Amerika’da eğitim veren bir doğa okulunda, erkeklerin reşit olmayan kızlarla aynı ranzada yatmasına izin veriliyor

Amerika'nın Oregon eyaletinde bir doğa okulunun lise çağındaki erkek danışmanların kendilerinden daha küçük kız çocuklarıyla aynı kulübede uyumalarına izin vermesi veliler arasında öfkeye neden oldu.
Amerika’da eğitim veren bir doğa okulunda, erkeklerin reşit olmayan kızlarla aynı ranzada yatmasına izin veriliyor


Kaynak: thepublica.com
Erişim tarihi: 29.04.2024

Amerika’nın Portland Forest Grove banliyösündeki veliler, yerel bir doğa okulunda erkeklerin kendi beyan ettikleri sözde "cinsiyet kimlikleri" temelinde reşit olmayan kız çocuklarıyla aynı ranzaları paylaşmasına izin verildiğini öğrenince öfkelendi. X platformunda (eski adıyla Twitter) @whileursilent kullanıcı adını kullanan bir veli tarafından yayınlanan ekran görüntüsüne göre, Oregon doğa okulunun kuralları, 15 ile 18 yaşları arasında lise çağındaki erkek danışmanların kendilerinden daha küçük kız çocuklarıyla aynı kulübede uyumalarına izin verildiğini belirtiyor.

Program için kulübeler “Kadın+”, “Erkek+” ve “Toplumsal Cinsiyet Kapsayıcı” kulübe olarak ayrılıyor. “Kadın+” kulübeleri için yapılan açıklamaya göre, yataklar "kız öğrenciler (esas cinsiyete bakılmaksızın), bu alanda kendilerini güvende hisseden nonbinary (iki cinsiyet olduğu gerçeğini reddeden, kadın veya erkek olmadığını iddia eden) öğrenciler ve bu alanda kendilerini daha güvende hisseden transseksüel öğrenciler" için ayrılmış durumda. Hillsboro Okul Bölgesi, çocuklarını bir haftalık doğa okuluna gönderen velileri bilgilendirmek amacıyla, doğa okulunda geçirecekleri süre zarfının çocuklar için nasıl geçeceğini anlatan bir PDF gönderdi. Ancak PDF dosyasında reşit olmayan kız çocuklarının karşı cinsiyetten kamp danışmanları veya diğer kampçılarla aynı kulübeyi paylaşma ihtimalinden hiç bahsedilmedi.

Cinsiyet kimliği
Oregon doğa okulunda erkeklerin kendi beyan ettikleri "cinsiyet kimlikleri" temelinde kız çocuklarıyla aynı ranzaları paylaşmasına izin verilmesi öfkeye neden oldu.

Kulübelerde uyuyarak 6. sınıf öğrencilerini denetleyen kamp danışmanları yerel liselerden seçiliyor ve yakın zamana kadar da biyolojik cinsiyete uygun olarak kulübeler arasında paylaştırılıyordu. Okullar kulübe düzenlemeleri konusunda sessiz kalırken, Kuzeybatı Bölgesel Doğa Okulları web sitesi, bir kişinin doğduğu cinsiyetten başka bir cinsiyetle "özdeşleşmesi" durumunda karma cinsiyet kulübelerinin kullanılabileceğini belirtti. Ayrıca web sitelerinin bir sayfasının tamamı "cinsiyet kapsayıcı uygulamaların" açıklanması için ayrılmış durumda.

Devlet okullarından ayrı olarak işletilen doğa okulları, trans olduğunu iddia eden gençleri en rahat hissettikleri kulübelerde barındırma konusunda oldukça açık ve net davranıyor; yani 16 yaşındaki bir erkek, 11 yaşındaki kız çocuklarıyla aynı kulübede kalabiliyor. Benzer şekilde, erkek olduğunu iddia eden 11 yaşındaki bir kız çocuğu da kendi yaşındaki erkek çocuklarla birlikte kalabiliyor. Kuzeybatı Bölgesel Doğa Okullarının web sitesinde, çocukların kampa vardıklarında genellikle kulübedeki yerlerini değiştirmelerine izin verilmediği ancak "cinsiyet kimliği" için özel bir istisna yaptıkları özellikle belirtiliyor. @whileursilent isimli kullanıcıya göre, eğer bir veli karma cinsiyet kulübelerini kabul etmiyorsa tek seçenek çocuğu doğa okulundan tamamen çıkarmak.