Detransition: Cinsiyet değiştirme sürecini tersine çevirip esas cinsiyete dönme

Tıbbi cinsiyet değişimi geçirmiş transseksüellerin cinsiyet değiştirme süreçlerini durdurup esas cinsiyetlerinde yaşamaya geri dönmelerine detransition denir.
Detransition: Cinsiyet değiştirme sürecini tersine çevirip esas cinsiyete dönme

 

07.12.2022

Kaynak: detransvoices.org

 

Detransition, genellikle kişilerde tıbbi cinsiyet değişimini durdurma, tersine çevirme ve esas cinsiyette yaşamaya geri dönme şeklinde anlaşılmaktadır. Sosyal cinsiyet değişimi (herhangi bir tıbbi müdahale olmadan sosyal hayatta karşı cinstenmiş gibi yaşamak) yapıp daha sonra kendi cinsiyetlerine geri dönen kişiler için de "detransition" terimi kullanılıyor olsa da, bu kişiler için daha yaygın olarak "desistance" terimi kullanılır. Detransition ise çoğunlukla tıbbi cinsiyet değişiminin tersine çevrilmesini ifade etmek için kullanılır. 

Bir kişi cinsiyet değiştirmekten vazgeçtiğinde, cinsiyet değiştirme sürecini durdurmuş olur. "Durdurmak" diyorum çünkü tıbbi cinsiyet değişiminin bitiş noktası yoktur. Tıbbi cinsiyet değişimi yapan bir kişi, karşı cins görünümünü korumak için yaşamı boyunca hormon almaya devam etmelidir.

Esas cinsiyete dönüş sürecinin en yaygın yolu karşı cinsiyet hormonu alımını durdurmaktır. Böylece, eğer kişinin üreme organları alınmamışsa, vücut normal miktarda cinsiyet hormonu üretmeye başlayacaktır. Zaman içinde kişi, ister erkek ister kadın olsun, esas cinsiyetiyle daha uyumlu bir görünüme geri dönecektir. Dönüşüm için başka bir adıma gerek yoktur. Ancak, yumurtalıklar veya testisler gibi üreme organları alınmışsa, kişinin tıbbi olarak cinsiyet değiştirmesi için esas cinsiyetine uygun sentetik hormonları alması gerekir. Vücuttaki hormon eksikliğinin kemik yoğunluğu ve genel sağlık üzerinde olumsuz etkileri olacaktır.

Prisha Mosley; cinsiyetini değiştirip bir süre transseksüel olarak yaşadıktan sonra pişman olup esas cinsiyetine dönen bir detrans.

Kadınlar için detransition

Detransition, kadınlar için testosteron alımının durdurulması anlamına gelir. Yumurtalıklar alınmamışsa, kadın cinsiyet hormonlarının üretimi devam edecektir. Zamanla yağ ve kasların yeniden dağılımı, cildin yumuşaması ve kadın tüylerinin uzaması gibi değişiklikler yeniden ortaya çıkacaktır. Erkeksi görünüm kaybolacak ve biyolojik olarak daha dişil bir görünüm elde edilecektir. Detransition süreci yavaştır. Kadın vücudunun yeniden kadınsılaşması ve normal seviyelerde kadın cinsiyet hormonları üretmeye başlaması bir yıl veya daha uzun sürebilir.

"Kadın gibi görünmek" derken erkeklerin ve kadınların biyolojilerine ve cinsiyet hormonlarına bağlı olarak farklı ikincil cinsiyet özelliklerine (erkeklerde adem elması, kalın ses tonu vb.; kadınlarda göğüslerin ve kalçanın büyümesi vb.) sahip olduğu anlayışıyla, vücudun biyolojik durumuna atıfta bulunuyorum.

Tüm detrans kadınların mutlaka kadınsı görünmek istemeyeceğini veya cinsiyet değişiminden önce olduğu gibi kolayca kadınsı görünemeyeceğini unutmamak önemlidir. Erkek tipi kelleşme ve daha fazla miktarda yüz ve vücut kılı gibi şeyler yalnızca kadın cinsiyet hormonlarının uygulanmasıyla geri döndürülemez. Lazer epilasyon, detransition sürecindeki kadınlar tarafından aşırı yüz ve vücut kıllarını gidermek için kullanılan en yaygın tıbbi müdahalelerdir. Testosteron alındıktan sonra bazı şeyler geri döndürülemez. Klitoral büyüme (vajinanın üst kısmında yer alan cinsel haz ve orgazm organı olan klitoriste meydana gelen şişme ve sertlik) ve kalınlaşan ses, testosteron kesildikten ve östrojen alındıktan sonra testosteron öncesi seviyelere geri dönmeyecektir.

Ritchie; cinsiyet değiştirdikten sonra transseksüelliğin bir hata olduğunu fark edince esas cinsiyetine dönen bir detrans.

Erkekler için detransition

Detransition sürecinden geçen erkekler için ilk adım östrojen, testosteron blokerleri ve diğer tüm hormon uygulamalarının durdurulmasıdır. Üreme organları alınmamışsa testosteron üretimi devam edecektir. Üreme organları alınmışsa, erkek vücudunun sağlığı ve düzgün çalışması için sentetik testosteron uygulanması gerekecektir. Kadınlarda olduğu gibi, vücudun erkek kas kütlesi, vücut yağ dağılımı, cildin daha sert hale gelmesi, vücut kılları ve genel olarak erkek kıl üretimi ve modeli gibi daha erkeksi bir görünüme dönmesi zaman alacaktır. Erkek libidosu, sperm üretimi, spontan ereksiyonlar ve orgazm yeteneği geri dönecek ve testiküler atrofi (testisin hacimce küçülmesi) tersine dönecektir. 

Operasyon geçirmemiş erkekler için östrojenin etkilerinin çoğu geri döndürülebilir. Bununla birlikte, östrojenle kazanılan herhangi bir meme dokusu geri döndürülemez, kendiliğinden küçülüp yok olmaz. Bazı erkekler hormonların geliştirdiği göğüslerini aldırmak için mastektomi (meme aldırma ameliyatı) yaptırmayı tercih etmektedir. Bazıları göğüslerini gizlemek için göğüs bağlayıcı kullanır. Bazıları ise egzersiz ve kas geliştirme ile göğüs dokusunu daha az fark edilebilir hale getirebilir.

Cinsiyet değiştirme ameliyatlarının tamamen tersine çevrilmesi mümkün değildir.

Cinsiyet Değiştirme Ameliyatının Tersine Çevrilmesi

Cinsiyet değiştirme ameliyatının tamamen tersine çevrilmesi mümkün değildir. Bu ameliyatı geçiren detransların çoğu, daha fazla ameliyat geçirmek yerine sahip oldukları cinsel organlarla yaşamayı tercih etmektedir. Detransition sürecinden geçen ve vajinoplasti ameliyatı (yapay vajina yapma ameliyatı) uygulanan bazı erkekler, erkek anatomisi görünümünü yeniden kazanmak için falloplasti (penis yapma ameliyatı) yaptırmayı tercih etmektedir. Bu çok pahalı ve karmaşık bir ameliyattır ve tam olarak sonuç vermesi genellikle iki yıl sürer. Daha önceden falloplasti ameliyatı geçiren ve tekrar kadın cinsel organı görünümüne sahip olmak isteyen kadınlar için, yapay penisin çıkarılması ve sonrasında vajinoplasti ameliyatı yapılması tek seçenektir.

Detranslar cinsiyet değiştirme süreçleri ve tıp camiası ile yaşadıkları deneyimler nedeniyle genellikle travmatize olurlar. Bu nedenle, cinsiyet değiştirme ameliyatı geçiren ama translıktan vazgeçenlerin çoğu ameliyat korkusu ve bıkkınlığı sebebiyle başka tıbbi prosedür geçirmemeyi tercih eder.