'Kadınlar bisiklet şampiyonasında' yarışan erkekler zirveye yerleşti

Kadın olduğunu iddia eden iki erkek sporcu, ABD''de düzenlenen bir bisiklet yarışmasının kadınlar kategorisinde birincilik ve ikinciliği ele geçirdi.
'Kadınlar bisiklet şampiyonasında' yarışan erkekler zirveye yerleşti

 

Erişim tarihi: 05.01.2024

Kaynak: christianpost.com

 

Kendilerini kadın olarak adlandıran iki erkek sporcu, Ekim ayındaki bir yarışta ilk iki sırayı aldıktan sonra geçtiğimiz hafta sonu ABD’nin Illinois eyaletinde düzenlenen bir bisiklet yarışmasında da en üst sıralarda yer aldı.

Chicago’da düzenlenen Cyclocross Kadınlar yarışı, her ikisi de esasen erkek olan Tessa Johnson ve Evelyn Williamson'ın sırasıyla birinci ve ikinci olmasıyla sonuçlandı.

Johnson yarışı 33 dakika 33 saniyede, Williamson ise 35 dakika 28 saniyede tamamladı. Yarışı üçüncü sırada bitiren Kristen Chalmers ise yarışı 36 dakika 48 saniyede tamamladı.

Trans sporcuların sözde “cinsiyet kimliklerine’’ uygun spor takımlarında yarışmalarına izin veren politikaları çokça eleştiren ve kendisi de daha önce bir trans sporcunun gölgesinde bırakılan eski yüzücü Riley Gaines, sosyal medyada yaptığı bir paylaşımda "dün Illinois Eyaleti Cyclocross Şampiyonası'nda iki erkek 1. ve 2. oldu" dedi. 

Bir X (eski adıyla Twitter) kullanıcısı, yarışı ilk üç sırada bitirenlerin resmini paylaşarak “Bugün erkek yarışçılar Tessa (Michael) Johnson ve Evelyn Williamson, Chicago'daki Jackson Park'ta kadınlar siklokrosunda HARİKA olduklarını bir kez daha kanıtladılar.” dedi. Gönderide, "@usacycling (Amerika Bisiklet Federasyonu) sayesinde erkekler ABD'nin her yerinde kadın kategorilerinde yarışıyor" denildi.

Trans
"Kadınlar bisiklet şampiyonasında" yarışan trans sporcular birincilik ve ikinciliği ele geçirdi.

Kadın olduğunu iddia eden erkeklerin kadın sporlarına katılımı Amerikan siyasetinde sıcak bir gündem oluşturuyor.

Trans sporcuların biyolojik cinsiyetleri yerine istedikleri cinsiyete uygun spor takımlarında yarışmalarına izin verilmesine karşı çıkan argümanlar, erkekler ve kadınlar arasındaki fiziksel farklılıkların erkek sporculara ortalama olarak kadınlara göre haksız bir avantaj sağladığı endişesini taşımaktadır.

Erkeklerin kadın sporlarında yarışmasını yasaklayan ulusal bir spor organizasyonu olan USA Powerlifting (ağırlık kaldırma sporu), erkekler ve kadınlar arasındaki farkları "artan vücut ve kas kütlesi, kemik yoğunluğu, kemik yapısı ve bağ dokusu" olarak tanımlamaktadır.

2020 yılında British Journal of Sports Medicine tarafından yapılan bir araştırma, trans kadın olduğunu söyleyen erkek sporcuların iki yıl boyunca östrojen aldıktan sonra bile biyolojik olarak kadın olan sporculara göre avantajlı olduklarını ortaya koymuştur.

Onlarca eyalet, trans olduğunu iddia eden erkeklerin ilköğretim düzeyinde ve/veya üniversite düzeyinde kadın sporlarında yarışmasını yasaklamıştır.

Gallup tarafından Mayıs ayında 1.011 ABD'li yetişkinle yapılan bir ankete katılanların %69'u trans sporcuların "sadece doğuştan gelen cinsiyetlerine uygun takımlarda oynamalarına izin verilmesi gerektiğine" inanırken, %26'sı "transseksüel sporcuların olduklarını iddia ettikleri cinsiyetlerine uygun spor takımlarında oynayabilmeleri gerektiğini" düşünmektedir.