Kızlar atletizm kategorisinde şampiyonluk kazanan trans atlet beş kız yarışmacının tepkisiyle karşılaştı

Atletizm sporcusu trans Becky Pepper-Jackson'a karşı yarışmaktan rahatsız olan beş kız sporcu, yarışma sırası kendilerine geldiğinde atış yapmayı reddederek sessiz bir protesto gerçekleştirdi.
Kızlar atletizm kategorisinde şampiyonluk kazanan trans atlet beş kız yarışmacının tepkisiyle karşılaştı


Kaynak: washingtontimes.com
Erişim tarihi: 22.04.2024

Batı Virginia atletizm sporcusu Becky Pepper-Jackson için unutulmaz bir haftaydı ancak transseksüel gence karşı yarışan kızlar için pek de öyle değildi. Bridgeport Ortaokulu sekizinci sınıf öğrencisi trans atlet Pepper-Jackson, Harrison County Ortaokul Şampiyonasında kızlar gülle atma etkinliğini kazandı. Trans atlet, ikinci sıradaki kızın atışını üç metreden fazla farkla geçti. Pepper-Jackson ayrıca disk atmada da ikinci oldu. Bu performanslar, 4. Daire Temyiz Mahkemesinin Pepper-Jackson'ın, eyaletin esas cinsiyeti erkek olan sporcuları kadın okul sporlarından men eden 2021 yasasına itiraz eden davası lehine 2-1 karar vermesiyle mümkün oldu. 

Kadın olduğunu iddia eden erkeklere karşı yarışmaktan rahatsız olan kadın sporcular, transfobiyle suçlanmamak adına genellikle bu duruma gülümser ve katlanırlardı ancak bu sefer öyle olmadı. Protestonun videosunu yayınlayan OutKick isimli haber sitesine göre, Lincoln Ortaokulundan beş kız, yarışma sırası kendilerine geldiğinde çembere girdi ve atış yapmadan çıkarak sessiz bir protesto gerçekleştirdi. Clarksburg'daki Liberty Lisesinde düzenlenen yarışmanın resmi kayıtları, beş Lincoln Ortaokulu öğrencisinin etkinlikte "ND" yani "No Distance-Mesafe Yok" aldığını gösterdi. Özellikle atletizm yarışmalarında, yarışma veya atış sırasında hiçbir mesafe veya uzaklık elde edilememesi durumunda sporcunun performansı "No Distance" olarak kaydedilir. Athletic.net haber sitesinde bildirildiği üzere Lincoln Ortaokul kızlarından biri de disk atmada "ND" aldı. Bridgeport takımı, 180 puanla ikinci olan Lincoln'ü geride bırakarak 190 puanla yarışmayı kazandı.

Trans sporcu
Trans sporcu Becky Pepper-Jackson'a karşı yarışmaktan rahatsız olan beş kız sporcu, yarışma sırası kendilerine geldiğinde atış yapmayı reddederek sessiz bir protesto gerçekleştirdi.

OutKick sitesinde "Gaines on Girls" programını sunan eski Kentucky Üniversitesi yüzücüsü Riley Gaines, kızları tavır aldıkları için tebrik etti. Gaines X'te şunları söyledi: "Bu [olay], Dördüncü Daire Temyiz Mahkemesinin, cinsiyetinize uygun kategoride yarışmanız gerektiğini söyleyen Batı Virginia yasasını bloke etmesinden sadece 2 gün sonra yaşandı. 13-14 yaşındaki kızların odadaki yetişkinler olmak zorunda kalması üzücü, ancak bu kızlardan ilham alıyor ve onlarla gurur duyuyorum." dedi ve şöyle ekledi: "Artık yeter. Akıntı tersine dönüyor!"

Temyiz mahkemesi, Batı Virginia'nın öğrencilerin esas cinsiyetlerine (biyolojik cinsiyet) göre yarışmalarını gerektiren Kadın Sporlarını Koruma yasasını uygulama teklifini reddederek Şubat 2023 tarihli tedbir kararını korudu ve davayı bölge mahkemesine geri gönderdi. 13 yaşındaki Pepper-Jackson ise, üçüncü sınıfta kız olduğunu iddia etmiş ve 2010 yılında cinsiyet disforisi (cinsiyet hoşnutsuzluğu) teşhisi konulduktan sonra ergenlik engelleyici ilaçlar kullanmaya başlamıştı. Yasal belgelere göre genç aynı zamanda karşı cinsiyet hormonları da kullanıyor.