Çocukların oyuncak tercihlerinde cinsiyetin rolü ve çarpıcı bulgular

İngiltere'deki kreşlerde gerçekleştirilen araştırma, 9 ila 32 aylık çocukların cinsiyet-tipik oyuncak tercihlerini ortaya koyuyor. Sonuçlar, erkek ve kız çocuklar arasında belirgin farklılıkların olduğunu ve bu tercihlerin biyolojik temellere dayandığını gösteriyor.
Çocukların oyuncak tercihlerinde cinsiyetin rolü ve çarpıcı bulgular


Makalenin Orijinal Başlığı: Preferences for ‘Gender-typed’ Toys in Boys and Girls Aged 9 to 32 Months

Başlığın Türkçe Çevirisi: 9-32 Aylık Kız ve Erkek Çocuklarda 'Cinsiyete Göre' Oyuncak Tercihleri

Özet

Bu makale, 9 ile 32 aylık çocukların oyuncak tercihlerini inceleyen bir araştırmayı özetlemektedir. Araştırma, İngiltere'deki kreşlerde ebeveyn olmadan bağımsız oyun oynayan çocukların cinsiyet-tipik oyuncaklara olan tercihlerini gözlemlemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, çocukların ebeveynleri olmadan kendi tanıdık kreş ortamlarında gerçekleştirilmiş ve cinsiyet-tipik oyuncak tercihleri, yanlarında oturan bir araştırmacı tarafından kaydedilmiştir.

Araştırma kapsamında, kızlara yönelik oyuncaklar arasında oyuncak bebek, pembe renkli ayı ve yemek tenceresi yer alırken, erkeklere yönelik oyuncaklar arasında araba, mavi renkli ayı, kepçe ve top bulunmaktadır. Ayrıca, cinsiyet tipikliğini belirlemek için pembe renkteki top, diğer oyuncaklarla aynı olan fakat renk bakımından farklı olan bir top da kullanılmıştır.

Sonuçlar, genel olarak erkek çocukların daha uzun süre erkek-tipik oyuncaklarla oynadığını, kız çocukların ise daha uzun süre kız-tipik oyuncaklarla oynadığını göstermiştir. Analizler, cinsiyet, yaş ve oyuncak türleri arasında anlamlı etkileşimler olduğunu ortaya koymuştur. Bu bulgular, çocukların cinsiyet-tipik oyuncak tercihlerinin biyolojik temellere dayandığına işaret etmektedir.

Çalışmanın sınırlamaları arasında, gözlemlerin kreş ortamında ve diğer çocuklarla birlikte gerçekleşmiş olması ve oyuncakların belli bir bölgedeki stereotiplere dayanması bulunmaktadır. Ancak bu araştırma, çocukların oyuncak tercihlerinin biyolojik temellere dayandığını ve cinsiyet-tipik tercihlerin zaman içinde nasıl geliştiğini anlamak adına önemli bir katkı sağlamaktadır.

Kaynak

Todd, B. K., Barry, J. A., and Thommessen, S. A. O. (2017) Preferences for ‘Gender-typed’ Toys in Boys and Girls Aged 9 to 32 Months. Inf Child Dev, 26: e1986. doi: 10.1002/icd.1986.