Transgender ideolojisi insanların kendilerini ampute olarak 'tanımlamalarını' sağladı

Transgender ideolojisi, ampute olduklarını iddia eden veya sağlıklı uzuvlarından nefret etmelerine neden olan bir akıl hastalığından muzdarip olan “trans engellilerin” ortaya çıkmasına neden oldu.
Transgender ideolojisi insanların kendilerini ampute olarak 'tanımlamalarını' sağladı


Kaynak: lifesitenews.com
Erişim tarihi: 19.04.2024

Transgender ideolojisi, ampute olduklarını iddia eden veya sağlıklı uzuvlarından nefret etmelerine neden olan bir akıl hastalığından muzdarip olan "transabled", yani “trans engelli” olarak adlandırılan insanların ortaya çıkmasına neden oldu. 

2022 yılında, engelli olmayan 53 yaşında sağlıklı bir Norveçli erkeğin belden aşağısı felçli bir kadın olduğunu iddia etmesi ve medyaya röportaj vermek için tekerlekli sandalyeye geçmesiyle bu kavramın yüksek profilli bir örneği ortaya çıkmıştı. Adamın iddialarını şüpheli bulanlar ise biraz zor durumda kalmıştı. Sonuçta hangi iddiası daha saçma: kadın olduğu mu, yoksa felçli olduğu mu? Trans anlatısı, onun kadın olduğunu iddia edebileceğini ve hepimizin de buna karşılık ciddiyetle başımızı sallamamız gerektiğini öne sürüyor.

Yine kısa bir süre önce National Post haber sitesinde, "Quebec'li adam 'vücut bütünlüğü disforisini (hoşnutsuzluğunu)' gidermek için iki sağlıklı parmağını kestirdi" başlıklı bir haber yayınlandı. Bu üzücü hikayede genç bir adam çocukluğundan beri sol elinin dördüncü ve beşinci parmakları hakkında “kendisine ait olmadıkları, vücuduna ait olmadıkları hissi ile ilgili düşünceleri" olduğunu ve hatta onlar hakkında kabuslar gördüğünü söyledi. Adam, onları kendi eliyle kesmeyi bile hayal ettiğini söyledi. Söz konusu haberde şu ifadeler yer aldı: “Bunun yerine yerel hastanedeki bir cerrah, kol ya da bacak gibi tamamen sağlıklı bir vücut parçasını kesmeye yönelik yoğun bir istekle karakterize edilen, nadir ve karmaşık bir durum olan vücut bütünlüğü disforisi için elektif bir ampütasyon işlemi yapmayı kabul etti.”

Trans kadın
Norveç'te engelli olmayan 53 yaşındaki sağlıklı bir adam, felçi bir trans kadın olduğunu iddia ederek tekerlekli sandalyede röportaj vermişti.

Açıkça bedensel sakatlama içeren bu "tedavi" yöntemi “transseksüel bakımı” için de öne sürülüyor. “Eğer aşırı tıbbi müdahale akıl hastasının bedenini zihnindeki gerçeklik imgesine benzetirse, bu kişi kendine zarar vermekten vazgeçebilir” deniyor. Peki, cerrahi sakatlama da tanımı gereği zarar veren bir pozisyonda değil midir? Eğer yeniden tanımlarsanız değil - işte bu yüzden trans aktivistler artık cinsiyet değiştirme ameliyatlarından "cinsiyet onaylayıcı bakım" olarak bahsediyorlar.

Akıl hastalarına yönelik anlayış ve saygınlığı artırmaya yönelik bir kampanyaya kim karşı çıkabilir? Bununla birlikte, buradaki sınırlayıcı ilkenin ne olduğunu merak konusudur. Kendisinin kadın olduğuna inanan genç bir adam bir cerrah tarafından yasal olarak hadım edilebiliyorsa, neden ampute olduğuna inanan bir adam da bir bacağını aldıramasın? Ya da bir kolunu? Peki insanların kendi algılarının gerçeklerden daha önemli olduğunu kabul edersek, bunun sonu nereye varacak?