Trans atletizm koşucusu, erkekler arasında yarışsa son sırada yer alacağı iki kadın yarışını kazandı

Transseksüel üniversite koşucusu Sadie Schreiner'ın Liberty League şampiyonluk turnuvasında elde ettiği üç birincilikten ikisi, erkek kategorisinde son sıraya tekabül ediyor.
Trans atletizm koşucusu, erkekler arasında yarışsa son sırada yer alacağı iki kadın yarışını kazandı


Kaynak: foxnews.com
Erişim tarihi: 07.05.2024

Transseksüel üniversite koşucusu Sadie Schreiner, Liberty League şampiyonluk turnuvasında (Division III) üç kadın yarışını kazandı. Rochester Teknoloji Enstitüsü'nden trans atlet Schreiner 400 metreyi 55.07 ve 200 metreyi 24.14'lük dereceleriyle kazandı. Yarışmanın sonuçlarını listeleyen siteye göre her iki derece de erkekler kategorisinde son sırada yer alırken, kadınlar kategorisinde okul rekoru olarak kayıtlara geçti.

Schreiner'in 200 metrelik derecesi Liberty League kadınlar rekoru olarak kayıtlara geçti.

Schreiner aynı zamanda yaklaşık üç saniye farkla kazandığı 4x400'ün çapa ayağıydı (yarışın son etabını koşan koşucuyu ifade eder). Schreiner bayrağı aldığında takımı dördüncü sıradaydı ancak trans sporcu yarışın en hızlı çapa ayağını koştu.

Schreiner'in koşusu 54.91 saniye ile yarışın açık ara en hızlı çapa koşusu oldu.

Trans koşucu
Transseksüel üniversite koşucusu Sadie Schreiner'ın Liberty League şampiyonluk turnuvasında elde ettiği üç birincilikten ikisi, erkek kategorisinde son sıraya tekabül ediyor.

Camden adında bir erkek olarak doğan ve New Jersey'deki Hillsborough Lisesi'nde okuyan Schreiner, bu sezonun başlarında Nazareth Alumni Opener Invitational'da 300 metrede 41.80 saniye ile kadınlar okul rekorunu da kırdı. Schreiner'in 4x100 takımı, yarışı dördüncü sırada tamamladı. 

Schreiner, geçtiğimiz günlerde Instagram hesabından yaptığı açıklamada biyolojik cinsiyetinin erkek olmasının ona "otomatik bir avantaj" sağlamadığını düşündüğünü söyledi. Söz konusu paylaşımda Schreiner: "Benimle ilgili paylaşılan tüm nefret söylemlerinin içinde en sık kullanılan kelime 'hileci'... Benim gözümde, transların atletizme dahil edilmesi tartışması bir tartışma konusu bile olmamalı… Daha fazla araştırma yapıldıkça bu durum daha da netleşiyor. Ortaokuldaki kadar hızlı olmamın bir nedeni var ve 9 yıllık koşu hayatım boyunca değişen tek değişken kullandığım ilaçlar oldu..." dedi. 

Schreiner: "Olimpiyat araştırmaları trans sporcuların dezavantajlarını kanıtlasa bile bu yeterli değil. Araştırmalar tamamlanmadan politikalar değiştiriliyor ve bu süreçte doğru davranmanın tek yolu, yarışan az sayıdaki trans sporcuyla konuşmak, onların hikayelerini dinlemek ve onları konuşmaya dahil etmektir. Küçük bir avuç sporcu hakkında doğru bir karar vermenin tek yolu onların sesini duymaktır, onlar adına konuşmak değil." ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz hafta Amerika’da altı eyalet, transseksüel sporculara daha fazla koruma sağlamayı amaçlayan Title IX'un revizyonu nedeniyle Eğitim Bakanlığı'na dava açtı.

Nisan ayında ise, ortaokul öğrencisi beş genç kız, esas cinsiyeti erkek olan bir trans sporcunun yarışmaya dahil edilmesi nedeniyle gülle atma müsabakasını protesto etti ve kızlar bu nedenle başka bir müsabaka için uzaklaştırma cezası aldı.