Trans kadın olduğunu iddia eden bir adam, kadınlar sutopu şampiyonasında ikinci kez yarışacak

Trans kadın olduğunu öne süren bir erkek, Amerika’nın Michigan eyaletinde kadınlar satranç şampiyonu olduktan kısa bir süre sonra bu defa ulusal kadınlar su topu şampiyonasında yarışmaya hazırlanıyor.
Trans kadın olduğunu iddia eden bir adam, kadınlar sutopu şampiyonasında ikinci kez yarışacak


Kaynak: reduxx.info
Erişim tarihi: 02.05.2024

Trans kadın olduğunu öne süren bir erkek, Amerika’nın Michigan eyaletinde kadınlar satranç şampiyonu olduktan kısa bir süre sonra bu defa ulusal kadınlar su topu şampiyonasında yarışmaya hazırlanıyor. Alicia, eski adıyla Johnny Paans, Michigan Üniversitesi Kadın Sutopu kulüp takımının yıldız bir üyesi.

31 yaşındaki Paans'ın 3-5 Mayıs tarihleri arasında Texas A&M Üniversitesinde düzenlenecek olan 2024 Ulusal Üniversiteler Sutopu Şampiyonası'nda (CWPA) yer alması bekleniyor. Yarışmada ABD'de yerleşik 16 takım kendi spor dallarında kadınlar ulusal şampiyonluğu için mücadele edecek. Paans'ın ilk maçı 3 Mayıs'ta Texas State Üniversitesi'ne karşı olacak.

Paans'ın Michigan Üniversitesi Kadınlar Kulübü Sutopu takımında yarışması bekleniyor. Kulübün resmi Instagram hesabı kısa süre önce Paans'ı "haftanın oyuncusu" olarak seçti ve 2022'de Michigan Satranç Birliği kadınlar açık turnuvasında ikincilik kazanarak kadınlar kategorisinde eyalet satranç şampiyonu olmasıyla övündü. Paans ayrıca 2023 yılında Michigan Üniversitesi takımında yarıştı ve takım bu süre zarfında California-Santa Barbara Üniversitesi'ne karşı ulusal kadınlar şampiyonluğunu kazandı. Aynı müsabakada Paans'ın Virginia Üniversitesi'ne karşı 17'ye 5 ve Washington Üniversitesi'ne karşı 17'ye 6 mağlubiyette gol attığı kaydedildi.

Paans'ın kendisini çevresine ne zaman "kadın" olarak tanıtmaya başladığı bilinmemekle birlikte, 2013 yılında Facebook'ta paylaşılan bir gönderi, arkadaşlarının kendisine hâlâ esas cinsiyetine uygun olan adıyla hitap ettiğini ve ortaöğrenimine kendi ülkesi Hollanda'da başladığı için kendisini tebrik ettiklerini ortaya koyuyor. Paans'ın 2017 yılında bir sosyal spor kulübü olan Volo San Diego'da staj yapmaya başladığında Avrupa'dan Kaliforniya'ya göç ettiği ve o zamandan beri eğitim için Amerika’da kaldığı görülüyor. Kendisi 2023 yılında Michigan Üniversitesi'nde sosyal hizmet eğitimine başladı.

Bağımsız Kadın Sporları Konseyi'ne (ICONS) göre, Paans'ın rakiplerinin ebeveynleri, trans oyuncunun yarışırken kadın soyunma odalarını ve tesislerini kullandığını doğruladı.Reduxx haber sitesine konuşan ve Paans'la birlikte 2023 ulusal şampiyonasına katılan bir kadın NCAA sutopu sporcusunun annesi olan Jennifer, trans oyuncuyu gördüğü andan itibaren erkek olduğunun "aşikâr" olduğunu açıkladı. Jennifer'ın tam adı, kızının güvenliği için gizli tutulmaktadır.

Trans sporcu
Trans sporcu Johnny Paans, kadınlar sutopu şampiyonasında ikinci kez yarışacak.

Jennifer: "Kocam ve ben onu ilk olarak [Michigan Üniversitesi'nin] ilk maçından önce havuzun kenarında dururken gördük. Şaşkınlıkla birbirimize baktık ve onun bir erkek olduğunu hemen anladık" dedi ve ekledi: "Turnuva boyunca Alicia'yı hem kadınlar için endişelendiğim hem de takım arkadaşlarının onun yanında nasıl davranacağını merak ettiğim için biraz gözlemledim."

Jennifer, kızının bir erkeğe karşı yarışmaya zorlanabileceği düşüncesinin kendisini üzdüğünü ve böyle bir eşleşme gerçekleşmeyince rahatladığını söyledi. Jennifer: "Bu kadınların hiçbiri başlangıçta bir erkeğin oynamasına izin verildiğinin farkında değildi. Kızımın takımındaki oyuncuların çoğu bu durum karşısında neredeyse şoka girmişlerdi ve birbirleriyle bu durumdan duydukları rahatsızlığı konuşuyorlardı. Ancak bildiğim kadarıyla kimse turnuvanın organizatörleriyle konuşmadı. [CWPA] politikasına dayanarak izin verildiği için hiçbir şey yapılmayacağını düşündüler." dedi.

2024 yılının Ocak ayında CWPA, erkeklerin kadın kategorilerinde yarışmasına açıkça izin veren bir transseksüel sporcu politikası yayınladı. Söz konusu politika, esas cinsiyeti erkek olan ancak kadın olduğunu iddia eden trans sporcuların hem Karma Ligde hem de Kadınlar Liginde yarışabileceğini vurguluyor. Trans kadın olduklarını ileri süren erkek sporcuların ayrıca kendisinden ya da reşit değilse ebeveyninden veya vasisinden bu yeni cinsiyet beyanına ilişkin bir "teyit mektubu", yarışmadan sonraki 60 gün içinde testosteron seviyelerinin 10 nmol/L'nin altında olduğunun belgesi ve sporcunun "fiziksel cinsiyet değişimine/testosteron baskılamasına" başladığını kanıtlayan bir doktor raporu sunması gerekiyor. 

Bu politika, ICONS tarafından kadın su topuna erkeklerin girmesi için bir yol sunması nedeniyle eleştirildi. ICONS yaptığı resmi açıklamada CWPA'yı kınadı ve erkeklerin temas sporlarına kendi belirledikleri cinsiyete göre katılım sağlamasına izin verilmesinin oluşturacağı güvenlik risklerini vurguladı. ICONS kurucularından Marshi Smith: "Üniversiteler Sutopu Şampiyonası’nda, sutopunda kadınlar için güvenli veya adil rekabete öncelik vermediklerini politikalarında açıkça ortaya koymuştur. Ayrımcı politika açıklamaları, turnuvadaki diğer kadın takımlarının erişemediği gizli bir silah olan erkek oyuncu kullanmalarına rağmen Michigan Üniversitesi takımını ulusal şampiyonlukla taçlandırmalarının ardından geldi." dedi.

Smith, sutopu yüksek temaslı bir spor olmasına rağmen kadın sporcuların, bir erkeğe karşı yarışmanın ek riskleri hakkında hiçbir açıklama yapılmadan suya itildiğini belirtti.