Trans kadın olduğunu öne süren bir erkek bisikletçi, kadınlar kategorisinde ikinci kez birincilik elde etti

Geçen sene kadın bisiklet şampiyonluğunu kazanan ve podyumda tek başına yer alan trans bisikletçi Lesley Mumford, bu sene de bir kadınlar yarışında birincil oldu.
Trans kadın olduğunu öne süren bir erkek bisikletçi, kadınlar kategorisinde ikinci kez birincilik elde etti


Kaynak: reduxx.info
Erişim tarihi: 16.05.2024

Kadın bisiklet şampiyonluğunu kazanan ve podyumda tek başına yer alan trans bisikletçi Lesley Mumford, olaydan bir yıl sonra yine bir yarışın kadınlar kategorisinde birincilik elde etti. Esas cinsiyeti (biyolojik cinsiyeti) erkek olan 47 yaşındaki Mumford, 4 Mayıs günü Colorado'nun Fruita kentinde düzenlenen Desert Gravel Co2uT 100 mil yarışında altın madalya kazandı.

Mumford 40-49 yaş arası kadınlar kategorisinde birinci olurken, kadınlar kategorisinde dördüncü, genel sıralamada ise 24. sırada yer aldı. Yarışta çoğunluğu erkek olmak üzere toplam 949 katılımcı mücadele etti. Erkek, kadın ve nonbinary (iki cinsiyet olduğu gerçeğini reddeden) olmak üzere üç “cinsiyet” kategorisi vardı ve genel sıralamada Mumford'un önünde yer alan kadınlar sadece onun yarı yaşında olanlardı. Mumford kendi kategorisinde, Jessica Davies'in 6 saat 26 dakikasına kıyasla 6 saat 13 dakikada bitirerek ikinci sıradaki kadına neredeyse 13 dakika fark attı.

Co2uT karma bir yarış olsa da, yarışın kurucusu Morgan Murri "kızından ilham alarak, çocukları vahşi doğayla yeniden buluşturmak için kız odaklı bir hayır kurumu" kurduğunu söyledi. Co2uT, kadın bisiklet sürücülerini çekmek amacıyla, etkinliğe kaydolan ilk 150 kadın sürücüye indirimli ücret teklif etti. Web sitelerinde ise "Etkinliğimizde en yüksek kadın katılımcı yüzdesine sahip olmak için çalışıyoruz" yazıyor. Yarışları kazananlar için nakit para ödülü sunulmuyor. 

Trans sporcu
Geçen sene kadın bisiklet şampiyonluğunu kazanan ve podyumda tek başına yer alan trans bisikletçi Lesley Mumford, bu sene de bir kadınlar yarışında birincil oldu.

Ancak bu Mumford'un yarıştaki ilk hakimiyeti değil. Aralık 2023'te, 100 millik Desert Gravel Co2Ut'ta kazananlar podyumunda yer alan tek "kadın" olduktan sonra büyük tepki görmüştü. Bu galibiyet, Mumford'un podyumda tek başına durduğu viral olan fotoğrafıyla alay eden eski Fox News sunucusu Megyn Kelly de dahil olmak üzere medyada sert bir şekilde yer almasına neden olmuştu.

Yarış sonuçlarını yayınlayan popüler bir web sitesi, Mumford'un 12 aylık bisiklet kariyerinde beş şampiyonluk kazandığını belirtiyor. Buna Aralık 2023'te Colorado State Cyclocross kadınlar yarışında kazandığı ikincilik de dahil. Mumford 2017 yılında kadın olduğunu iddia etmeye başladı ve kendisini "tam zamanlı bir işi olan ve hayattan daha fazla beklentisi olan bekar bir anne" olarak tanımladı. Mumford daha önce Ohio'daki Summit County Şerif Ofisi'nin operasyon komutanıydı. Kendisi 17 yıl boyunca kolluk kuvvetlerinde çalışmış ve cinsiyet değiştirme sürecindeyken çok bölgeli bir SWAT ekibini yönetmişti. Alışılmışın dışındaki kariyer yörüngesi, kadın olduğunu iddia etmeye başladığında medyada sempatik bir şekilde yer almasıyla sonuçlandı. Bir yayın organı olan The Gayly, Mumford'un "83 yıllık tarihinde FBI Ulusal Akademisi'ne kabul edilen ilk transseksüel kadın" olduğunu belirtti.