Z kuşağı, Y kuşağına göre kendini neredeyse iki kat daha fazla LGBT üyesi olarak görüyor

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, Z kuşağı yetişkinlerinin kendilerini LGBT üyesi olarak etiketleme olasılıklarının eski kuşaklara göre çok daha yüksek olduğunu ortaya koydu.
Z kuşağı, Y kuşağına göre kendini neredeyse iki kat daha fazla LGBT üyesi olarak görüyor


Erişim tarihi: 29.01.2024
Kaynak: nypost.com

Public Religion Research Institute (PRRI) tarafından yayınlanan yeni bir ankete göre, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki her 4 Z kuşağı yetişkinin 1'inden daha fazlası kendini lezbiyen, gey, biseksüel (her iki cinsiyete de ilgi duyan), trans (biyolojik cinsiyetine belli yollarla müdahalede bulunup bir diğer biyolojik cinsiyete bürünen) veya queer (cinsel sınırsızlık ve nötrlük vurgusu ile cinsiyet rollerini kabul etmeyen) olarak adlandırıyor.

Anket, Z kuşağının (18-25 yaş arası yetişkinler) %28'inin kendilerini LGBT topluluğunun bir parçası olarak gördüğünü gösteriyor.

Ankete göre, tüm yetişkinlerin sadece %10'u, Y kuşağının (1981-1996 doğumlular) %16'sı, X kuşağının (1965 ve 1980 arasında doğanlar) %7'si, baby boomers kuşağının (1946-1964 yılları arasında doğanlar) %4'ü ve sessiz kuşağın ( 1928-1946 doğumlular) %4'ü kendini LGBT olarak adlandırıyor.

LGBT
Z kuşağı, Y kuşağına göre kendini neredeyse iki kat daha fazla LGBT üyesi olarak görüyor.

Kendilerini LGBT olarak gören Z Kuşağı yetişkinlerinin %72'si heteroseksüel, %15'i biseksüel, %5'i gey veya lezbiyen ve %8'i "diğer" olduğunu ifade ediyor.

Genç yetişkinlerin değerlerine daha yakından bakıldığında, anket ayrıca Z kuşağının - ve Y kuşağının - muhafazakar kesime kıyasla kendilerini LGBT olarak etiketleme olasılıklarının daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin bildirdiğine göre, Z kuşağı gençleri de kendilerini aynı oranda LGBT olarak görüyor. Verilere göre her dört lise öğrencisinden biri kendini eşcinsel, biseksüel olarak görüyor veya halihazırda cinselliğini sorguluyor.

14-18 yaş arasındaki gençlerin yaklaşık dörtte üçü sadece karşı cinse ilgi duyduğunu söylerken, yaklaşık %12'si biseksüel, %3'ten biraz fazlası gey ya da lezbiyen ve %9'u "diğer" seçeneğini işaretlemiştir.

LGBT üyelerinin sayısı her yıl artmaya devam ederken, son rakamlar kendisini heteroseksüel olarak görmeyen gençlerin sayısında yeni bir rekora işaret ediyor.