Kadın boksör trans rakibine karşı mücadeleden geri çekildi

Kadın boksör Dr. Katia Bissonnette, transseksüel bir sporcu olan Mya Walmsley ile dövüşeceğini öğrendikten sonra şampiyonadan çekildiğini açıkladı.
Kadın boksör trans rakibine karşı mücadeleden geri çekildi

 

Erişim tarihi: 18.12.2023

Kaynak: dcenquirer.com

 

Geçtiğimiz ay kadın boksör Dr. Katia Bissonnette, Kanada'nın Quebec eyaletinde düzenlenen bir boks şampiyonasında, karşı cinsten olduğunu iddia eden transseksüel (biyolojik cinsiyetine belli yollarla müdahalede bulunup bir diğer biyolojik cinsiyete bürünen) bir sporcu olan Mya Walmsley ile dövüşeceğini öğrendikten sonra şampiyonadan çekildiğini açıkladı. İkili, 27-29 Ekim tarihleri arasında düzenlenen 2023 İl Altın Eldiven Şampiyonasında yarışıyordu.

Victoriaville'deki KO-96 boks kulübü tarafından düzenlenen etkinlik, yeni başlayanlar için Kanada boks şampiyonasında ulusal düzeyde yarışma şansı elde etme fırsatı sunuyordu. Bissonnette, dövüşünden bir saat önce antrenöründen erkek bir rakiple karşılaşacağını öğrendi ve turnuvadan çekilme kararı aldı. Walmsley ise hükmen maçın galibi ilan edildi.

Bissonnette, "Tüm boksörlerin ısındığı odaya doğru gitmek için otel odamdan aşağı indim. Antrenörüm aniden beni kenara çekti ve kısa mesajla rakibimin doğuştan kadın olmadığına dair bilgi aldığını ve bunu teyit ettiğini söyledi. Başka herhangi bir ek bilgiye sahip değildik," dedi.

Erkek dövüşçünün Kanada'da kadınlara karşı dövüşme geçmişinin olmadığını öğrenen Bissonnette, Avustralya'dan gelen rakibi için "[Walmsley] Avustralya'da olsaydı bir erkek olarak boks yapardı. Quebec'teki dosyasında ise kadın olarak hiç dövüşmediği belirtiliyor," dedi. 

Transseksüel
Kadın boksör Dr. Katia Bissonnette (solda) ve transseksüel boksör Mya Walmsley (sağda)

Karara tepki olarak Walmsley basına bir açıklama yaparak Bissonnette'e saldırdı ve kendisini "ifşa ettiğini" iddia etti. Walmsley, "Daha fazla bilgi için bana, antrenörüme ya da Quebec Olimpik Boks Federasyonu'na başvurmak yerine, beni ifşa etmek için doğrudan medyaya başvurdu" dedi. "Bu tür davranışlar sporcuları dışlanma ya da kulaktan dolma bilgilere dayalı kişisel saldırılara maruz kalma riskiyle karşı karşıya bırakıyor... Korkarım ki bu tür suçlamalar eninde sonunda kadınlar kategorisindeki sporcuları itibarsızlaştırmak ve keyfi ve istilacı düzenlemeleri haklı çıkarmak için kullanılabilir." Erkek boksör, sporcuların birbirlerine "güvenmeleri" ve transseksüellerle dövüşürken antrenörlerine danışmaları gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bissonnette bu argümanları ve Walmsley'nin böyle bir standart yaratma girişimini reddederek, Walmsley'nin nasıl olup da yarışabildiğini bile anlamadığını açıkladı. "Boxing Canada'dan Quebec Boks Federasyonu'na gönderilen kural, rakibin transseksüel olduğunun açıklanmaması ve böylece rakibin ayrımcılığa uğramaması yönündeydi. Ancak, teyit ettik ki, bu politika yalnızca cinsiyet değişikliği ergenlikten önce gerçekleştiğinde uygulanıyor" dedi.

Kadın boksör daha sonra, boksta en zayıf erkeklerin bile en güçlü kadınlardan daha üstün olduğunu ve dolayısıyla ikisi arasındaki dövüşün adil olmasının mümkün olmadığını gösteren araştırmalardan bahsetmeye devam etti. Giderek daha fazla sporcu, erkek dövüşçülerin kadınlarla ringe çıkmasının potansiyel tehlikesini fark etmeye başladıkça, transseksüel sporcuların yarışmasına karşı tepkiler de devam edecektir. Bissonnette, "Kadınlar, bir erkeğin kişisel yaşamı ve kimliğiyle ilgili kararlarının getirdiği fiziksel ve psikolojik riskleri taşımak zorunda kalmamalı" dedi.