Trans kimlikli bir erkeğin kadınlar kategorisine dahil edilmesini protesto eden kadın dart yıldızı hükmen mağlup sayıldı

Bir kadın dart oyuncusu, trans kadın olduğunu iddia eden bir erkeğin kadınlar kategorisinde yarışmasını protesto etmek amacıyla maçtan çekilince hükmen mağlup sayıldı.
Trans kimlikli bir erkeğin kadınlar kategorisine dahil edilmesini protesto eden kadın dart yıldızı hükmen mağlup sayıldı

Kaynak: reduxx.info
Erişim tarihi: 06.05.2024

Bir kadın dart oyuncusu, trans kadın olduğunu iddia eden bir erkeğin kadınlar kategorisinde yarışmasını protesto etmek amacıyla maçtan çekildi. Deta Hedman isimli kadın sporcu, Danimarka Açık çeyrek finalinde trans sporcu Noa-Lynn Van Leuven'e karşı oynamayı reddetti.

Birleşik Krallık'tan Hedman, üç kez Dünya Dart Federasyonu (WDF) Dünya Şampiyonu ikinciliği almış ve 1980'lerden bu yana kadınlar dart dünyasının demirbaşlarından biri olarak, kariyerindeki sayısız başarılarının yanı sıra hem World Masters hem de Dutch Open'da oynamıştır. Hedman'ın son maçı ise, çeyrek finalde Van Leuven'e karşı yarışacağı Esbjerg'deki Danimarka Açık turnuvasıydı. Ancak Hedman, erkeklerin kadın sporlarına katılımına karşı güçlü bir duruş sergileyerek esas cinsiyeti erkek olan trans sporcu Van Leuven'e karşı oynamayı reddetti. Sonuç olarak, Van Leuven doğrudan yarı finale gönderildi.

Maçın yapılmasına günler kala Hedman, Facebook sayfasında trans kadın olduğunu iddia eden erkeklerin kadınlar kategorisine dahil edilmesini kınadı. Hedman'ın sayfasında yayınladığı bir görselde "Kadınlar ve kızlar kendi sporlarında şampiyon olmayı hak ediyor" yazıyordu. Hedman'ın hak kaybına uğraması, sporun tek cinsiyetli olması konusunda birkaç yıldır açık sözlü olduğunu söyleyen kişiler için sürpriz olmadı. 

Hedman, 2023 yılında konuyla ilgili kaleme aldığı bir bildiride Van Leuven'in adını özellikle anmıştı. Hedman: "Aylardır transseksüellerin kadınlar dünya sıralaması müsabakalarında oynamasına karşı mücadele ediyorum. İlk günden beri bunun yanlış olduğunu düşünüyorum." diye yazdı. Hedman'ın maçtan çekilme nedenini açıkça belirtmesine rağmen, bazı spor gazetecileri Hedman'ın değerlerinden ziyade hastalığı nedeniyle maçtan çekildiğini iddia ederek durumu yanlış yansıttı.

Trans sporcu
Deta Hedman (solda), Danimarka Açık çeyrek finalinde trans sporcu Noa-Lynn Van Leuven'e (sağda) karşı oynamayı reddetti.

Online Darts kanalında spor sunucusu olan Phill Barrs, Hedman'ın turnuva organizatörlerine "rahatsız olduğunu ve oynayamayacağını" bildirdiğini iddia ederek, maçtan çekilme nedeninin Van Leuven olmadığını öne sürdü. Ancak Hedman X hesabından verdiği yanıtla durumu hemen düzeltti: "Sahte hastalık yok, bir kadın etkinliğinde bir erkekle oynamayacağımı söyledim. @phillbarrs’ı dinlemeyin o [hiçbir şey] bilmiyor, güvenilir kaynağı da öyle." Barrs daha sonra Hedman'dan alıntı yaparak onu transfobik olmakla suçladı ve oyuncunun sözlerinin spor otoriteleri tarafından ele alınması gerektiğini söyleyecek kadar ileri gitti. 

Hedman, Van Leuven'e karşı yarışmayı reddeden ilk kadın dart oyuncusu değil. Daha önce Reduxx haber sitesi tarafından bildirildiği üzere, Hollanda'dan iki kadın dart oyuncusu da Van Leuven'in dahil edilmesine tepki olarak Hollanda Kadın Takımından ayrıldı. Aileen de Graaf ve Anca Zijlstra isimli oyuncuların Mart ayında ayrıldıklarını açıklamaları sporda bir şok dalgası yarattı ve kadınlar artık Noa-Lynn Van Leuven ile bir takım oluşturmak istemediler.

Kadın oyunculardan Anca Zijlstra, trans oyuncu Van Leuven'in 23 Mart'taki Kadınlar Serisi turnuvasını domine ederek Zijlstra'yı 4-0 yenmesi ve final turunda İrlandalı Katie Sheldon'dan Seri 2 Şampiyonluğunu almasının ardından geri çekileceğini açıklayan bir bildiri yayınladı. Aynı ay Van Leuven, çeyrek finalde eski Premier Lig Dart yarışmacısı John Henderson'a karşı kazandığı zaferle 2,500 Sterlinlik para ödülünü alarak Challenger Turu'nu kazanan ilk "kadın" oldu.