Eski yüzücü Sharron Davies, trans bir bisikletçinin kadın kategorisinde derece almasının ardından yüzlerce erkeğin kadınların ödüllerini çaldığını söyledi

Olimpiyat madalyalı yüzücü Sharron Davies, esas cinsiyeti erkek olan transseksüel bir bisikletçinin ABD'de bir yarışta bronz madalya kazanmasının ardından yüzlerce erkeğin sporda kadınların haklarını çaldığını söyledi.
Eski yüzücü Sharron Davies, trans bir bisikletçinin kadın kategorisinde derece almasının ardından yüzlerce erkeğin kadınların ödüllerini çaldığını söyledi


Kaynak: dailymail.co.uk
Erişim tarihi: 03.04.2024

Olimpiyat madalyalı yüzücü Sharron Davies, esas cinsiyeti erkek olan transseksüel bir bisikletçinin Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bir yarışta bronz madalya kazanmasının ardından yüzlerce erkeğin sporda kadınların hakkını çaldığını söyledi. Böylelikle Davies, transseksüel sporcuların kadın etkinliklerinde yarışmasına karşı çıkan seslerden biri oldu. 

Eski yüzücü, Rhode Island'da düzenlenen Brumble Kermesse Yol Yarışını üçüncü sırada bitiren transseksüel bisikletçi Catherine Barnwell'in bronz madalya kazandığını belirten sosyal medya paylaşımına tepki gösterdi. Bir fotoğrafta Barnwell, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yarışın galibi ve ikincisiyle birlikte görülüyordu. Davies, trans atletlerin yarışmasına izin vererek yapılan 'korkunç cinsiyetçiliğe' karşı çıktı ve 'yerlerin ve ödüllerin' kadınlardan çalındığını söyledi.

Davies şunları yazdı: 'Ve yine... binlerce olmasa da yüzlerce erkek, batı dünyasında her gün sporda kadınlardan yerlerini, ödüllerini, podyumlarını, unvanlarını, burslarını ve çok özel karakter geliştirme fırsatlarını, hatta hayallerini çalıyor! Bu korkunç bir cinsiyetçilik.”

Moskova'da düzenlenen 1980 Olimpiyat Oyunlarında 400 metre karışıkta gümüş madalya kazanan eski yüzücü Davines, daha önce de bir başka trans atlet Cece Telfer'in kadınlar engelli yarışına katıldığı bir görüntüye tepki göstermişti. Daha önce erkek olarak yarışan Telfer, 2019'da bir Ulusal Kolej Atletizm Birliği (NCAA) şampiyonluğu kazanan ilk açık transseksüel atlet olmuş ve Şubat ayında Boston'da düzenlenen Kadınlar Özel 60 metre engelli yarışında koşmuştu. Trans yarışçı, ön yarışları beşinci sırada bitirerek etkinliğin finaline katılmaya hak kazanmıştı, ancak bildirildiğine göre karar verme yarışı sırasında kendini diskalifiye etmişti. Davies X hesabı (eski adıyla Twitter) üzerinden şunları yazdı: “Kadınlar yarışındaki erkek atleti görün! Bu en hafif tabirle hile yapmaktır.” Ayrıca 1.80 boyundaki Telfer'ın yarışa hazırlandığı bir video da yayınlandı. Burada yarışçı başlangıç bloklarında zıplarken ve eklemlerini gevşetirken görülüyordu.

Transseksüel atlet Cece Telfer, kadınlar engelli yarışına katıldığı için tepki toplamıştı.

Davies daha önce de trans sporcuların kadın sporlarına katılmasına karşı çıkmış ve çocuklarının okulunu hedef aldığını söyleyen trans aktivistlerin tehditlerine maruz kalmıştı. Yarışmacı ve yayıncı olarak 12 Olimpiyat oyununa katılmış olan 61 yaşındaki Davies, transseksüel bisikletçi Emily Bridges'in kadınlara karşı yarışmasının engellenmesi kararını da destekledi. Trans sporcu Bridges, geçen yıl kadın sporculara karşı bisiklet sürme girişimlerinin ardından tartışmaların odağında yer almıştı.

LBC haber sitesine konuşan Davies şunları söyledi: “Emily Bridges'in kadınlarla aynı kategoride yarışmasına izin verilmesi gerektiğini düşünmüyorum. Bir kadın kategorisinin ve açık bir kategorinin olması herkesin adil bir şekilde spor yapmasını sağlar. Eğer genç kızlara erkeklerin adil spor yapmaya layık olduğunu ama kadınların adil spor yapmaya layık olmadığını söylersek onlara ne tür bir mesaj vermiş oluruz? Bu, genç sporcu adayları için nasıl bir mesajdır?”

Transseksüellerin kadın sporlarına katılımı konusu son birkaç yılda büyük tartışmalara yol açtı. Bununla birlikte son yıllarda birçok yönetim organı transseksüel sporcuların katılımına ilişkin politikaları uygulamaya koydu. Örneğin Dünya Atletizm Birliği geçen yıl esas cinsiyeti erkek olan trans kadınların uluslararası kadın atletizm etkinliklerinde yarışmasını yasaklayan bir karar aldı. Söz konusu karar, 'kapsayıcılıktan önce adalete ve kadın yarışmasının bütünlüğüne öncelik vermek' için alındı. Yeni kurallara göre transseksüel sporcular ancak ‘Tanner 2 Evresinin ötesinde ya da 12 yaşından önce erkek ergenliğinin herhangi bir bölümünü yaşamamışlarsa' kadın sporlarında yarışmaya hak kazanabilecek.

Trans bisikletçi Emily Bridges'in kadınlarla aynı kategoride yarışması yasaklandı.

Dünya Su Sporları Federasyonu ise 2022 yılında politikalarını değiştirerek transseksüellerin ancak 12 yaşına kadar cinsiyet değiştirme süreçlerini tamamlamış olmaları halinde kadın yarışlarında yarışabilmelerine izin verdi. Kurallar ayrıca yüzücülerin o zamandan beri testosteron seviyelerini sürekli olarak baskıladıklarını federasyona kanıtlamalarını gerektiriyordu. Ayrıca Dünya Su Sporları Federasyonu, transseksüel sporcuların etkinliklerde birbirlerine karşı yarışabilmeleri için 'açık kategori' de oluşturdu. 

Transseksüel yüzücü Lia Thomas, Paris 2024 Olimpiyat Oyunlarında yarışmak için Spor Tahkim Mahkemesi'ne başvurarak bu kurallara itiraz etmeye çalıştı. Transseksüel sporcuların elit sporlara katılımı konusundaki tartışmalar, Thomas'ın 2022 yılında “Division I” tarihindeki ilk transseksüel Ulusal Kolej Atletizm Birliği (NCAA) şampiyonu olmasıyla daha da yoğunlaştı.

2022 yılında NCAA, Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından belirlenenlerle uyumlu yeni bir transseksüel katılım politikasını uygulamaya koydu. 2022'de uygulamaya konulan kurallar uyarınca, transseksüel sporcuların yarışmaya hak kazanabilmeleri için bir yıllık testosteron bastırma tedavisi görmüş olmaları gerekiyordu. Bu kurallar 2023-24 sezonu için güncellendi ve sporcuların yukarıdaki kriterleri karşılamaları ve sezon öncesinde, bir NCAA etkinliğindeki ilk yarışmadan önce ve şampiyona dışı segmentteki herhangi bir yarışmadan önce belgelenmiş testosteron seviyeleri için spor standardını karşılamaları gerekiyor.