Kadınlar için bir tehdit oluşturmadığını söyleyen trans mahkum, kadın hapishanesine nakledildikten sonra bir kadına cinsel saldırıda bulundu

Trans kadın olduğunu iddia eden bir erkek mahkum, kadın cezaevinde gözaltında tutulduğu sırada bir kadına tecavüzle suçlandığı için tekrar erkek cezaevine nakledildi.
Kadınlar için bir tehdit oluşturmadığını söyleyen trans mahkum, kadın hapishanesine nakledildikten sonra bir kadına cinsel saldırıda bulundu


Kaynak: reduxx.info
Erişim tarihi: 20.05.2024

Trans kadın olduğunu iddia eden bir erkek mahkum, kadın cezaevinde gözaltında tutulduğu sırada bir kadına tecavüzle suçlandığı için tekrar erkek cezaevine nakledildi. Tremaine "Tremayne" Deon Carroll adlı erkek mahkum, cinsel saldırının gerçekleştiği sırada Central California Kadın Cezaevinde tutuluyordu ancak olaydan sonra Kern Valley Eyalet Hapishanesine nakledildi.

Carroll'ın suç geçmişi ise henüz 15 yaşındayken organize suçlara katılmaya başladığı 1988 yılına kadar uzanıyor. 1990 yılında Carroll, birkaç kişiyle birlikte iki kadının yaşadığı bir apartman dairesine girerek silahlı soygun suçuna karıştığı için  hüküm giymişti. Kadınlar kaçırılmış, cinsel saldırıya uğramış ve fidye talebiyle alıkonulmuştu. Sadece 17 yaşında olmasına rağmen işlenen suçların vahşeti, Carroll'ın yetişkin olarak üç kez fidye için adam kaçırma, iki kez soygun ve üç kez cinsel saldırı suçlarından yargılanmasına neden oldu. Ancak, jürinin karar vermemesi ve yargılama sürecinde yaşanan bir dizi teknik sorun yeniden yargılama yapılmasına neden oldu. Carroll ise tüm suçlamalarla ilgili bu yeniden yargılamadan kaçınmak amacıyla nihayetinde adam kaçırma suçunu kabul etti. 1998 yılında üçüncü şiddet suçunu işleyen Carroll, hapishanede yargılanmayı beklerken birini bıçaklamak amacıyla hazırladığı metal bir tel sapla yakalandı. Kapsamlı suç geçmişi nedeniyle Carroll, Kaliforniya'nın “Üç Suç Yasası” kapsamında 25 yıl ila ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Bu yasa, daha önce bir ya da daha fazla ciddi ya da şiddet içeren suçtan hüküm giymiş olan kişilerin cezalarını önemli ölçüde artırmaktadır. 

Kaliforniya Islah ve Rehabilitasyon Dairesi (CDCR) gözetimindeyken Carroll, CDCR yetkilileri ve cezaevi personeli tarafından kötü muamele, ayrımcılık ve hatta cinsel istismara uğradığını iddia eden düzinelerce yasal şikayette bulundu ve “Üç Suç Yasası” uyarınca mahkumiyetinin iptal edilmesini talep etti. Ancak Carroll sorunlu bir mahkumdu ve 2001 ile 2015 yılları arasında, biri bir polis memuruna karşı yanlış ihbarda bulunmakla ilgili olmak üzere bir düzineden fazla kural ihlali raporu aldı.

2019 tarihli bir yasal şikayetinde Carroll, 2009 yılından bu yana CDCR tesislerinde 200'den fazla kez yerinin değiştirildiğini söyleyerek bunun, çalışanların suistimaline ilişkin öne sürdüğü iddialar nedeniyle bir "misilleme" olduğunu iddia etti. Ancak bu yer değiştirmelerin birçoğu Carroll'ın akıl sağlığı sorunları nedeniyle tedavi gördüğü tıp merkezlerine giderken veya dönerken yapıldı. Carroll daha önce yaptığı bir yasal başvuruda kendisinden "akli dengesi bozuk" olarak bahsederek yüksek dozda antipsikotik ilaç kullandığını belirtti. Bir başka dosyada, Carroll tarafından iddiasını desteklemek üzere ifade vermeye çağrılan ve adı açıklanmayan bir tanık, Carroll'un Kronik Travmatik Ensefalopati, Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) ve fiziksel ve gelişimsel sorunlarla karakterize genetik bir durum olan Rubinstein-Taybi Sendromundan muzdarip olduğunu iddia etti.

Trans suçlu
Trans kadın olduğunu iddia eden Tremaine "Tremayne" Deon Carroll, kadın cezaevinde gözaltında tutulduğu sırada bir kadına tecavüzle suçlandığı için tekrar erkek cezaevine nakledildi.

Carroll, şikayetlerinin büyük çoğunluğunda kendisinden eril zamirlerle bahsediyor ve cinsiyetinden veya cinsel yöneliminden söz etmiyordu. Ancak 2021 yılının Mart ayında açılan bir davada Carroll aniden “Transseksüellere Saygı, Temsil ve Haysiyet Yasası” olarak da bilinen SB-132'ye başvurdu. Bu yasa sadece üç ay önce yürürlüğe girmişti ve Kaliforniya'da mahkumların öne sürdükleri cinsiyete göre barınabilmelerine imkan sağlıyordu. O yılın Ağustos ayına gelindiğinde Carroll, Central California Kadın Cezaevine nakledildi ve uzun süredir ileri sürdüğü mağduriyet iddialarını desteklemek üzere transseksüelliğini kullanmaya başladı.

2022 yılının Mart ayında Carroll, körfez bölgesindeki Afro-Amerikan toplumuna hizmet veren bir gazete olan San Francisco Bay View için bir makale kaleme aldı. Makalede Carroll kendisinden "trans kadın" olarak bahsetti ve kendisini ceza adaleti sisteminin sistematik ayrımcılığının bir kurbanı olarak tasvir etti. Ayrıca, suç geçmişiyle çelişecek şekilde, şiddet içermeyen suçlar nedeniyle cezaevinde olduğunu iddia etti. Ertesi yıl Carroll, California Kadın Mahkumlar Koalisyonu tarafından "çeşitli cezaevi davalarında etkili olan hapsedilmiş bir transseksüel kadın" olarak tanıtıldı. 

Reduxx haber sitesi tarafından elde edilen Madera İlçesi mahkeme kayıtlarına göre, Bölge Savcısı iki tecavüz ve bir tanığı ifade vermekten caydırma suçu da dahil olmak üzere Carroll hakkında çok sayıda suçlamada bulundu. Olayın 2024 yılının Ocak ayında meydana geldiği ve Carroll'un kadın hapishanesinde tutulduğu sırada gerçekleştiği söylendi. 

Kaliforniya Ceza İnfaz ve Rehabilitasyon Bakanlığı'nın mahkum bulma sistemi, Carroll'ın Central California Kadın Cezaevinden yaklaşık iki saat uzaklıkta, sadece erkeklerin kaldığı bir tesis olan Kern Valley Eyalet Hapishanesinde tutulduğunu gösteriyor. Mahkeme kayıtları Carroll'ın 2023'ün sonlarında hala kadın cezaevinde tutulduğunu doğruladığı için nakil kararı tecavüz suçlamalarından sonra çıkarılmış gibi görünüyor. İronik bir şekilde Carroll, Kaliforniya'daki kadın hapishanelerinde erkeklerin barındırılmasını engellemeyi amaçlayan bir davaya müdahil olan transların arasında yer alıyor. Kaliforniya Ceza İnfaz ve Rehabilitasyon Dairesi aleyhine açılan davada, trans kadın olduğunu iddia eden erkek nakil memurları tarafından mağdur edilen dört kadın mahkûm yer alıyor.