Paris Olimpiyatları'nda eşcinsel olan veya cinsiyeti konusunda karmaşa yaşayan sporcular için bir 'Onur Evi' kurulacak

Paris'te düzenlenecek olan Yaz Olimpiyatlarında LGBT ideolojisini desteklemek ve eşcinsel olan veya cinsiyeti konusunda karmaşa yaşayan sporcular ile onların destekçilerini 'kutlamak' amacıyla bir 'Onur Evi' kurulacak.
Paris Olimpiyatları'nda eşcinsel olan veya cinsiyeti konusunda karmaşa yaşayan sporcular için bir 'Onur Evi' kurulacak


Kaynak: lifesitenews.com
Erişim tarihi: 25.04.2024

Paris'te düzenlenecek olan Yaz Olimpiyatlarında LGBT ideolojisini desteklemek ve eşcinsel olan veya cinsiyeti konusunda karmaşa yaşayan sporcular ile onların destekçilerini "kutlamak" amacıyla bir "Onur Evi" kurulacak. Söz konusu girişim ilk olarak Kanada'nın Vancouver kentinde düzenlenen 2010 Kış Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlarında ortaya çıktı. O tarihten bu yana, ülkelerin LGBT propagandasını yasaklaması nedeniyle 2022 Pekin Kış Olimpiyatları ve Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenen 2014 Kış Oyunları haricinde, her olimpiyatta çeşitli şekillerde yer aldı. 

Paris 2024 Yürütme Ekibi Başkanı Tony Estanguet, "Uluslararası Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtı Gün" olarak adlandırılan geçen yılın 17 Mayıs’ında oyunların "Onur Evi" uygulamasına ev sahipliği yapacağını duyurdu. "Sporun hayatları değiştirdiğine ve aynı zamanda zihniyetleri değiştirmek ve ayrımcılıkla mücadeleye katkıda bulunmak için müthiş bir araç olduğuna inanıyoruz" diyen Estanguet, üstü kapalı bir şekilde eşcinsellik ve transseksüellik karşıtlığına atıfta bulundu.

Eski bir slalom kanocusu olan Estanguet, LGBT’li sporcuların bu yaz inançlarını sergilemek için pek çok fırsata sahip olacaklarını da belirtti ki bu da gökkuşağı bayraklarının bu yılki yarışmalarda geçmişe kıyasla daha fazla öne çıkabileceğinin bir işareti. Olimpiyat web sitesi Onur Evinin amacının "LGBT’li sporcuları kutlamak ve olimpiyat oyunları boyunca kutlama, kültür ve eğitim faaliyetlerinden oluşan bir programla görünürlüklerini sağlamak" olduğunu belirtti. Ayrıca, ironi yapmadan, "Onur evinin daha kapsayıcı bir sporun gerekliliğine inanan herkese açık olduğunu", dolayısıyla "daha kapsayıcı bir spora" inanmayanları dışladığını söyledi. 

Paris olimpiyatları
2024 Paris Olimpiyatları'nda eşcinsel olan veya cinsiyeti konusunda karmaşa yaşayan sporcular için bir 'Onur Evi' kurulacak.

LGBT yanlısı web sitesi OutSports'a göre 2022 Kış Olimpiyatları'nda LGBT’li olduğunu açıklayan en az 36 sporcu vardı. 2020 Tokyo Yaz Oyunları'nda ise en az 186 sporcu vardı ki bu bir Olimpiyat rekoruydu. Bu yılki olimpiyatların web sitesinde listelenen ortaklar arasında AirBNB, Bridgestone, Coca-Cola, Deloitte, Panasonic, Procter & Gamble, Samson, Toyota ve VISA gibi mega şirketler yer alıyor.

Bu yılki oyunlar ilk "cinsiyet eşitliği" olimpiyatları olarak lanse edildi. Bunun anlamı, kadın ve erkeklerin yarışmalarda yarı yarıya temsil edileceği. Bir başka deyişle, kadın sporcu sayısı kadar erkek sporcu olacak. Meşale yakma töreninde Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach, Estanguet'in sözlerini yineleyerek bu yılki oyunların "daha genç, daha kapsayıcı, daha kentsel, daha sürdürülebilir" olacağını belirtti. 

Diğer Olimpiyatlarda olduğu gibi, Paris 2024 de muhtemelen bir kirlilik yuvası olacak. LifeSite haber sitesi daha önce, sporcuların kaldığı Olimpiyat Köyünde ücretsiz doğum kontrol haplarının dağıtıldığını ve zinanın teşvik edildiğini bildirmişti. Bu yılki yarışmaların 26 Temmuz-11 Ağustos tarihleri arasında Fransa'nın 16 şehrinde yapılması planlanıyor.