Trans futbolcu, kendisine karşı yarışmayı reddettikleri için kadın futbolcuları dava etmekle tehdit ediyor

Kadınlara karşı oynayan trans sporcu Francesca Needham, bir kadın rakibinin Needham’ın şutunu engellemeye çalışırken dizini kırması akabinde kadın futbolcuların artık kendisine karşı oynamayı reddetmesi nedeniyle futbol takımından ayrıldı.
Trans futbolcu, kendisine karşı yarışmayı reddettikleri için kadın futbolcuları dava etmekle tehdit ediyor

 

Erişim tarihi: 04.01.2024

Kaynak: lifesitenews.com

 

Trans olduğu iddiası ile kadınlara karşı oynayan erkek sporcu Francesca Needham, bir kadın rakibinin Needham’ın şutunu engellemeye çalışırken dizini kırması sonucu kadın futbolcuların artık kendisine karşı oynamayı reddetmesi nedeniyle futbol takımından ayrıldı. Trans futbolcu yasal işlem başlatmayı düşünüyor.

30 yaşındaki trans Francesca Needham, Güney Yorkshire'da bir futbol takımı olan Rossington Main Ladies'den istifa etti. Kadın sporcunun dizinden sakatlanması ve rakip takımların Needham'a karşı oynamayı reddetmesinin ardından, yaklaşan maçlar da iptal edildi.

Needham bu hafta yaptığı açıklamada, ayrımcılık davası açmayı düşündüğünü belirtti. Trans futbolcu durumun "barışçıl bir şekilde ve bir an önce" çözülmesini istediğini söyledi. "Oynamak için Futbol Federasyonu tarafından belirlenen her bir şartı özenle yerine getirdiğim göz önüne alındığında, bu durumun çeşitlilik ve kapsayıcılık politikalarındaki her şeyle çeliştiğini kabul etmek gerek" dedi.

Açıklama yapan federasyon sözcüsü, Sheffield ve Hallamshire County'deki derneklerle birlikte bir çözüm bulmak için çalıştıklarını söyledi. Federasyon sözcücü, "Bu konu karmaşık ve spor alanındaki diğer birçok ulusal yönetim organı gibi biz de herkes için kapsayıcı, adil ve güvenli olmasını sağlamak amacıyla şu anda İngiliz futboluna yönelik transseksüel politikamızı gözden geçiriyoruz" dedi.

Ligdeki en az dört takım, maçlarını boykot ediyor.

Trans
Trans futbolcu Francesca Needham, kendisine karşı yarışmayı reddettikleri için kadın futbolcuları dava etmekle tehdit ediyor

Needham, Futbol Federasyonu'ndan izin aldıktan sonra Ekim ayında kadın takımında iki maç oynadı ve iki gol attı. Needham'ın oynadığı ilk maçta, rakip takımın menajeri Needham'ın trans kadın olduğunu hemen anladığını söyledi. Menajer yaptığı açıklamada, federasyonun Needham'ın kadınlara karşı oynamasına izin verdiğini, ancak diğerlerinin onun erkek olduğunu bilmesine izin vermediğini belirtti.

Menajer, "İnsanlar oyuncuların güvenliğinden endişe ettikleri için oynamayı reddettiler," dedi. "Bu durum psikolojik olarak oldukça büyük bir şey olduğu için oyuncularım mücadelelerden geri çekiliyordu. Biyolojik bir adama karşı oynuyorsanız, bu oldukça korkutucudur."

Needham'a karşı yarışmayı reddeden takımlardan birinin menajeri, yaptığı açıklamada genç kadın sporcuların ebeveynlerinin "[çocuklarının] güvenliğini riske atmak istemediklerini" söyledi. Konunun transseksüellikle ilgili olmadığını da sözlerine ekleyerek bunun bir "güvenlik" meselesi olduğunu belirtti.

Salı günü, Rossington Main Futbol Kulübü Facebook üzerinden duruma yanıt verdi ve federasyonun Eşitlik ve Kapsayıcılık yönergelerine "titizlikle" bağlı kaldığını vurguladı. Açıklamada, "Bir Grassroots Futbol Kulübü ve Futbol Federasyonu Onaylı bir Kulüp olarak, herkes için kapsayıcı bir ortamı teşvik etmek ve futbol federasyonunun politika ve yönergelerine uymak bizim görevimizdir" denildi. Kulüp, açıklamasında durumla ilgili daha fazla yorum yapmayacağını belirterek, Futbol Federasyonu’nun konuyu ele almasını talep ettiğini söyledi.

Erkeklerin kadın olarak yarışmasına izin verilmesinin adil olup olmadığı tartışması Amerika Birleşik Devletleri'nde de devam ediyor. Birçok kişi, erkeklerin ortalama olarak kadınlara göre fiziksel bir avantaja sahip olmalarının onlara rekabet üstünlüğü sağladığı yönündeki endişelerini dile getiriyor. Bu kaygılar, Amerika’da birçok eyaletin trans sporcuların biyolojik cinsiyetlerine uygun spor takımlarında yarışmalarını gerektiren politikaları kabul etmesine yol açıyor.

Bu yılın başlarında İngiltere Kürek Kulübü, kadın olduğunu iddia eden erkeklerin olmadığı, yalnızca kadınlar için ayrılmış bir kadınlar kategorisi oluşturdu.

British Journal of Sports Medicine'da 2020 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre, hormon alan erkek sporcular, iki yıl hormon kullandıktan sonra bile kadınlara göre biyolojik avantajlarını koruyor.