Trans atletin kızlara yönelik dans yarışmasını kazanması ebeveynleri öfkelendirdi

Kız olduğunu iddia eden bir erkek çocuğunun ABD'de düzenlenen kızlara yönelik bir dans yarışmasında kız dansçıları geride bırakarak dünya şampiyonasına katılmaya hak kazanması tepkilere yol açtı.
Trans atletin kızlara yönelik dans yarışmasını kazanması ebeveynleri öfkelendirdi

 

Erişim tarihi: 05.01.2024

Kaynak: christianpost.com

 

Kız olduğunu iddia eden bir erkek çocuğun ABD'de düzenlenen İrlanda dansı yarışmasında kız dansçıları geride bırakarak birinci olduğu ve dünya şampiyonasına katılmaya hak kazandığı öğrenildi.

Güney Bölgesi Oireachtas yarışmasının 14 yaş altı kategorisi Dallas, Teksas'ta gerçekleşti. Dans yarışmasının sonuçları, sözde trans olan bir erkek çocuğun 100 dansçı arasında birinci olarak seçildiğini ve ona dünya yeterlilik statüsü kazandırdığını gösteriyor. 

The Daily Signal'in haberine göre çocuk daha önce Nisan ayında Coimisiún Le Rincí Gaelacha Dünya Şampiyonası'nda bir erkek olarak yarışmış ve 11. sırada yer almıştı.

Inis Cairde İrlanda Dans Okulu için dans eden çocuk, yarışma sonuçlarını 4 Aralık tarihinde bir Facebook paylaşımıyla kutladı.

İrlanda Dans Topluluğu içindeki çok sayıda ebeveyn, kızlarının bir erkek çocuğuna karşı yarışmak zorunda kalmasından duydukları üzüntüyü dile getirdi. 

Kız dansçılardan birinin annesi durumun "adaletsiz” olduğunu ve çok üzüldüğünü dile getirdi. "Böyle bir durumla uğraşmak zorunda kalacağımızı hiç düşünmemiştim. Kendi kızım ve diğer kızlar için çok üzülüyorum. Onlar toplumda olup biten, henüz tam olarak anlayamadıkları yetişkinlere yönelik bu konularla uğraşmak için henüz çok küçükler," dedi.

Trans
Trans olduğunu iddia eden bir erkek çocuğu, kızlara yönelik dans yarışmasında birinci olarak dünya şampiyonasına katılmaya hak kazandı.

Bir başka veli ise, kız çocuklarının kendilerini kız olarak gören erkek çocuklara karşı yarışmak zorunda bırakılmasının pek çok kişi tarafından "çok çirkin" bulunduğunu söyledi. Veli, "Diğer sporlarda olduğu gibi bu sporda da yapılanlar kesinlikle çok saçma ve bu hafta ulusal sahnede de bunun gerçekleştiğini görüyoruz," dedi. "Temel bir adaletsizlik hissi var. Ve tabii ki hayal kırıklığı ve kızgınlık da bununla birlikte geliyor."

Oireachtas'ta dans eden ve Dünya Şampiyonasına gidecek olan bir kızı olan bir başka veli, erkek İrlandalı dansçıların kadınlara göre sahip olduğu biyolojik avantajların altını çizerek, bu sporun "güç ve kuvvet" ile ilgili olduğunu ve "erkeklerin daha güçlü olduğunu" söyledi.

Kadın olduklarını iddia eden erkeklerin atletik yarışmalarda kadınlara karşı yarışmalarına izin verilip verilmemesi konusu birçok tartışmaya ve kongre oturumlarına konu olmuştur.

Bu ayın başlarında kadın sporları savunucusu Riley Gaines, Biden yönetiminin önerdiği kural değişiklikleri hakkında ABD Temsilciler Meclisi Gözetim Alt Komitesi önünde ifade verdi. Önerilen politika değişikliği, federal medeni haklar yasasını ihlal ederek trans kadın olduklarını iddia eden erkeklerin kadın spor takımlarında yarışmasını engelleyen eyalet ve yerel politikaları dikkate alıyor.

Trans
Eski yüzücü Railey Gains (sağda), trans yüzücü Lia Thomas'a (solda) karşı yarışmış ve Thomas ile beşinci sırayı paylaşmasına rağmen kupa alamamıştı.

Şu anda Bağımsız Kadınlar Forumu'nun elçisi olarak görev yapan Gaines, 2022'deki NCAA (Amerika Birleşik Devletleri'nde üniversite düzeyindeki spor faaliyetlerini düzenleyen ve denetleyen bir kuruluş) şampiyonasında trans yüzücü Lia (Will) Thomas'a karşı yarışmaya nasıl zorlandığını anlattı. Trans sporcu Thomas, kadın takımına katılmadan önce üç yıl boyunca Pennsylvania Üniversitesi'nin erkek yüzme takımında yarışmıştı.

Kentucky Üniversitesi'nin eski bir yüzücüsü olan Gaines, NCAA'nın kadın sporcuları "1.80 boyunda, tamamen sağlam (transseksüel ameliyatı olmamış), çıplak bir erkekle" yarışmaya ve soyunma odasını paylaşmaya zorladığını söyledi. Gaines, 200 yarda serbest stil yarışında erkek sporcuyla beraber beşinci sırada yer almasına rağmen kupayı alamadı. Gaines, bir NCAA yetkilisinin kendisine Thomas'ın kupayı fotoğraf amacıyla tutmasının gerekli olduğunu söylediğini ifade etti.

Gaines, "Benim, takım arkadaşlarım ve rakiplerimin hayatımız boyunca çalıştığımız her şeyi, bir erkeğin duygularını ve sözde kimliğini doğrulamak için bir fotoğraf çekimine indirgedikleri açıkça ortadaydı" dedi.