Tenis efsanesinden kadın kategorisinde yarışan transseksüel sporculara tepki: 'Kadın tenisi, başarısız olmuş erkek sporcular için değildir'

Tenis efsanesi Martina Navratilova, trans kadın olduğunu iddia eden bir erkeğin Kadınlar Ulusal Tenis Şampiyonasında ulusal şampiyon ilan edilmesine tepki gösterdi.
Tenis efsanesinden kadın kategorisinde yarışan transseksüel sporculara tepki: 'Kadın tenisi, başarısız olmuş erkek sporcular için değildir'


Kaynak: thecomeback.com
Erişim tarihi: 19.04.2024
Yayınlanma tarihi: 07.08.2023

2023'te kendini trans kadın olarak tanımlayan tenisçi Alicia Rowley'nin 55 yaş üstü Kadınlar Ulusal Tenis Şampiyonu seçilerek "altın top" kazanması ülke çapında büyük yankı uyandırdı. Bu sözde “galibiyet”, bir kadın tenis efsanesi tarafından oldukça sert bir şekilde eleştirildi.

Alicia Rowley'nin ulusal şampiyon ilan edilmesinin ardından tenis efsanesi Martina Navratilova, sosyal medya hesabından Rowley'nin yarışmasına izin verilmesine yönelik öfkesini dile getirdi.

Transseksüel
Tenis efsanesi Martina Navratilova, transseksüellerin kadın sporlarında yarışmasına izin verilmesine tepki gösterdi.

Martina Navratilova, bir tweet'te şunları ifade etti:

"Hadi @USTA - kadın tenisi, ne yaşta olursa olsun başarısız olmuş erkek sporcular için değildir. Bu doğru ya da adil değil. US Open'da buna izin verilir mi? Sadece kendi kendini tanımlamakla mı? Hiç sanmıyorum..."

Birleşik Devletler Tenis Birliği’nin (USTA), belirli koşullar altında transseksüel sporcuların kadınlar olarak yarışmasına izin veren bir politikası bulunuyor. Sporcunun “cinsiyet kimliğinin” kadın olduğu beyan etmesi ve bu kimliğini en az dört yıl boyunca sportif amaçlarla değiştirmemesi gerekiyor. Buna ek olarak lig, "spor müsabakalarında cinsiyete bağlı avantajları en aza indirmek için atanmış cinsiyete uygun hormonal tedavinin doğrulanabilir bir şekilde ve yeterli bir süre boyunca uygulanmış olmasını" şart koşuyor.