Profesyonel sporcu, transların ringe çıkmasını kadın boksörler için korkutucu buluyor

Daha önce iki yarışmada iki trans tarafından mağlup edilen kadın kaykaycı Taylor Silverman, transların kadın kategorilerinde yarışmasının adaletsizlik olduğunu savunuyor.
Profesyonel sporcu, transların ringe çıkmasını kadın boksörler için korkutucu buluyor


Erişim tarihi: 26.01.2024
Kaynak: foxnews.com

Bir kadın kaykaycı, transseksüel boksörlerin kadınlarla birlikte ringe çıkmasına izin veren yeni uygulamayı duyduktan sonra bir dövüş sporunda yarışmadığı için "memnun" olduğunu ifade etti. "Bazı insanlar bunu nasıl ilerici bir hareket olarak görür anlamıyorum. Bu kesinlikle çok saçma," diyen kaykaycı Taylor Silverman sözlerine şöyle devam etti: "Bence küçük çocuklar bile erkeklerin kızlara ve kadınlara vurmaması gerektiğini bilir. Bu gerçekten çok basit bir kural."

29 yaşındaki Silverman, ilk olarak Mayıs 2022'de iki kaykay yarışmasında trans rakiplerine karşı ikinci olduktan sonra transseksüel sporcuların kadın liglerinde yarışmasına izin verilmesine karşı açıkça fikirlerini beyan etmeye başladı. O zamandan bu yana, son yıllarda yüzme, atletizm, halter, bisiklet, voleybol ve golf dahil olmak üzere çok çeşitli spor dalları üzerinde ulusal bir etkiye sahip olan kadın atletizmine transseksüellerin dahil edilmesine ilişkin hararetli tartışmada tarafını belli etmeye devam ediyor.

Boks ise tartışmalara konu olan son spor dalı oldu. USA Boxing'in esasen erkek olan transseksüel kadınların belirli kriterleri karşılamaları halinde kadınlarla dövüşmelerine izin veren politikası 1 Ocak 2024’te yürürlüğe girdi. Silverman buna karşılık olarak “sadece kaykay yaptığım ve temas ya da dövüş içeren bir sporda yarışmadığım için çok memnunum” dedi. "Boks yapan kadınlar adına bu durum beni gerçekten korkutuyor," diye ekledi. "Bu sadece hak ettikleri takdiri alamamaları, ne kadar çalışırlarsa çalışsınlar başarılı olamamaları meselesi değil, aynı zamanda bir güvenlik meselesi."

Trans
Silverman daha önce iki yarışmada trans kaykaycılar tarafından yenilgiye uğratılmıştı.

Uluslararası Boks Federasyonu trans yarışmacılar hakkında herhangi bir belirleme yapmadığından, USA Boxing kendi kurallarını koymakta serbest davranıyor. "USA Boxing'in öncelikli hedefi tüm boksörlerin güvenliği ve boksörler arasında adil rekabettir" diyen spor yönetimi Ağustos 2022'de politikanın ilk taslağını hazırladı. Güncellenen kurallara göre, kadınlar kategorisinde dövüşebilmek için trans boksörlerin cinsiyet değiştirme ameliyatını tamamlamış olması ve en az dört yıl boyunca üç ayda bir hormon testi sonuçlarını USA Boxing'e bildirmesi gerekiyor. Buna ek olarak, bir dövüşçünün uygun görülmesi için bu dört yıl boyunca testosteronunun belirli bir seviyenin altında kalması gerekiyor.

Kural kitabında "Koşullar, masrafları dövüşçüye ait olmak üzere izlenecek ve test edilecek, standartlara uyulmaması halinde 12 ay uzaklaştırma cezası verilecektir" deniliyor. Ancak Silverman, trans boksörler için gereklilikler ve kısıtlamalar ne olursa olsun, erkeklerin hala avantajlı olacağına inanıyor ve kadınların yaralanması ya da daha kötüsünün yaşanmasının an meselesi olduğunu söylüyor.

Verdiği röportajda "Artık insanların birbirlerine fiziksel olarak vurduğu, saldırdığı dövüş sporları alanından bahsediyoruz" dedi. "Ne yazık ki böyle devam ederse bir kadının öldürülmesinin an meselesi olduğunu düşünüyorum, çünkü kadın ve erkek aynı değildir." Silverman, bu şartların "kimseyi memnun etmeyen" bir politikayla sonuçlanacağını da sözlerine ekledi. "Erkeklerin kadın sporlarında yarışmasını isteyen insanlar, hiçbir kısıtlama istemiyorlar" dedi. "Birilerinin ortaya çıkıp 'Ben kendimi bu şekilde adlandırıyorum, bu şekilde hissediyorum, bu yüzden istediğimi yapmama izin verin' diyebilmesini istiyorlar.

Boks şampiyonu Ebanie Bridges de yeni kuralları eleştirdi. Dünya şampiyonu Bridges, X'te "Bir erkeğin bir kadınla dövüşmesi siyaseten yanlış, 'politik doğruculuk' da umurumda değil" diye yazdı. "Kadınların bir arada olması gerekiyor yoksa 50 yıl sonra kadın sporları erkek olarak doğan şampiyonlarla dolu olacak" diye ekledi.

Trans
Silverman, transların kadın sporlarında yarışmasının adil olmadığını ve bunun bir güvenlik meselesi olduğunu savunuyor.

Silverman, profesyonel sporcuların açıklamaları için minnettar olduğunu söyledi. Silverman, daha fazla insanın kadın sporlarında adaleti savunması halinde, diğerlerinin de seslerini yükseltmelerinin kolaylaşacağını umuyor. "Başlangıçta konuşmak inanılmaz derecede korkutucuydu çünkü başka kimse konuşmuyordu," dedi. "Ama sessiz kalırsak, biz de bu duruma ortak oluyoruz. Beni konuşmaya iten şeylerden biri de buydu, çünkü insanların bunu gerçekten sorun etmediğimi düşünmelerine izin verdiğim için kendimi suçlu hissediyordum" diye ekledi.

Silverman, yaklaşık iki yıl önce bir Instagram paylaşımında fikrini söylediğinde, bunun omuzlarından "büyük bir yük kalkmış gibi hissettirdiğini" söyledi. "Seslerini yükselten insanlar bunu yapmak için bir çağrı hissediyorlar. Bu yapmak istedikleri bir şey olmayabilir ama başkalarına ilham vermek için birilerinin o ses olması gerektiğini biliyorlar."

Silverman, erkek ve kadın sporcuların kadın sporlarını yüksek sesle savunmalarının sadece daha fazla kadının konuşmasını kolaylaştırmakla kalmadığını, aynı zamanda "insanların bunun ne kadar ciddi olduğunu fark etmesini sağladığını" söyledi. "Kadın sporlarında adaletle yarışan son nesil olmak istemiyorum," dedi. "Çocuk sahibi olmak istiyorum ve kızımın da benim sahip olduğum fırsatlara sahip olmasını istiyorum."