Portekiz güzeli seçilen 'trans kadın', Miss Universe güzellik yarışmasının ikinci transseksüel finalisti oldu

Miss Universe güzellik yarışması, 2012 yılında kurallarını değiştirmesinden bu yana ilk kez Kasım ayındaki finalinde iki 'trans kadına' yer verdi.
Portekiz güzeli seçilen 'trans kadın', Miss Universe güzellik yarışmasının ikinci transseksüel finalisti oldu


Erişim tarihi: 22.12.2023

Kaynak: lifesitenews.com


Portekiz'in yeni güzeli seçilen bir trans kadın, şu anda "transseksüel" bir işadamının sahibi olduğu bir kadın güzellik yarışması olan Miss Universe unvanı için başka bir trans kadınla yarıştı.

Kendini kadın olarak "gören" 28 yaşındaki erkek uçuş görevlisi Marina Machete, yıllar süren başarısız girişimlerinin ardından 5 Ekim'de Miss Portugal güzellik yarışmasının galibi ilan edildi.

Machete Instagram'da "Miss Universe Portugal unvanı için yarışan ilk trans kadın olmaktan gurur duyuyorum" diye yazdı. "Yıllarca katılmam mümkün olmadı ve bugün bu inanılmaz finalist grubunun bir parçası olmaktan gurur duyuyorum."

Machete, 18 Kasım'da El Salvador'da yapılacak olan 72. Miss Universe finallerinde, bu yaz Hollanda Güzeli unvanını kazanan 22 yaşındaki Belçikalı trans model ve aktör Rikkie Kollé ile yarışacak. Miss Universe yarışmasının bir önceki sahibi olan eski ABD Başkanı Donald Trump'ın 2012 yılında “trans kadın” adı altında erkeklerin yarışmasına izin veren kural değişikliğinden bu yana ilk kez iki "trans" yarışmacı finale kalmış olacak.

Trans kadın
Miss Universe güzellik yarışması finalinde yarışan trans kadınlar Marina Machete (solda) ve Rikkie Kollé (sağda).

Miss Universe yarışması geçen yıl, kendini kadın olarak "ifade eden" trans aktivist bir Taylandlı işadamı "Anne" Jakkapong Jakrajutatip tarafından satın alındı. Jakrajutatip, çelişkili bir şekilde, "yarışmanın kadınları güçlendirme mirasını sürdüreceğine" ve "markayı gelecek nesil için geliştireceğine" söz verdi.

Modern biyolojiye göre cinsiyet öznel bir benlik duygusu değil, bireyin varoluşunun ilk anlarından itibaren kromozomları tarafından belirlenen ve yüzlerce genetik özellik tarafından yansıtılan nesnel bir bilimsel gerçekliktir. Ancak LGBT aktivistleri, cinsel kimliğin biyolojiden ayrı olduğu ve yalnızca kişisel algıyla ayırt edilebileceği fikri olan "cinsiyet akışkanlığını" halk eğitimi, kütüphaneler, sağlık hizmetleri ve güzellik yarışmaları, okul mezuniyet törenleri ve atletizm yarışmaları gibi kültürel geleneklerde yaygınlaştırmak için yıllardır çalışmaktadır.

Eleştirmenler, bu çabaların hem cinsiyet hoşnutsuzluğu yaşayan bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığına hem de aynı fikirde olmayanların haklarına, sağlığına ve güvenliğine çeşitli zararlar verdiğini söylüyor. Zira erkeklerle aynı tesisleri paylaşmaya zorlanan kız çocukları ve kadınlar, doğal fiziksel avantajlara sahip biyolojik erkeklere karşı yarışmaya zorlanan kadın sporcular ve vicdanlarına, bilimsel gerçeklik anlayışlarına veya inançlarına aykırı olarak yanlış cinsel kimlikleri onaylamaya zorlanan bireyler gibi pek çok insan cinsiyet ideolojisinden olumsuz şekilde etkileniyor.