Trans koşucunun, kadın atletlerin yarıştığı bir lise yarışmasına katılması öfke yarattı

Trans lise atletinin, kadınlar atletizm yarışmasında rakiplerini hızla geçip onları geride bıraktığı video internette öfke yarattı.
Trans koşucunun, kadın atletlerin yarıştığı bir lise yarışmasına katılması öfke yarattı


Kaynak: nypost.com
Erişim tarihi: 23.04.2024

Esas cinsiyeti erkek olan bir trans lise atletinin, kadınlar atletizm yarışmasında rakiplerini hızla geçip onları geride bıraktığı video internette öfke yarattı. İlk olarak Reduxx dergisi tarafından internette paylaşılan videoda McDaniel Lisesi ikinci sınıf öğrencisi Aayden Gallagher'ın bir grup kadın atleti hızla geçtiği ve 25.49 saniye sonunda bitiş çizgisini geçmeden önce onlarla arasında büyük bir mesafe bıraktığı görülüyor.

Diğer atletler ise 31 saniyeye kadar bitiş çizgisini geçemedi. Yarış sonuçlarına göre trans atlet Gallagher, Oregon'da düzenlenen Sherwood Need for Speed Classic'te Kızlar 200 Metre Varsity'de ikinci olurken, Aster Jones onu birincilikten etti.

Mevcut politikaya göre, Oregon Okul Faaliyetleri Birliği "tüm öğrenciler için adil ve güvenli bir ortam sağlarken, öğrencilerin sürekli olarak iddia ettikleri cinsiyet kimliklerinin atletizm veya etkinlik programına katılmalarına izin vermeye çalışmaktadır." Buna göre, transseksüel bir öğrenci okuluna bu durumu bildirdikten sonra, "atletizm ve etkinliklere uygunluk açısından sürekli olarak iddia ettiği cinsiyette muamele görecektir; ancak öğrenci bir etkinliği denemiş veya katılmışsa, aynı sezon içinde diğer cinsiyetten bir takımda yer alamaz."

Trans sporcu
Trans atlet Aayden Gallagher'ın kadınlar atletizm yarışmasında rakiplerini hızla geçip onları geride bıraktığı video internette öfke yarattı.

Gallagher ayrıca hormon replasman tedavisi alacağını da söyledi ve geçen yıl lise gazetesine bunun kendisini "çok daha özgüvenli yapacağına inandığını çünkü daha fazla sakal ve bunun gibi şeylerle giderek daha erkeksi olduğunu” söyledi. "Ve ben bunu istemiyorum," dedi.

Ancak Sherwood Need for Speed'de kazandığı zaferin videosu yayılınca, internette pek çok kişi onun kadın sporculara göre haksız bir avantaja sahip olduğunu söyledi. Popüler X hesabı Libs of TikTok, "Bu liseli kızların hayalleri çalındı çünkü okul, kız gibi davranan bir erkeğin hayallerine hizmet ediyor. O bir dolandırıcı." diye yazdı.

Kanadalı podcast yayıncısı ve yazar Meghan Murphy de videoyu "hastalıklı ve korkunç" olarak eleştirdi. Murphy: "Ailesinin neden kadın sporcularla alay etmesine izin verdiğini, koçunun neden hile yapmasına izin verdiğini ve bu kızların koçlarının ve ailelerinin neden seslerini çıkarmadıklarını bilmek istiyorum" dedi. İki kez ABD atletizm takımında yer alan Carilyn Johnson da şunları söyledi: "Bir noktada, bunun ne olduğunu görmeye istekli olmalıyız. Lütfen bu durum genç kadın sporculara önemsiz olduklarını söylemekten başka bir şeymiş gibi davranmayı bırakın."

Kızının da 200 metre yarışına katıldığını söyleyen bir ebeveyn videoyu "çılgınlık" olarak nitelendirdi. "Herkes bunun adil olduğunu nasıl düşünebilir?" diye sordu. Anne, sporcuların bu etkinlikte yarışmak için Oregon'un dört bir yanından geldiklerini ve "ellerine geçen şeyin bu olduğunu - bir erkek tarafından yenildiklerini" yazdı.

Yarışma sonuçlarının Gallagher'ı muhtemelen eyalet yarışmasına taşıyacağını ve burada "tüm kızları (belki biri hariç) yeneceğini, rekorlar kıracağını ve kızlara karşı yarışan ve kazanan bir erkek olduğu için kahraman olarak adlandırılacağını söyledi.