Eşcinsel erkeklerde görülen yüksek intihar riskine ilişkin araştırma

Yapılan bir araştırma, eşcinsel erkekler arasında intihar riskinin eşcinsel olmayanlara kıyasla çarpıcı bir oranda daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor.
Eşcinsel erkeklerde görülen yüksek intihar riskine ilişkin araştırma


Makalenin Orijinal Başlığı: Sexual orientation and suicidality: a co-twin control study in adult men

Başlığın Türkçe Çevirisi: Cinsel yönelim ve intihar eğilimi: yetişkin erkeklerde bir eş-ikiz kontrol çalışması

Özet

Bu araştırma, cinsel yönelimi değerlendirmek amacıyla yaşamı boyunca en az bir kez eşcinsel ilişki yaşamış olan ve diğer ikizi eşcinsel ilişki yaşamamış olan 103 orta yaşlı erkek ikiz çiftine odaklanmıştır. Çalışmanın dikkat çeken bulgularına göre, eşcinsel erkeklerde intihar riski belirgin şekilde yüksektir.

  • Ölüm Düşüncesi Hakkında (Thoughts About Death): Eşcinsel erkeklerde, ölüm düşüncelerinin yaygınlığı, eşcinsel olmayanlara göre 2.4 kat daha yüksektir.
  • Ölmek İsteme (Wanted to Die): Eşcinsel erkeklerde, ölmek isteme durumu, eşcinsel olmayanlara göre 4.4 kat daha yüksektir.
  • İntihar Düşünceleri (Suicidal Ideation): Eşcinsel erkeklerde, intihar düşüncelerinin yaygınlığı, eşcinsel olmayanlara göre 4.1 kat daha yüksektir.
  • İntihar Girişimi (Suicide Attempt): Eşcinsel erkeklerde, intihar girişimi oranı, eşcinsel olmayanlara göre 6.5 kat daha yüksektir.
  • İntihar Belirtisi - Yaşam Boyu (Any Suicidal Symptoms—Lifetime): Eşcinsel erkeklerde, herhangi bir intihar belirtisinin yaşam boyu yaygınlığı, eşcinsel olmayanlara göre 5.1 kat daha yüksektir.

Kaynak 
Herrell R, Goldberg J, True WR, Ramakrishnan V, Lyons M, Eisen S, Tsuang MT. Sexual orientation and suicidality: a co-twin control study in adult men. Arch Gen Psychiatry. 1999 Oct;56(10):867-74. doi: 10.1001/archpsyc.56.10.867. PMID: 10530625.