Perde arkası kayıtlar en iyi cinsiyet doktorlarının cinsiyet değiştirme prosedürleri hakkında gerçekten ne düşündüklerini ortaya koyuyor

Ergenlik engelleyiciler, karşı cinsiyet hormonları ve cinsiyet değiştirme ameliyatları gibi tıbbi müdahaleleri öneren ve bunları 'güvenli ve etkili' olarak nitelendiren WPATH'in üyeleri, ifşa edilen kayıtlarda bu müdahalelerden lanse edilenden çok daha farklı şekillerde söz ediyor.
Perde arkası kayıtlar en iyi cinsiyet doktorlarının cinsiyet değiştirme prosedürleri hakkında gerçekten ne düşündüklerini ortaya koyuyor


Kaynak: dailycaller.com
Erişim tarihi: 14.05.2024
Yayınlanma tarihi: 14.05.2024

Dünya Transgender Sağlığı İçin Profesyoneller Birliği (WPATH) cinsiyet tıbbı alanında önde gelen bir otorite sayılıyor. Rehberliği ABD'deki ve yurt dışındaki en iyi tıp dernekleri tarafından rutin olarak kullanılırken, bakım standartları sigorta şirketlerinin teminat politikalarına yaklaşımını bilgilendiriyor.

Ancak, Daily Caller News Foundation (DCNF) tarafından elde edilen özel görüntülere göre, WPATH'ın üst düzey doktorları kapalı kapılar ardında cinsiyet değiştirme prosedürleri için kuruluşun kendi yayınladığı kılavuzları tartışıyor ve zaman zaman bunlara meydan okuyor gibi görünüyor. Ayrıca, yıkıcı ve geri dönüşü olmayan komplikasyonlara neden olabilecek deneysel tıbbi müdahaleleri zorladıklarını kabul ediyorlar.

WPATH, ergenlik engelleyiciler, karşı cinsiyet hormonları ve cinsiyet değiştirme ameliyatları gibi tahrip edici tıbbi müdahalelerin kullanılmasını öneren ve bunları "güvenli ve etkili" olarak nitelendiren "Transseksüel ve Cinsiyet Farklılığı Olan Kişilerin Sağlığı için Bakım Standartları, Versiyon 8" (SOC 8) adlı bir klinik rehberi yayınladı.

DCNF, vergi mükellefleri tarafından finanse edilen kurumlarda çalışan WPATH SOC 8 ortak yazarına bir dizi kamu kayıtları talebinde bulunarak e-postalarını açık kayıt yasalarına tabi kıldı. Nevada Üniversitesi'nden gelen 100 sayfadan fazla yanıtlayıcı kayıtta, WPATH Küresel Eğitim Enstitüsü (GEI) Eş Başkanı Gail Knudson da dahil olmak üzere önde gelen WPATH üyeleri ve liderleri arasında 2022 yılında gönderilen bir dizi e-posta yer aldı. E-postalardan birinde Knudson bir meslektaşına, WPATH'ın Eylül 2022'de Kanada'nın Montreal kentinde düzenlediği GEI zirvesinden yaklaşık 30 saatlik kayıt içeren bir klasörün bağlantısını göndermiş. Bu kayıtlarda, ruh sağlığı, ergenlik engelleyiciler, karşı cinsiyet hormonları ve cinsiyet değiştirme ameliyatı üzerine oturumlar yer alıyor.

Bu oturumlar, WPATH üyelerine SOC 8 tedavi kılavuzlarında ele alınan konuların klinik uygulamaları hakkında derinlemesine eğitim sağladı. Ancak, görüntülerde WPATH'a bağlı doktorların çocukların riskli cinsiyet değişikliği prosedürlerine tabi tutulmasını savundukları ve hatta ciddi ruh sağlığı sorunlarıyla mücadele eden hastalar için bu tedavileri zorladıkları görülüyor. Bazı oturumlar, sadece çocukların tedavisine ayrılmış ve reşit olmayanların ergenlik engelleyiciler ve karşı cinsiyet hormonları almaları ve ameliyatlar olmaları konusunda tavsiyeler içeriyor. 

Örneğin, WPATH kılavuzu, bir hastaya cinsiyet değişikliği için tıbbi müdahale yapılmadan önce ruh sağlığı sorunlarının ele alınmasını öneriyor. Bununla birlikte, kaydedilen bir oturumda, bir WPATH öğretim üyesi ve cinsiyet doktoru, akıl sağlığı sorunlarının bir hastanın karşı cinsiyet hormonu almasını mutlaka etkilemediğini iddia ediyor.

Bir başka videoda, bir doktor katılımcılara çocukların karşı cinsiyet hormonlarını onları muhtemelen kısırlaştıracağı konusunda bilgilendirilmesi gerektiğini söylüyor, ancak bir çocuk tedaviyi istediğini söylerse, gelecekteki sonuçlarına bakılmaksızın yine de reçete yazacağını itiraf ediyor.

Bir cerrah, vajinal boşluğun yok edilmesini ve alınan dokuyla sahte bir penis oluşturulmasını içeren cerrahi bir seri olan falloplasti prosedüründen üstü kapalı bir şekilde gençler için bir "macera" olarak bahsediyor. Bunu, daha sonra aynı prosedürlerin mesane fonksiyonu ve doku ölümü ile ilgili kalıcı sorunlar gibi "kesinlikle" "komplikasyonları" olacağını kabul etmesine rağmen yapıyor.

WPATH
Perde arkası kayıtlar WPATH doktorlarının cinsiyet değiştirme prosedürleri hakkında gerçekten ne düşündüklerini ortaya koyuyor.

Bir doktor, tüm karşı cinsiyet hormonları alanını "etiket dışı" olarak adlandırıyor ve ilaçların onaylandıkları amaçlardan farklı amaçlar için kullanılması kavramına atıfta bulunuyor. Doktor, kadın hastaların saçlarını kaybetmelerine neden olan ilaç yan etkilerini aslında takdir edebileceklerini, çünkü "daha çok erkek gibi" görüneceklerini söylemeye devam ediyor.

Gıda ve İlaç İdaresi bir ilacı onayladığında, sağlık hizmeti sağlayıcılarının genellikle "hastaları için tıbbi olarak uygun olduğuna karar verdiklerinde" bu ilacı onaylanmamış bir kullanım için veya endikasyon dışı olarak reçete edebileceklerini söylüyor.

Diğer birkaç videoda doktorlar, psikotik ataklar yaşayan hastaların cinsiyet değiştirmesini savunuyorlar. Doktorlardan biri, şizofreni hastalarından bazılarının ne kadar karşı cinsiyet hormonu aldıklarına dikkat etmeleri gerektiğini, aksi takdirde "sesleri bastıramadıklarını" itiraf ediyor.

DCNF, Do No Harm gibi saygın kuruluşlardan tıp uzmanlarına danıştı ve hepsi de WPATH'a bağlı doktorların yorumlarının transseksüel tıp endüstrisinin hastaların çıkarlarını en iyi şekilde gözetmediğini gösterdiğini savundu.

Ulusal ve uluslararası düzeyde ortalama bir insan WPATH'ı muhtemelen hiç duymamış olsa da, modern tıp endüstrisi bu kuruluşa derinden bağlıdır ve transseksüel tıbbına yönelik bakım standartlarını belirleme konusunda ona güvenir. WPATH'ın kılavuz ilkeleri, hem özel sigorta şirketleri hem de vergilerle finanse edilen sigorta planları tarafından sigorta kapsamına alınma kriterleri olarak gösteriliyor ve cinsiyet değiştirme endüstrisinin dayanak noktası olarak konumlandırılıyor. 

Ayrıca, WPATH kılavuzları Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), Amerikan Psikoloji Derneği ve Endokrin Derneği gibi büyük tıbbi ve mesleki kuruluşların politika beyanlarını bilgilendirmeye yardımcı oluyor. AAP şu anda çocukken tıbbi olarak cinsiyet değiştiren eski bir hasta olan Isabelle Ayala tarafından cinsiyet değiştirme tıbbi prosedürlerinde acele ettiği iddiasıyla dava ediliyor.

Ağustos 2023'te JAMA Network tarafından yayınlanan bir çalışmaya göre, çocuklar da dahil olmak üzere hormon ve ergenlik engelleyici ilaçlar verilen ve cinsiyet değiştirme ameliyatları geçiren gençlerin sayısında bir patlama oldu. Bu artış kısmen, 16 yaşından küçük hastalara karşı cinsiyet hormonu dağıtan Planlı Ebeveynlik gibi trans aktivist gruplar tarafından körüklendi. Planlı Ebeveynlik, 2020 ve 2022 yılları arasında sağladığı transseksüel hizmetlerinin sayısında yaklaşık %125'lik bir artış gördü.

Bununla birlikte, yirmi üç eyalet, endişeli ebeveynlerin ve WPATH tarafından onaylanan "cinsiyet değiştirme" modelini izlemeye tabi tutulan doktorların tepkisi üzerine, doktorların reşit olmayanlara cinsiyet değişikliği ameliyatı yapmasını engelleyen yasal düzenlemeleri yürürlüğe koydu. 

SOC 8, 2022 sempozyumundan sadece birkaç gün önce yayınlandı ve doktorların ve tıbbi kurumların transseksüel tıbbi tedaviyi nasıl uyguladıklarına ilişkin birkaç önemli değişiklik içeriyordu. Örneğin, WPATH, bir çocuğun ergenlik engelleyiciler, karşı cinsiyet hormonları ve cinsiyet değiştirme ameliyatları gibi transseksüel tıbbi hizmetleri ne zaman alabileceğini veya alması gerektiğini belirleyen asgari yaş gereklilikleri kriterlerini kaldırdı.

WPATH'nin önceki kılavuzları hormon tedavisinin hasta 16 yaşını geçtikten sonra verilmesini tavsiye ediyordu, ancak güncellenmiş versiyon bu engeli kaldırıyor ve hormon tedavisinin cinsel olgunluğun ilk belirtilerinde başlamasını öneriyor.