Transseksüel bir yüzücünün bir kadın rekorunu daha kırması tepkiyle karşılandı

Trans yüzücü Meghan Cortez-Fields'in üç yıl boyunca erkek takımında yarıştıktan sonra bir kadın rekorunu daha kırması sosyal medyada yoğun tepki topladı.
Transseksüel bir yüzücünün bir kadın rekorunu daha kırması tepkiyle karşılandı


Kaynak: dailymail.co.uk
Erişim tarihi: 23.02.2024

Amerika’nın New Jersey eyaletindeki bir liberal sanat üniversitesinin transseksüel yüzücüsü, üç yıl boyunca erkek takımında yarıştıktan sonra bir başka kadın rekorunu daha kırdı. Ramapo College of New Jersey'den yapılan açıklamaya göre Meghan Cortez-Fields isimli transseksüel yüzücü 200 IM (bireysel karışık yüzme) yarışını 2:08:20'lik derecesiyle tamamlayarak New Jersey Atletizm Birliği (NJAC) şampiyonasında program rekorunu kırdı.

Amerikan Ulusal Kolej Sporları Birliği (NCAA) eski yüzücüsü Riley Gaines ise eğitimde cinsiyet eşitliğini sağlamak amacıyla 1972 yılında yürürlüğe giren federal yasa Title IX'in 'kelimenin tam anlamıyla hiçbir şey ifade etmediğini' söyleyerek: “Ramapo Koleji'nden erkek yüzücü, kadınlar kategorisinde bir okul rekoru daha kırdı. Şimdi bana, toplum bizi kendi podyumumuzdan ittiği için bir erkeği alkışlarken, kadınların kaydettiği ilerlemeleri bir kez daha anlatın” dedi. Bir diğer transseksüel yüzücü Lia Thomas'a karşı açık sözlü tutumuyla tanınan Gaines, “Title IX, bu noktada hiçbir şey ifade etmiyor” diye ekledi.

Trans yüzücü Cortez-Fields, Kasım 2023'te erkek takımından transfer olduktan sonra okulun rekorunu kırdığı için birkaç ay önce zaten gündemdeydi. Son sınıf öğrencisi Cortez-Fields, 57:22'lik derecesiyle Ramapo Üniversitesinin 100 yarda kelebek rekorunu kırarak birinciliği elde etti. Ayrıca Dallas, Pennsylvania'da altı okul arasında iki gün süren yüzme yarışmasında, 200 yarda bireysel karışık yüzmede birinci ve 200 yarda kelebekte ikinci oldu.

Yüzücü Cumartesi günü kazandığı “zaferin” ardından okulu tarafından sosyal medyada tebrik edildi ancak Gaines'in öncülüğünde gelen tepkiler üzerine paylaşım silindi. Gaines, Cortez-Fields’ın “vasatın altında bir erkek yüzücüyken kadınlara karşı yarışan bir rekor kırıcıya” dönüştüğünü söyledi.

Transseksüel
Eski yüzücü Riley Gaines, transseksüel sporcuların kadınların fırsatlarını, mahremiyetlerini ve günveliklerini ellerinden almasına tepki gösterdi.

Fox News'e verdiği demeçte: “Vasat erkek sporcuların rekor kıran kadın sporcular olmasına izin verilmesinin adaletsizliğine göz yummayı tercih edenler ya beceriksizdir ya da kadın düşmanıdır.” diyen Gaines: “Bu ikisinden başka bir seçenek yok. Kadınlardan gülümsemeleri, kenara çekilmeleri ve bu erkeklerin ekiplerimize girmesine izin vermeleri istenirken, bir yandan da fırsatlarımız, mahremiyetimiz ve güvenliğimiz elimizden alınıyor.” ifadelerini kullandı.

Gaines ayrıca Cortez-Fields'in vücudunda bulunan ve erkek cinsel organına sahip çıplak bir kadını gösteren dövmenin 'fetişleştirilmiş ve cinselleştirilmiş bir hareketin' kanıtı olduğunu söyledi.

College Station Texas'tan Cortez-Fields, kadın takımına geçmeden önce üç sezon boyunca Ramapo'nun erkek takımında yarışmıştı. Kimya bölümü öğrencisi Cortez-Fields, Ramapo Üniversitesinin ilk açık transseksüel sporcularından biri ve transseksüel yüzücü Lia Thomas'ı kahramanları arasında sayıyor.

NCAA yüzücüsü Thomas da, daha önce Pennsylvania Üniversitesi'nde erkek yüzme takımında yarışmasına rağmen kadın kategorilerinde yarışmaya başladıktan sonra benzer eleştirilerle karşılaşmıştı. Mart 2022'de Thomas, kadınlar 500 yarda serbest stilde kazandığı zaferle bir NCAA Division I yüzme etkinliğini kazanan ilk açık transseksüel sporcu olmuştu.

Cortez-Fields ise bu yıl şimdiye kadar yapılan dört yarışmanın üçünde en az bir birincilik kazandı. Esas cinsiyeti erkek olan Cortez, 100 yarda kelebekte yarışan arkadaşı Jennifer Scott'ı 2:59 saniye farkla geride bırakarak birinci oldu.

Bir Ramapo sözcüsü ise yaşanan durumla ilgili şunları söyledi: “NCAA'nın bir Transseksüel Öğrenci Katılım Politikası vardır ve NCAA'ya bağlı bir üye olarak Ramapo Üniversitesi de tüm NCAA politikalarına uymaktadır. Cortez, kadın takımında yüzmek için gerekli şartları yerine getirdiği için NCAA tarafından onay aldı. Ramapo Üniversitesi tüm öğrencilerini ve öğrenci sporcularını desteklemektedir.”