Starbucks LGBT Desteği: Bağışlar, kampanyalar, ortaklıklar

Starbucks sadece kahve dünyasında değil, LGBT destek çalışmalarında da oldukça büyük bir rol oynuyor. Bağışları, ortaklıkları, çeşitli kampanyaları ve desteklediği yasal düzenlemelerle LGBT destekçisi bir marka olma misyonunu sürdürüyor.
Starbucks LGBT Desteği: Bağışlar, kampanyalar, ortaklıklar

 

Geçtiğimiz yıllarda Starbucks’ın LGBT destekçisi kuruluşlara 700.000 dolarlık yardımda bulunduğuna dair haberler kamuoyunda geniş yankı buldu.

Bu yazıda, dünya genelinde tanınan kahve zinciri Starbucks'ın LGBT topluluğuna yönelik gösterdiği destek, yürüttüğü çeşitli kampanya ve gerçekleştirdiği bağışları, resmi sayfasındaki Starbucks LGBT politikasında yer alan bilgiler ışığında günümüzden geçmiş yıllara doğru ilerleyerek detaylı bir şekilde ele alacağız.

2023 Haziran ayında, Starbucks, Amerika'daki en büyük LGBT savunuculuk örgütü olan İnsan Hakları Kampanyası'nın "Count Us In" taahhüdüne katılarak LGBT topluluğuna olan desteğini sürdürdü.

2022'de, Starbucks'ın küresel kamu politikaları baş danışmanı Zulima Espinel, eşcinsel evliliklerin federal düzeyde tanınmasını savunmak amacıyla ortaklarına bir mektup gönderdi. Ayrıca, Starbucks Vakfı 2022 boyunca LGBT topluluklarını destekleyen kuruluşlara 700.000 dolardan fazla bağış yaptı. Bu bağışlara ek olarak, transseksüelliği destekleyen politikaları savunan Ulusal Transseksüel Eşitlik Merkezi'ne 50.000 dolarlık bağışta bulundu.

2021'de Starbucks, Washington eyaletindeki queer ve transları destekleyen Lavender Rights Project'e 50.000 dolar ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki transların görünürlüğünü artırmak için aktivizm güden National Center for Transgender Equality'ye 50.000 dolar bağışta bulundu. Starbucks Vakfı, 2021 takvim yılı boyunca LGBT topluluklarını destekleyen kâr amacı gütmeyen kuruluşlara 150.000 dolardan fazla bağış yaptı.

2020'de, Starbucks, Onur Ayı kutlamalarını desteklemek adına İnsan Hakları Kampanyası ve Ulusal Transseksüel Eşitliği Merkezi'ne toplam 100.000 dolar bağışladı. Starbucks Vakfı, LGBTQ+ topluluklarını destekleyen kuruluşlara toplamı 300.000 doları aşan 100 hibe verdi. Aynı yıl içerisinde Starbucks, LGBT topluluğuna yönelik çabaları kapsamında #whatsyourname kampanyasını başlattı. Bu kampanya, transların toplum içinde yeni isimlerini kullanmaya başlamalarını kutlama amacı taşıdı. Starbucks UK tarafından başlatılan kampanya, transseksüellik savunucusu Mermaids sigorta programı için 100.000 pound topladı. Starbucks, Brezilya'da 29 Ocak Ulusal Trans Görünürlük Günü'nü desteklemek amacıyla "I Am" ("Eu Sou") adlı yıllık bir proje başlattı. Bu proje kapsamında, transların doğum belgelerindeki isimlerini ve cinsiyetlerini değiştirmek istemeleri durumunda ücretsiz yasal destek sunuldu.

2019'da Starbucks, sağlık sigortaları şirketleri tarafından karşılanamayan eşcinsel çiftlere yardımcı olmak amacıyla doğurganlık yardımlarını ve evlat edinme masraflarını karşılama kampanyası yürüttü. Ayrıca, Starbucks ve Lady Gaga'nın Born This Way Vakfı, LGBTQ topluluğunu desteklemek için iş birliği yaptı ve Starbucks Vakfı, Born This Way Vakfı’na yapılan bağışları 250.000 dolara kadar yükseltti.

2018'de Starbucks, trans çalışanları için sağlık sigortası seçeneklerini genişleterek cinsiyet değiştirme ameliyatına ek olarak, meme küçültme veya büyütme ameliyatı, yüz feminizasyonu, saç ekimi gibi daha önce kozmetik olarak kabul edilen bir dizi prosedürü de içine aldı.

Starbucks'ın sosyal haklardan sorumlu başkan yardımcısı Ron Crawford, Starbucks'ın translara yönelik sağlık sigortası seçeneklerini genişletmesi konusunda şu ifadeleri kullandı: "Starbucks, trans bireyler için bir duruş sergiliyor ve prosedürlerimizin sadece kozmetik olmadığını, hayat kurtarıcı olduğunu söylüyor." Starbucks LGBT açıklaması, transseksüellik konusunda destekleyici bir vizyonunu ortaya koymaktadır.

Starbucks LGBT desteği burada sözü edilenlerin daha öncesine kadar uzanmaktadır. Starbucks LGBT’yi destekliyor mu sorusuna detaylı bir cevap aradığımız bu yazıda bu kadarıyla yetiniyoruz.

LGBT’yi destekleyen markaların listelendiği sayfamıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Kaynaklar
*https://www.gzt.com/infografik/jurnalist/starbucks-lgbt-icin-700-bin-dolar-yardim-yapti-12658 (Erişim tarihi: 12.12.2023)
*https://stories.starbucks.com/stories/2022/starbucks-pride-a-long-legacy-of-lgbtq-inclusion/ (Erişim Tarihi: 12.12.2023)