Trans öğrencinin cinsel organını kızlara göstermesinin ardından okul bölgesine soruşturma açıldı

ABD, Wisconsin'de bir okulda 18 yaşındaki “trans” bir öğrencinin kız soyunma odasında birinci sınıf öğrencisi 4 kıza cinsel organını göstermesi hakkında gerekli işlemlerin yapılmaması üzerine okul bölgesine soruşturma açıldı.
Trans öğrencinin cinsel organını kızlara göstermesinin ardından okul bölgesine soruşturma açıldı

 

Erişim tarihi: 05.01.2024

Kaynak: christianpost.com

 

ABD, Wisconsin'deki bir okulda 18 yaşındaki “trans” bir öğrenci, kız soyunma odasında birinci sınıf öğrencisi 4 kıza cinsel organını gösterdi. Wisconsin’e bağlı Sun Prairie Okul Bölgesi’nin cinsel taciz şikayetine gerektiği şekilde yanıt vermemesi üzerine bölge yönetimine soruşturma açıldı.

Sun Prairie Okul Bölgesi sözcüsü, ABD Eğitim Bakanlığı OCR (Sivil Haklar Ofisi) tarafından yürütülen bir soruşturmayla işbirliği yapma niyetinde olduklarını açıkladı. Bölge sözcücü, "OCR'nin soruşturmasına konu olan şikayet belirsiz olmakla birlikte, şikayetin Bölge'nin daha önce soruşturduğu ve ele aldığı bir olayla ilgili olduğunu tahmin ediyoruz" dedi. "Öğrenci gizliliği yasaları nedeniyle bu olayla ilgili olarak elimizden geldiğince bilgi verdik."

Olay Mart ayında dört kızın beden eğitimi dersinden sonra soyunma odasında bir erkek öğrenciyle karşılaşması sonucunda meydana geldi. Erkek öğrenci son sınıf öğrencisiydi ve kızlara kendini trans olarak tanıttıktan sonra önlerinde soyundu.

OCR geçtiğimiz hafta Wisconsin Hukuk ve Özgürlük Enstitüsü'ne (WILL) okul bölgesi hakkında bir soruşturma açtığını duyurdu. WILL Yardımcı Danışmanı Cory Brewer, "Ebeveynler ve öğrenciler, okullarının yasalara uyduğu konusunda kendilerini güvende hissedebilmelidir, ancak şu anda Sun Prairie'de ebeveynler güvende hissetmiyor" dedi. "Bunun Sun Prairie Okul Bölgesi'ndeki ebeveynler ve aileler için tatmin edici şekilde sonuçlanmasını umuyoruz, ancak soruşturmanın sonuçlarını görene kadar bunu bilemeyeceğiz."

WILL'in Haziran ayında Eğitim Bakanlığı’na gönderdiği mektuba göre, olaya karışan kızlardan biri olanları başka bir öğrenciye anlatmış ve o da müdür yardımcısını bilgilendirmişti. WILL'in de belirttiği gibi, müdür yardımcısının koordinatöre olayı anlatması gerekiyordu, ancak bunu yapmadı. Mektuba göre “müdür, daha sonra velilerle yaptığı bir toplantıda 'daha derin bir inceleme yapış olması’ gerektiğini itiraf etti." Mektupta ayrıca, okul bölgesinin olayı ele almak için ne gibi adımlar atacağını açıklığa kavuşturmadığı iddia ediliyor. Hukuk grubu ayrıca Sun Prairie Okul Bölgesi'nden hiç kimsenin kızlarla iletişime geçmeye ve destekleyici önlemler sunmaya çalışmadığını iddia ediyor.

Trans
Veliler, trans olduğunu söyleyen erkeklerin kız soyunma odalarını kullanmasına tepki gösteriyor.

WILL'e göre, okul bölgesinin koordinatörü, bölgenin olaya karışan taraflarla görüştüğünü iddia etti, ancak WILL'in temsil ettiği bir müvekkilin kızı, kimsenin görüşme için kendisiyle iletişime geçmediğini söyledi. Bölge daha sonra kızla görüşmeden "olayın delillerini tespit ettiğini" söyledi.

Wisconsin hukuk grubu, okul yönetim kurulu toplantıları sırasında ebeveynlerin bölgenin tuvalet politikası hakkındaki şikayetlerine de dikkat çekti. Birçok veli, kız ve erkeklerin soyunma odaları gibi alanları birlikte kullanmasıyla ilgili endişelerini dile getirdi. WILL,"Sun Prairie Okul Bölgesi cinsel tacizi önlemek için yeterli önlemleri almamıştır" iddiasını savunuyor.

Sun Prairie Okul Bölgesi yaptığı açıklamada, soyunma odası olayıyla ilgili olarak web sitesinde yayınlanan birkaç açıklamaya atıfta bulunarak, öğrencilerin karşı cinsin önünde soyunmasına veya duş almasına izin verilmediğini açıkladı. Nisan ayında yayınlanan açıklamalardan birinde okulun "tüm öğrencileri korumak ve desteklemek" için çalıştığı belirtiliyordu. Bölge, "Sun Prairie Bölgesi Okul Bölgesi, tüm öğrencilerini desteklemektedir ve tüm öğrencilerin haklarının korunmasını sağlamaya devam edecektir" şeklinde açıklama yaptı.