Terapist, gençleri cinsiyet değiştirmeye zorlayan hastaneyi ifşa etti: 'Hastalarıma yardım etme konusunda çaresizim'

Washington'da terapist, genç hastalara cinsiyet değiştirme prosedürleri dayatan hastaneyi ifşa etmek için işini bıraktı.
Terapist, gençleri cinsiyet değiştirmeye zorlayan hastaneyi ifşa etti: 'Hastalarıma yardım etme konusunda çaresizim'


Kaynak: foxnews.com
Erişim tarihi: 06.02.2024

Washington eyaletinde bir terapist, işvereninin genç hastaların teşhisleri ne olursa olsun cinsiyet değiştirmelerini teşvik etme konusundaki ısrarına daha fazla dayanamadığı için işinden ayrıldığını söyledi.

Tamara Pietzke, eyaletteki en büyük hastane sistemlerinden biri olan MultiCare'de klinik sosyal hizmet uzmanı olarak çalışıyordu. Pietzke, hastanenin geçtiğimiz yıl "cinsiyeti değiştirme" prosedürlerini agresif bir şekilde teşvik etmeye başladığını ve pediatrik cinsiyet kliniğinin, 2022 yılının Mayıs ayında sözde trans gençlerde "sağlık hizmetleri eşitsizliklerini incelemek için" 100.000 dolarlık bir bağış aldığını iddia etti.

Pietzke, The Free Press için yazdığı köşe yazısında "Süpervizörlerimden, baktığım bir genç cinsiyetinden rahatsızlık duyduğunu ifade ederse (bu durum için cinsiyet disforisi tanımı kullanılır) tüm eğitimimi bir kenara bırakmam gerektiği mesajını alıyordum. Hastanın geçmişi ya da durumu karmaşıklaştırabilecek diğer ruh sağlığı koşulları ne olursa olsun, sadece hastanın transseksüel olduğunu onaylamam ve hatta cinsiyet değiştirme sürecinin başlamasını onaylamam gerekiyordu" dedi.

Pietzke, "Cinsiyet disforisine sahip gençler için ‘onaylayıcı bakım’ denilen bu prosedürlerin yükselişinin, terapinin sağlaması gereken şeyin temellerine meydan okuduğuna inanıyorum" dedi.

Pietzke, esas cinsiyeti kadın olan üç ergen hastasının otizm spektrum bozukluğu ve cinsel istismar gibi cinsiyet disforisinin ötesinde başka karmaşık geçmişleri ve tanıları olmasına rağmen cinsiyet değiştirme prosedürlerine uymaları için kendisine nasıl baskı yapıldığını paylaştı.

“Depresyon, travma sonrası stres bozukluğu, anksiyete ve depresif bozukluk, aralıklı patlayıcı bozukluğu (dürtü kontrol bozukluğu) ve otizm spektrum bozukluğu olan 13 yaşındaki bir hasta intihara meyilliydi ve cinsel saldırıya uğramıştı. Hasta, sadece korku ve şiddet içerikli pornografi izlediği istismarcı bir evde bipolar bir anneyle büyümüştü.” 

Pietzke, hastanın vasisinin sadece birkaç ziyaretten sonra kendisinden karşı cins hormon ilaçları yazmasını istemesi üzerine endişelendiğini söyledi. "Bu hasta için korkuyordum. Ele alınması gereken o kadar çok çakışan sorunu vardı ki, onu vücudunda geri dönüşü olmayan değişiklikler yaratabilecek cinsiyet değiştirme prosedürlerine aniden başlatmak yanlış bir uygulama olacaktı" diye yazdı. Ancak endişelerini amirine ilettikten sonra Pietzke'ye, hastasının travma geçmişinin cinsiyet disforisi üzerinde hiçbir etkisi olmadığı yönünde tamamen yanlış ifadelerde bulunuldu. Üstelik Pietzke, hastanın ruh sağlığına zarar verdiği iddiasıyla azarlandı ve o genç ile ilgilenen ekipten atıldı.

Transseksüel
"Hastanın ruh sağlığı koşulları ne olursa olsun, transseksüel olduğunu onaylamam gerekiyordu."

Pietzke'ye göre hastane, kendisinin "uzun vadeli faydası hiçbir şekilde kanıtlanmamış ve hayatları geri dönüşü olmayacak şekilde değiştiren cinsiyet değiştirme prosedüründen daha büyük bir risk oluşturduğunu" düşünmüş. 

Karmaşık bir ruh sağlığı geçmişi olan genç hastalarından bir diğeri, sözdecinsiyet kimliğini defalarca değiştirmiş ve Pietzke'ye kendisini "yaralı bir erkek köpek" olarak tanımladığını söylemiş. "Doğru uzantılara sahip olmadığını hissettiğini ve gerçekten kendisi gibi hissetmek için kulak ve kuyruk takmaya başlamak istediğini söyledi. Şaşırmıştım. Tek yapabildiğim sessizce başımı sallamak oldu" diye hatırlıyor Pietzke.

Terapist, meslektaşları tarafından hastanın sözde “cinsiyet kimliğini” onaylaması için tekrar baskı gördüğünü ve kendisine "düzeltilecek bir şey" olmadığının söylendiğini belirtti. Meslektaşı bir e-postada "Eğer biri bana tuvalet yerine çöp kutusu kullandığını ve bundan mutlu olduğunu ve bunun hayatının bir parçası olduğunu ve ona tatmin sağladığını söylerse, o zaman harika!" diye yazdı. "Bunun tuhaf olduğunu düşünebilirim, ama yine de benim hayatım değil." 

Ancak hormon tedavisi olarak adlandırılan ilaçlar, eski hastalarından birine hiç yardımcı olmadı. Otizm spektrum bozukluğu da dahil olmak üzere birden fazla rahatsızlığa sahip olan gence -ilacın diyabeti için potansiyel tehlikeli yan etkileri olmasına rağmen- annesinin emriyle testosteron ilaçları reçete edildi.

"Hastanın, transseksüel olduğunu iddia eden başka bir çocuğu daha bulunan annesi, bunu şiddetle teşvik etti. Hastanın artık ince bir bıyığı ve kalınlaşmış bir sesi var ancak erkek gibi görünmüyor" diyen terapist, hastanın altı yıl sonra artık evden nadiren çıktığını ve gününün büyük bir kısmını yatakta video oyunları oynayarak geçirdiğini anlattı. "Ömür boyu reçete edilecek olan testosteronun, hastanın diğer zihinsel hastalıklarını hafifletmediği ortaya çıktı" diye yazdı.

Terapist, işten ayrılmadan önceki aylarda MultiCare'de "cinsiyeti onaylayıcı bakım" denilen prosedürler hakkında eğitim almaya zorlandığını söyledi. Ancak, cinsiyet disforisi teşhisi konan kadın hastaların büyük çoğunluğunun daha önce ruh sağlığı sorunları yaşadığını gösteren bir pediatri çalışmasını gündeme getirdikten sonra, Pietzke meslektaşları tarafından azarlandığını ve Hipokrat Yemini'ni ihlal ettiğinin söylendiğini belirtti.

Terapist, hastane sisteminin sözde tedavi yöntemlerini ifşa etmek zorunda kaldığını çünkü sektörün çocuk ve genç hastalara "geri dönüşü olmayan zararlar vermesinden" korktuğunu söyledi. "Konuşuyorum çünkü benim gibi, sorunlu gençleri tıbbileştirmenin risklerini bilen insanlar düdüğü çalmadıkça hiçbir şey değişmeyecek. Hastalarıma yardım etme konusunda çaresiz kaldım. Ve eğer konuşmazsam onlara ihanet etmiş olacağıma inanıyorum."