Yeni bir kitap 'Transmanya' konusunda alarm veriyor, ancak bazı Fransızlar bunu duymanızı (veya görmenizi) istemiyor

Fransa kendisini büyük bir edebiyat başkenti olarak görüyor, ancak transgender ideolojisini ele alan yeni bir kitabı sansürleme girişimleri bu düşünceyi altüst ediyor.
Yeni bir kitap 'Transmanya' konusunda alarm veriyor, ancak bazı Fransızlar bunu duymanızı (veya görmenizi) istemiyor


Kaynak: nysun.com
Erişim tarihi: 26.04.2024

Fransa kendisini büyük bir edebiyat başkenti olarak görüyor, ancak transgender ideolojisini ele alan yeni bir kitabı sansürleme girişimleri bu düşünceyi altüst ediyor. Paris'in sosyalist belediye başkan yardımcısı Emmanuel Grégoire'in hedefinde "Transmania" adlı bir kitap var ve kendisi bu kitabın reklamını yapan afişlerin Fransa'nın başkentindeki yerlerinden kaldırılmasını istiyor. Bu, bazı eleştirmenlerin militan trans politikaları olarak adlandırdıkları, en son İskoçya'da görülen ve yeni bir yasanın kabul edilmesiyle bir kişiyi internette "yanlış cinsiyetlendirmenin" cezai bir suç haline gelebileceği son tartışma. Bu yasayı en çok eleştiren isim ise Harry Potter serisinin yazarı J.K. Rowling.

"Transmania" kitabının yazarları iki Fransız feminist, Dora Moutot ve Marguerite Stern, transgenderizmi "biyolojik cinsiyetin önemli olmadığını ve önemli olanın toplumsal cinsiyet, yani toplumsal etiket olduğunu öne süren bir ideoloji" olarak değerlendiriyor.

Yazarlar daha da ileri giderek transgenderizmi yüzyılın en büyük kavramsal soygunlarından biri olarak nitelendiriyor - bu nedenle kışkırtıcı bir başlık olarak "Transmania" ismi tercih edilmiş. Kitabın posterlerinin Paris'in dört bir yanında görülmeye başlaması, geleneksel olarak sol eğilimli bir belediye binasının müdahale etmesi için yeterli oldu.

Belediye başkan yardımcısı Emmanuel Grégoire'in, Paris'in uzun süredir görevde olan sosyalist belediye başkanı Anne Hidalgo'nun onayı olmadan bu eylemi gerçekleştirmesi pek olası değil. Yine de Grégoire, X hesabından şunları söyledi: "Transfobi bir suçtur. Paris bu kaba nefretin vitrini değildir. JCDecaux ile temasa geçerek bu reklamın geri çekilmesini talep edeceğim."

Çok uluslu bir Fransız şirketi olan JCDecaux, dünyanın en büyük reklam panoları üreticisi. Özellikle Parislilerin aşina olduğu bir isim çünkü neredeyse her otobüs durağı reklam panosunun ve diğer açık hava reklam noktalarının altında yer alıyor. Çarşamba günü Fransız Le Parisien gazetesi şirketin (bazılarını) rahatsız eden afişleri kaldırmaya başladığını, Marianne haber sitesi ise şirketin "afişlerin rahatsız etmiş olabileceği kişilerden özür dilediğini" bildirdi. Sansür, dünyanın en aydın toplumlarından biri olduğu varsayılan bir topluma sızmaya başladığında ne olacağına gelince, o konuyla ilgili henüz bir kitap yazılmadı.

Transgender
Paris'in belediye başkan yardımcısı Emmanuel Grégoire, transgender ideolojisini eleştiren Transmania adlı kitaba ait afişlerin kaldırılması için çalışıyor.

Grégoire'in, "Transgender ideolojisi toplumun her alanına sızdığında" ifadesinin yer aldığı reklam metnine itiraz ettiği bildirildi. Bu ifade onun için kitabın kendisinden daha şoke edici bir durumdu ki bu kitabın okuma listesinin başında yer almadığı da tahmin edilebilir. Fransız Sunday Journal gazetesi, bazı internet kullanıcılarının reklamla ilgili olarak belediyeye şikayette bulunduğunu bildirirken, bir Fransız bürokratın tüylerini diken diken etmek için tam olarak kaç Parislinin rahatsız olması gerektiği konusu ise netlik kazanmadı. Ayrıca afişlerin kaç Parisliyi rahatsız etmediği de belli değil.

Her halükarda, kitapların yazarlarının iddia ettiği gibi transfobi Fransa'da gerçekten de bir suçsa, bu durum onu kültür savaşlarının bu bölümünde şimdilik sıfır noktası olan İskoçya ile aynı arenaya koyar. Bu mücadelelerin sonu gelmeyecek gibi görünüyor. Rowling Edinburgh'daki son raundu bir şekilde kazandı. İkonik yazar çevrim içi paylaşımlarında trans kadın olduğunu iddia eden erkeklerden erkek olarak bahsetti ve polis bu yorumların suç teşkil etmediğine karar verdi.

Fransızca kitabın iki yazarından biri olan Stern, X hesabından belediye başkan yardımcısına şu sözlerle meydan okudu: "Hiçbir şeyi yasaklatmayacaksınız Emmanuel Grégoire. Hayal kırıklığınızı bir yetişkin gibi yönetecek ve geçmesini bekleyeceksiniz." Ortak yazar Moutot ise, "trans mezhebinin Paris Belediye Başkanını 'Transmania' reklam afişlerini sansürlemeye çağırmasından" yakınan bir Fransız kadının sosyal medya paylaşımını paylaştı. Kendisini feminist olarak tanımlayan internet kullanıcısı, "Anne Hidalgo afişleri indirtmek için acele ediyor ama keşke Paris'i temizlemek ve sokaklarımızı korumak için de bu kadar enerji harcasaydı," diye ekledi.