Bir baba, 8 yaşındaki oğlunun cinsiyet değiştirmek için ergenlik engelleyici ilaç kullanmasını engellemek üzere verdiği hukuk mücadelesini kaybetti

New York aile mahkemesi yetkilileri, bir babanın sekiz yaşındaki oğlunun cinsiyet değiştirme sürecini başlatan ve hayatını değiştirecek olan ilaçları almasını durdurma hakkını yasal olarak reddetti ve çocuğun velayetini anneye verdi.
Bir baba, 8 yaşındaki oğlunun cinsiyet değiştirmek için ergenlik engelleyici ilaç kullanmasını engellemek üzere verdiği hukuk mücadelesini kaybetti


Kaynak: dailymail.co.uk
Erişim tarihi: 06.02.2024

New York aile mahkemesi yetkilileri, bir babanın sekiz yaşındaki oğlunun cinsiyet değiştirme sürecini başlatan ve hayatını değiştirecek olan ergenlik engelleyici ilaçları almasını durdurma hakkını yasal olarak reddetti.

Buffalo'da üst düzey bir yazılım mühendisi olan 32 yaşındaki baba Dennis Hannon, temel ebeveynlik haklarını korumak için Erie Yüksek Mahkemesi'nde yedi yıldır süren 'kabus gibi' bir hukuk mücadelesi veriyor. Annesinin, çocuğu cinsiyet değiştirmeye 'zorladığını' iddia eden Hannon, çocuğun kendisinin erkek olarak yaşamaktan rahatsız olmadığını söylüyor.

Dahası, mahkemenin kararından bir yıl sonra küçük çocuk Matthew*, esas cinsiyeti olan erkek cinsiyetine geri döndü ve şimdi “normal küçük bir çocuk”.

Ancak baba, oğluyla ilgili tıbbi kararlarda söz hakkını kaybetmiş durumda ve onu haftada sadece birkaç saat görebiliyor. Tam velayeti yeniden kazanmak için temyize gitmeyi göze alamıyor.

Bay Hannon gazeteye yaptığı açıklamada ise "Bu bir kabus oldu. Hayatımı tamamen mahvetti.” dedi.

Bu haber, Montana'lı bir ailenin 14 yaşındaki kızlarının cinsiyet değiştirmesine izin vermeyi reddetmelerinin ardından velayetini kaybetme haberinden günler sonra geldi. Söz konusu olayda, Çocuk Koruma Hizmetleri (CPS) ailenin Glasgow'daki evine gelmiş ve daha sonra ruh sağlığı sorunları yaşayan kızlarının “iyileşmek” için cinsiyet değiştirme ameliyatı olması gerektiğini belirlemişti. Küçük çocuk, Leo adında bir erkek çocuğu olarak yaşamasına, kafasını tıraş etmesine ve göğüs bağlamasına izin verilen bir akıl sağlığı enstitüsüne gönderilmişti.

Bay Hannon ise eski eşinin 2017 yılında, yani eşiyle ayrıldıktan iki yıl sonra, oğlu üç yaşına geldiğinde ona kız kıyafetleri giydirmeye başladığını iddia ediyor. Bay Hannon, oğlunu haftada iki kez ve her hafta sonu görürken, geri kalan zamanlarda velayetin eski eşinde olduğunu belirtiyor.

"Onu almaya gittiğimde Matthew* adında bir çocuktu. Ve annesinin gözetimindeyken aslında Ruby adında bir kız olduğunu fark etmemiştim.”

Transseksüel
Annesi Matthew'i transseksüelliği teşvik eden bir terapiste gönderdi ve erkeklik hormonlarının üretimini durdurmak için ergenlik engelleyici ilaçlar talep etti.

DailyMail.com tarafından görülen mahkeme belgelerine göre, 2019 yılında annesi onu transseksüelliği teşvik eden bir terapiste gönderdi ve erkeklik hormonlarının üretimini durdurmak için ergenlik engelleyici ilaçlar istedi.

Ancak Bay Hannon bu bilgiyi ancak 2020 yılında, neler olup bittiğini öğrenmek için eski eşini mahkemeye verdiğinde öğrendi. Bundan bir yıl önce de Bay Hannon, oğlunun anaokulundan 'Ruby Rose Hannon'un ebeveyni ya da vasisine' hitaben yazılmış ve çocuktan kız olarak söz edildiği bir mektup almıştı.

Bay Hannon “Yanlış adrese postaladıklarını düşündüm.” dedi. "[Cinsiyet değiştirme sürecinden] en son benim haberim oldu. Ergenlik engelleyici ilaçlara doğru hızla ilerliyordu.”

Belirtmek gerekir ki tıp uzmanları tarafından hiçbir zaman resmi bir cinsiyet disforisi (cinsiyet hoşnutsuzluğu) teşhisi konulmamıştır. Uzmanlar bu durumu, kişinin esas cinsiyeti hakkında huzursuzluk hissetmesi olarak tanımlamaktadır. Bu sıkıntı veya memnuniyetsizlik o kadar yoğun olabilir ki depresyon ve anksiyeteye yol açabilir ve günlük yaşam üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabilir.

Geçen yılki mahkeme kararının ardından, şimdilerde Bay Hannon'ın sadece ziyaret hakkı var, ortak velayet ya da tıbbi yetki yok, yani herhangi bir tıbbi kararda söz hakkı yok. Oğlunu her hafta sonu ve hafta içinde de birkaç saatliğine görebiliyor. Matthew dokuz yaşına geldiğinde ise artık kendini kız olarak görmüyor ya da öyle giyinmiyordu.

Diğer eyaletlerin aksine New York'ta reşit olmayan çocuklar için cinsiyet değiştirme prosedürleri uygulanabiliyor. Dahası, şehir bu hizmetin yasak olduğu diğer eyaletlerden gelenlerin de bu hizmetten faydalanmasına olanak sağlıyor. Bir çocuğun adını ve görünüşünü karşı cinse göre değiştirmek gibi sosyal geçişler yasanın gri bir alanı olmaya devam ediyor. 

2020 yılında Matthew'un, New York'ta bir ruh sağlığı danışmanına kaydolması için mahkeme kararı çıkarıldı. "Hiçbir zaman bir teşhisi olmamasına rağmen, onu sigorta kabul etmeyen bir cinsiyet terapistine götürmem için mahkeme emri verildi. Her hafta cebimden 145 dolar çıkıyordu," diyor Bay Hannon. "Bir buçuk yıl boyunca oraya gitti. Ve hala cinsiyet disforisi teşhisi yoktu... Eğer reddedersem, temel tıbbi tedaviye müdahale ettiğimi söyleyecekler ve velayetimi kaldıracaklardı.”

Bay Hannon artık canına tak ettiğine karar verdi ve çocuğun danışmanlık hizmetini sonlandırdı. Oğlunun taburcu edilmesini talep ettiğinde ise terapist mahkemeye başvurdu ve Bay Hannon, Matthew üzerindeki tıbbi yetkisini kaybetti.

Daha sonra eski eşi, Matthew için kendini “transseksüelleri onaylayan” bir terapist olarak tanımlayan Bayan Andrea Binner ile sözde tedavi arayışına girdi. Bayan Binner, çocuğu ayrıca Dr. Tran Ngoc adında bir çocuk doktoruna yönlendirdi.

Bay Hannon, "Sadece anneyle yapılan 45 dakikalık bir telefon görüşmesinde Dr. Ngoc, oğlumun cinsiyet disforisinde ısrarcı gibi göründüğünü söyledi ve dokuz yaşındayken ergenlik engelleyici önerdi" dedi.

Matthew anaokulunu 'Ruby Rose' olarak geçirdi. Şimdi dokuz yaşında ve kendi cinsiyetiyle uyumlu bir şekilde bir erkek olarak hayatına devam ediyor.

Şubat 2020'de, Bay Hannon'un eski eşi, ortak ebeveynlerden biri velayet kararına uymadığında kullanılan Velayetin Uygulanması Dilekçesi verdi. Dilekçede Matthew'dan İngilizcedeki cinsiyetsiz zamirler kullanılarak bahsediliyordu. Bay Hannon cevabında bunun “davalının oğlumuza zorla kabul ettirmeye çalıştığı bir sanrı” olduğunu söyledi.

Yedi yıllık mahkeme süreci Bay Hannon'a 150.000 dolara mal oldu. “Emekliliğimin her kuruşunu harcadım” diyen Hannon’a ayrıca eski eşinin avukatlık ücretleri de ödetildi. Bay Hannon, oğlunun velayetini yeniden almak için yanıp tutuşsa da temyiz sürecini karşılayamayacağını söyledi.

Matthew üzerindeki etkisine gelince, Bay Hannon “korkunç oldu” dedi.”Okul için bir Chromebook bilgisayar kullanıyor ve önceki notlarına erişimi var ve üzerinde hala Ruby yazan şeyler çıkıyor... Bu onun yaşamak zorunda olduğu bir şey. Bu onun için zor oldu.”

Bay Hannon ayrıca şunları söyledi: “Benim için her şeyin bir anlatıyı zorlamakla ilgili olduğu çok açık. Kimse gündemi sorgulamak, hatta birinin gerçekten cinsiyet disforisi yaşayıp yaşamadığını sorgulamak istemedi. Bu sadece, ‘biri cinsiyeti konusunda kafasının karışık olduğunu söylediyse bu doğru olmalı’ gibi bir şeydi.”

Bay Hannon, eski eşinin Matthew için terapist ararken, “bir terapistten duymak istemediği bir cevap alacağını ve bu yüzden duymak istediği cevabı -yani oğlumun sosyal cinsiyet değişimini ve nihayetinde tıbbi cinsiyet değişimini sağlamak için onunla birlikte çalışacak birini- bulana kadar arayışta olduğunu” söyledi.

Bay Hannoni: “Oğlum sıradan küçük bir çocuk, Matthew ismini kullanıyor. Annesi hala cinsiyetsiz zamirler kullanarak onu etkilemeye çalışıyor ve ona hala Ruby'nin kısaltması olarak ‘B’ diyor.”

"Okul da onun için çok zordu. Çünkü bir yıl Ruby adında bir kızdı, elbiseler giyiyordu, makyaj yapıyordu ve saçları vardı. Ertesi yıl Matthew adında bir erkek oldu. Okuldaki çocuklar ona ‘Sen kız değil miydin?’ diye sordular. Bu bir çocuk için çok zor.”

“'Üç yaşındayken kendini nasıl kız olarak tanımlayabilir? … Nedenini sorgulamak istediğim için çok kolay bir şekilde yobaz olarak görüldüm. Bu tamamen bana karşı bir silah olarak kullanıldı.”

*Gizliliği korumak için isimler değiştirilmiştir.