Transgender ideolojisi kadın sporcuları tehlikeye atıyor

Kadın sporcu Riley Gaines “Kadın Sporlarını Kurtarma” konuşmasının ardından trans aktivistler tarafından pusuya düşürülmüş ve fiziksel olarak darp edilmişti.
Transgender ideolojisi kadın sporcuları tehlikeye atıyor

 

Kayank: Fox Haber
Erişim tarihi: 09.05.2023

Eski Ulusal Kolejler Atletizm Birliği-NCAA yüzücüsü Riley Gaines, San Francisco Eyalet Üniversitesi kampüsündeki TPUSA (radikal sol karşıtı, kar amacı gütmeyen bir kuruluş) ve Liderlik Enstitüsü etkinliğinde kadın sporlarının kurtarılması konusunda öğrencilere yaptığı konuşmanın akabinde trans aktivistler tarafından fiziksel saldırıya uğramasının ardından üniversitede bir odaya kapatılmıştı. Riley'nin kocası Louis Barker, Riley'nin yaklaşık üç saat boyunca odada kapalı tutulduğu sırada onunla kısa görüşmeler yapabildiğini söylemişti.

"Bana elbiseli bir adamın ona defalarca vurduğunu söyledi. Titriyordum. Çok sinirlenmiştim. Bu konuda bu kadar çaresiz hissetmek beni hasta ediyor," demişti Barker. "Polis koruması altındaydı ve yine de elbise giyen bir adam tarafından dövüldü."

Gaines, etrafını saran aleyhtarların sözlü saldırıları arasında polis memurları tarafından mekandan çıkarılırken çektiği görüntüleri Twitter'da paylaşmıştı. Gaines tweetinde "San Francisco Eyalet Üniversitesinde tımarhaneyi mahkûmlar yönetiyor... Bir erkek tarafından pusuya düşürüldüm ve iki kez fiziksel olarak darp edildim" diye yazmıştı. "Bu, kadınların cinsiyete özel alanlara ihtiyaç duyduğunun kanıtıdır. Yine de bir şeyleri doğru yaptığım konusunda bana güvence veriyor. Sessiz olmanızı istediklerinde, daha yüksek sesle konuşun."

Gaines, birçoğu kendi görüşlerine karşı olduğunu ifade eden öğrencilerle konuşurken, etkinlikten alınan diğer görüntülerde yüzücünün sözlerinin salonun dışında seslerini giderek yükselten bir grup trans yanlısı protestocu tarafından bastırıldığı görülüyor.

Riley Gaines
Riley Gaines protestolar başladıktan sonra yaklaşık üç saat boyunca üniversite binasının 3. katındaki bir odada kapalı kalmıştı.

Gaines'in menajeri Eli Bremer, Fox News Digital'e yaptığı uzun açıklamada, "Riley Gaines bu gece San Francisco Eyalet Üniversitesi'nde, geçen yıl Kadınlar NCAA Yüzme Şampiyonası'nda aslen bir erkek olan Lia Thomas'a karşı yarıştığı kişisel hikayesini paylaşmak üzere bir konuşma yaptı" demişti. "Geçtiğimiz yıl üniversitelerde yaptığı konuşmalarda amacı, akranlarını kendi deneyimleri ve kadın sporlarında artan erkek sayısının Başlık IX'un (eğitimde cinsiyete dayalı ayrımcılığa karşı yasa) bütünlüğü üzerindeki etkisi konusunda eğitmekti. Görüşleri hakkında birçok kez medeni ve biraz da medeni olmayan bir şekilde sorgulandı ve bu konudaki farklı bakış açılarını ve tartışmaları tamamen teşvik etti. Bu akşam San Francisco Eyalet Üniversitesinde düşünceler üzerinde tartışmak yerine, Riley protestocular tarafından şiddetli bir şekilde saldırıya uğradı, bağırıldı, fiziksel saldırıya uğradı ve bir odada tutuldu. 2023'ün Amerika'sında, kadın haklarını savunduğu için bir kadına erkek öğrencilerin şiddetle saldırmasının kabul edilebilir olması şoke edici. Bu durum Riley'i kadın sporlarında erkeklerin tehlikeleri konusunda insanları cesurca eğitmekten alıkoymayacak. Kadın ve erkek arasındaki farkı artık anlamayan radikal sola karşı gerçekleri söylemeye devam edecek."

Okulun öğrenci gazetesi Golden Gate Xpress tarafından sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, Gaines'in etkinlik akşamı okula gelişi öncesinde küçük bir protesto gösterisi düzenlendiği görülüyor. Yayın organında yer alan diğer görüntülerde protestonun giderek büyüdüğü ve sonunda polisin Gaines’i çıkarıp ayrı bir odada barikatlar altında tutacak kadar kaotik bir hal aldığı görülüyor.

Riley daha güvenli bir yere taşınırken, protestocular okulun duvarlarına transseksüel bayrakları yerleştirirken "defol git evine!” ve "trans kadınlar kadındır" gibi çeşitli sloganlar atarken videoya kaydedilmişti.

Yayın organı ayrıca TPUSA personelinden bazılarının protestolar sırasında alıkonulduğunu ve mekandan çıkarıldığını gösteren görüntüler de paylaşmıştı. Dekan yardımcısı Chris Trudell'in durumu yatıştırmaya çalışırken görüldüğü bildirilmişti.

San Francisco Eyalet Üniversitesi Üniversite Polis Departmanı (UPD) Fox'a şu açıklamayı yapmıştı: "Olayla ilgili olarak devam eden bir soruşturma yürütüyoruz. Etkinlikle ilgili herhangi bir tutuklama olmamıştır. Olay, etkinliğin sona ermesinden sonra meydana gelmiş ve UPD görevlilerinin etkinlik konuşmacısını salondan farklı ve güvenli bir yere taşımasını gerekli kılmıştır."

TPUSA sözcüsü Fox News'e yaptığı açıklamada, Gaines'in konuşmasına yönelik karşı protestonun "San Francisco Eyalet Üniversitesi’nin Queer ve Trans Kaynak Merkezi tarafından organize edildiğini" söylemişti. Sözcü, odanın dışındaki gürültücü protestocuların "etkinlik sona erdiğinde koşarak içeri girdiklerini" belirtmişti.

12 kez All-American yüzücü olan Gaines, trans yüzücü Lia Thomas'ın kadın sporlarına katılmasına karşı çıktığında ulusal bir figür haline gelmişti.