Trans kadın olduğunu iddia eden iki erkek 2024 New England Atletizm Şampiyonası'nda kadınlar klasmanında yarışacak

Esas cinsiyeti erkek olan trans sporcuların, atletizm yarışmalarında kadınlar kategorisinde yer alması, kadın sporlarındaki adaletsizliği yeniden gündeme getirdi.
Trans kadın olduğunu iddia eden iki erkek 2024 New England Atletizm Şampiyonası'nda kadınlar klasmanında yarışacak


Kaynak: reduxx.info 
Erişim tarihi: 01.03.2024  

Reduxx haber sitesi, trans kadın olduğunu iddia eden bir erkeğin, eleme turunda iki kız sporcuyu eledikten sonra, yaklaşan New England Okullar Arası Atletizm Şampiyonası'nın kızlar kategorisinde yarışmaya hazırlandığını öğrendi. 

Önceki ismi Lucas olan Lizzy Cohen Bidwell, kızlar Connecticut Eyalet Şampiyonasında birden fazla etkinlikte yer aldıktan sonra şampiyonaya katılmaya hak kazandı. Trans sporcunun sözde zaferi, iki kız sporcunun hem yüksek atlama hem de uzun atlama etkinliklerinde değerlendirme dışına itilmesiyle sonuçlandı. 

Bidwell 17 Şubat'ta Connecticut Okullar Arası Atletizm Birliği Eyalet Açık Yarışmasında düzenlenen iki yarışmada ilk altı yarışmacı arasına girerek 2 Mart'ta yapılacak olan bölge şampiyonasına katılmaya hak kazandı. Bidwell kızlar yüksek atlama yarışmasını üçüncü sırada tamamlayarak Thomaston Lisesi'nden bir genç kızı değerlendirme dışı bıraktı. Ayrıca kızlar uzun atlama yarışmasını beşinci sırada tamamlayarak Bloomfield Lisesi'nden bir başka kız sporcunun bölge şampiyonasında yer alamamasına neden oldu. 

Bidwell'in Central Connecticut Birliği Şampiyonası'nda yüksek atlamada kazandığı birincilik ona bu sezon eyaletteki en iyi kızlar performansını kazandırdı ancak bu performans erkekler ligi etkinliğinde olsaydı ona sadece 10.'luk kazandırabilirdi. 

Bidwell çok erken bir yaşta cinsiyet değiştirme sürecine başlamış ve ailesi henüz 9-10 yaşlarındayken yasal adını "Lizzy" olarak değiştirmiş. Ailesinin yıllar içinde giderek artan bir şekilde oğullarının esas cinsiyetini gizlemeye çalıştığı görülüyor. Annesi Carla Rebecca Bidwell, kariyerine lise matematik öğretmeni olarak başlamış ve transgender aktivizmini desteklemeye yönelmiş bir matematik uzmanı. Kendisi 2020 yılında, Georgia eyaletinin Savunmasız Çocukları Koruma Yasası’na (HB 1060) karşı çıkmıştı. Eyalet Temsilcisi Ginny Ehrhart tarafından desteklenen yasa tasarısı, ergenlik engelleyiciler, karşı cinsiyet hormonları ve çocuklara karşı cins görünüm vermeyi amaçlayan estetik ameliyatlar gibi reşit olmayanlara yönelik cinsiyet değiştirme uygulamalarını yasaklamayı amaçlıyordu. 

Carla ayrıca "trans haklarını" destekleyen çok sayıda açık mektuba da imza atmıştı. 
Kendisi, 2018 yılında Teen Vogue'da yayınlanan ve Trump yönetimine, yasada cinsiyet tanımını netleştirmeye yönelik planlarını durdurması ve cinsiyetin bir çocuğun doğumundan önce veya doğumunda belirlenebileceğini onaylaması çağrısında bulunan bir mektubu imzalamıştı. Aynı yıl, dönemin Eğitim Bakanı Betsy DeVos'a "transseksüel" öğrencilerin okullardaki karşı cins tuvaletlere erişim sağlaması çağrısında bulunan bir kampanyaya destek verdi. 

transseksüel, atlet, Lizzy Bidwell, Maelle Jacques, yarışma, cinsiyet değiştirme, ergenlik engelleyici, Riley Gaines
New England Kızlar Şampiyonasında yarışacak olan  transseksüel yarışmacı Maelle Jacques.

Ancak yaklaşan New England Kızlar Şampiyonasında yarışması beklenen tek erkek onun oğlu değil. Lizzy Bidwell, Maelle Jacques adında başka bir erkek çocuğa karşı yarışacak. Jacques, 11 Şubat'ta Plymouth Eyalet Üniversitesi'nde düzenlenen New Hampshire Okullar Arası Atletizm Birliği 2. Bölüm eyalet şampiyonasında kızlar yüksek atlama yarışmasını kazandıktan sonra şampiyonaya katılmaya hak kazandı. 
Jacques şampiyonluğu kazandıktan sonra, kadın sporlarında adaletin açık sözlü bir savunucusu olan yüzücü Riley Gaines tarafından X'te eleştirildi. 

Bidwell ve ailesi, erkek sporcuların kadın sporlarında yarışmasını yasaklaması üzerine Georgia eyaletinden taşındı ve Connecticut'a yerleşti. Söz konusu yasak, kadınları ve kız çocuklarını korumak ve kadın sporcular için adalet ve fırsat eşitliği sağlamak üzere tasarlanmıştı. 

Ancak Connecticut aynı korumalara sahip değil ve Bağımsız Kadın Sporları Konseyi'nden (ICONS) Kim Jones'un deyimiyle, okul atletizm yarışmalarında kızları yerinden eden erkek atletler nedeniyle bölge patlama noktasına geldi. Reduxx haber sitesine konuşan Jones, 2019 yılında Connecticut kapalı alan atletizm şampiyonası kadınlar 55 metre koşusunda yarışmalarına izin verilen diğer iki trans atlete dikkat çekti. Trans yarışçılar Andraya Yearwood ve Terry Miller, yarışmada en üst sıralarda yer aldı ve daha sonra Connecticut Spor Yazarları Birliği tarafından eyaletteki tüm kızları geride bırakarak Altın Anahtar Cesaret Ödülünü kazandı. Bu erkek sporcular birkaç yıl boyunca Connecticut'ta 15 kız eyalet şampiyonluğu elde etti ve en iyi kadın sporculara ait 17 yarışma rekorunu kırarak derin bir etki bıraktı. 

Yaşanan skandalın ardından, dört kadın sporcu Connecticut Okullar Arası Atletizm Konseyi’ne (CIAC) karşı, cinsiyet eşitliğini sağlamak amacıyla yürürlüğe giren federal yasa “Title IX” kapsamında cinsiyet ayrımcılığı iddiasıyla dava açtı. Ancak dava, ABD Bölge Mahkemesi Yargıcı Robert Chatigny tarafından dört kadının davaya müdahil olamayacağı gerekçesiyle reddedildi. Kızlar bu kararı temyize götürdü. Geçen yılın Aralık ayında ise 15 yargıçtan oluşan bir kurul, Bölge Mahkemesinin kararını bozarak davayı Title IX iddiasının esasına ilişkin bir karara bağlaması için geri gönderdi. 

CIAC ise politikasının tüm lise öğrencilerine "cinsiyet kimliklerine" göre muamele edilmesini gerektiren bir eyalet yasasına uymak üzere tasarlandığını savunuyor. Ayrıca bu politikanın, atletizm de dahil olmak üzere kızlara eşit eğitim fırsatları sağlayan federal yasa olan Title IX'e uygun olduğunu iddia ediyor. 

Halihazırda Connecticut Okullar Arası Atletizm Konseyi erkek sporcuların kendilerini kadın yarışmacı olarak bildirmelerine izin veriyor ve testosteron seviyelerini bastırmaları için herhangi bir zorunluluk göstermiyor. 

Kim Jones Reduxx'a yaptığı açıklamada: "Sporda kızlara yönelik ayrımcılık devam ediyor çünkü eyaletteki politikacılar, 15 kız atletizm şampiyonluğu unvanının iki erkeğe kaptırılmasından sonra bile, kadın sporculara karşı yapılan adaletsizliği kabul etmeyi ya da harekete geçmeyi reddediyor." dedi. 

Lizzy Bidwell'in hangi tıbbi müdahalelerden geçtiği bilinmemekle birlikte, Jones bunun “önemsiz" olduğunu söyleyerek erken yaşta cinsiyet değiştiren erkeklerin fiziksel bir avantaja sahip olmadıkları yönünde "yanlış bir kanı" olduğunu söyledi. 
"Şu anda gördüğümüz şey, ergenlik engelleyicilerle doğal gelişimlerini bozan erkek çocuklarının erkek atletik avantajını korumadığı yanılgısını ortadan kaldırıyor. Voleybolda Tate Drageset ve India Clark gibi erkek sporcu örneklerimiz var ve şimdi de atletizmde kızlar kategorisinde yarışarak kadın rakiplerini domine eden ve hatta bazı durumlarda sakatlayan erkek sporcularımız var." dedi. 

Bu durumun kadın sporcular için yaratacağı olumsuz etkiden de bahseden Jones, şampiyonalarda yarışamamanın kızların üniversite başvurularını nasıl etkileyeceğini vurguladı. "Elde tutulan bu performans avantajı üniversiteye alımları derinden etkiliyor ve bir kadın sporcu için bir takımdaki kadro yeri ile kaybedilen tam burs fırsatı arasındaki fark anlamına gelebilir" dedi. 
"Kızlar sporun her seviyesinde adil rekabeti hak ediyor ve bu ancak kadın sporcular için biyolojik cinsiyete dayalı bir kategoride başarılabilir."