İlk transseksüel MMA dövüşçüsü rakiplerinin kafatasını kırmakla suçlandı

Transseksüel karma dövüşçü Fallon Fox'un, iki kadın rakibinin kafatasını kırdığı galibiyetlerinin ardından 'En Cesur Sporcu' ödülüne layık görülmesi tepki topladı.
İlk transseksüel MMA dövüşçüsü rakiplerinin kafatasını kırmakla suçlandı

 

Erişim tarihi: 24.04.2023

Kaynak: sportskeeda.com

 

İlk transseksüel (biyolojik cinsiyetine belli yollarla müdahalede bulunup bir diğer biyolojik cinsiyete bürünen kişi) MMA dövüşçüsü olan Fallon Fox, birden fazla olayla ilgili suçlamalara rağmen daha önce bir rakibinin kafatasını kırdığını doğruladı.

Fox, 2012'de Karma Dövüş müsabakalarına ilk kez katıldığından beri tartışmalara konu oldu. Karma Dövüş Sanatları camiasının bazı üyeleri, Fox'a yarışma lisansı verdiği için Florida Eyaleti Atletik Komisyonu'nu eleştirdi. Fox o zamandan beri 5-1'lik profesyonel bir rekor elde etti ve son galibiyetini 2014 yılında aldı.

İnternette geniş bir kitlesi olan Tıp Doktoru Dr. Anatasia Loupis geçtiğimiz günlerde Twitter üzerinden Fallon Fox'a seslendi. Loupis, Fox'un 2020'de "En Cesur Sporcu" ödülüne layık görülmesine karşı çıkarak, 47 yaşındaki sporcunun iki kadının kafatasını kırdığı için kutlanmaması gerektiğini çünkü “Savaş Kraliçesi”nin erkek olarak doğduğunu ifade etti. Şöyle yazdı:

"Transseksüel bir karma dövüşçü olan Fallon Fox şimdi de 2 kadın rakibinin kafatasını kırdı. Bir erkek kadınları dövüyor ve 2020'de "En Cesur Sporcu" seçiliyor. Kadınlara duyulan nefret gerçek."

Transseksüel
İlk transseksüel MMA dövüşcüsü Fallon Fox

Fox, 2020’de kendisini eleştirenlere yanıt vererek aslında iki değil "sadece bir" rakibinin kafatasını kırdığını belirtti. Fox’un "transfobik" insanlarla savaşmayı sevdiğini iddia ettiği tweet’i de tartışmalara yol açmıştı. 

Artık silinmiş olan tweet şöyleydi:

“Kayıtlara geçsin diye söylüyorum, iki kişiyi bayılttım. Bir kadının kafatası kırıldı, diğerinin kırılmadı. Ve bilesiniz diye söylüyorum, bundan zevk aldım. Transfobik saçmalıklar zırvalayan TERF’leri* kafeste patlatmayı seviyorum. Bu çok mutluluk verici."

*TERF: Trans karşıtı radikal feministler.

Kafatası kırılan rakibi 2014’te Fallon Fox ile karşılaşması hakkında ne demişti?

Fallon Fox 2014 yılında CCCW (Capital City Cage Wars) kafes dövüşünde kadınlar tüy siklet maçında Tamikka Brents ile karşılaştı. Fox bu meşhur maçı başından itibaren domine etti ve ilk raundun sadece ikinci dakikasında acımasız bir teknik nakavt ile maçı bitirmeden önce rakibini hemen kana buladı. Daha sonra Brents’in “Savaş Kraliçesinden yediği dayak sonucunda kafatasının çatladığı ve beyin sarsıntısı geçirdiği ve kafatasına birden fazla stapes takılması gerektiği” ortaya çıktı.

Tamikka Brents, maçtan sonra Whoa TV’ye konuştu ve Fox ile aralarındaki güç uyuşmazlığının kariyeri boyunca rakipleriyle arasında hissettiği en büyük fark olduğunu söyledi.

“Pek çok kadınla dövüştüm ve hiçbir dövüşte o gece hissettiğim gücü hissetmedim. Bunun nedeninin rakibimin erkek olarak doğması olup olmadığı sorusuna cevap veremem çünkü ben doktor değilim. Tek söyleyebileceğim, hayatımda hiç bu kadar güçlü bir karşılık hissetmemiştim ve ben de kendi çapımda güçlü bir kadınım. Onun tutuşu farklıydı, diğer kadınlara karşı yakın dövüşte hareket edebiliyordum ama Fox’un karşısında hiç hareket edemedim.”