? Erkeklerin duygularını tatmin etmek için."

Trans sporcu
Biyolojik cinsiyeti erkek olan trans sporcu Sadie Schreiner, kadın kategorisinde yarışarak iki farklı rekor kırdı.

Kentucky Üniversitesi'nin eski yüzücüsü Riley Gaines de rekorları reddetti.

Gaines X'te "Asla gerçekleşmeyecek şey yine gerçekleşti" diye yazdı. "Bir erkek, Sadie (Camden) Schreiner, @RITtigers'da iki rekor daha kırdı. Erkekler tarafından kırılan kadın rekorlarının hiçbir anlamı yoktur."

Gaines, başta Pennsylvania Üniversitesi'nin eski yüzücüsü trans kadın Lia Thomas olmak üzere, kadın sporlarında yarışan transseksüel sporculara karşı defalarca tepkisini ortaya koymuştur.

Gaines "Lia Thomas ulusal bir unvan KAZANMIŞ cesur, yürekli bir kadın değil," diye yazdı. "O, ulusal bir unvanı çalışkan ve hak eden bir kadından ÇALAN kibirli bir dolandırıcıdır. Bundan da @ncaa sorumludur."

Thomas'ın transseksüel kadınların 2024 Olimpiyatları için kadınlara karşı yarışmasını yasaklayan yasağı kaldırmaya çalıştığı bildiriliyor.

Thomas 2022'de "Olimpiyat seçmelerinde yüzmek çok uzun zamandır hedefim ve bunu gerçekleştirmeyi çok isterim" demişti.

Sporcu, Dünya Su Sporları tarafından konulan kuralın iptali için Spor Tahkim Mahkemesi'ne başvurmak üzere avukat tuttu.