İngiltere’de bir trans öğretmenin yedi yaşındaki öğrencilere 'Çok güzelim çünkü makyaj yaptım ve tıraş oldum' demesinin ardından veliler tepki gösterdi

İngiltere'de bulunan Church of England ilkokulunun velileri, bir trans olan yedek öğretmenin yedi yaşındaki öğrencilere 'cinsiyet kimliğini' açıklayarak öğrencilerin kafasını karıştırması üzerine şikayette bulundu.
İngiltere’de bir trans öğretmenin yedi yaşındaki öğrencilere 'Çok güzelim çünkü makyaj yaptım ve tıraş oldum' demesinin ardından veliler tepki gösterdi


Kaynak: dailymail.co.uk
Erişim tarihi: 25.04.2024
Yayınlanma tarihi: 24.04.2024

Church of England ilkokulundaki veliler, bir trans olan yedek öğretmenin yedi yaşındaki öğrencilere “çok güzelim çünkü makyaj yaptım ve tıraş oldum” dediğini iddia ederek şikayetçi oldular. İngilizce dersinin başında öğretmen “cinsiyet kimliğini” açıkladığında, 2. sınıf öğrencilerinin 'kafalarının karıştığı' söyleniyor. Southampton, Hampshire'daki Bitterne Church of England İlkokulu, konunun sınıfta tartışılacağından haberdar olmadığını söyledi.

Yedi yaşındaki bir öğrencinin velisine göre öğretmen şöyle demiş: “Neden bu kadar güzel olduğumu merak ediyorsanız, makyaj yaptığım ve tıraş olduğum içindir.” 

Söz konusu olay yaşandığında kızı sınıfta olan Rachel Bennet okula şikayette bulundu.

Bennet şunları söyledi: “Bence bu 2. sınıf çocukları için biraz fazla ve onlar için çok kafa karıştırıcı olabilir. Herkesi hazırlıksız yakalamış gibi görünüyor, özellikle de kızım İngilizce dersindeyken ve öğretmen cinsiyeti ve kadın kıyafeti giyme hakkında konuşurken. Eğer bu bir PSHE (kişisel, sosyal, sağlık, eğitim) dersi olsaydı anlayabilirdiniz ama o zaman da ebeveynlerin önceden bilgilendirilmesi gerekirdi. Güçlü dini değerlerimiz var ve bunun çocukların bu yaşta maruz kalması gereken bir şey olup olmadığını sorgulamak zorundayız” diye ekledi.

Bunun üzerine okul müdürü Jen Johnson, ebeveynlere bir mektup gönderdi. Mektupta şu ifadelere yer verildi: “Şunu açıkça belirtmek isterim ki, yedek öğretmeninin derslere girmeden önce cinsiyet kimliğiyle ilgili bu bilgileri paylaşacağından haberdar olmasak da, hoşgörülü ve saygılı bir okuluz. İlerisi için, tedarik ajansıyla görüşerek, okulun yedek öğretmenlerinden beklediğimiz standartları yeniden teyit ettik,” dedi.