Disney+'ın yeni Star Wars animasyon dizisi 'Tales of the Empire', nonbinary bir karakteri tanıttı

Yeni Disney+ Star Wars animasyon dizisi 'Tales of the Empire', iki cinsiyeti reddeden, cinsiyetsiz olduğunu iddia eden nonbinary bir karakteri tanıttı.
Disney+'ın yeni Star Wars animasyon dizisi 'Tales of the Empire', nonbinary bir karakteri tanıttı


Kaynak: dailywire.com
Erişim tarihi: 08.05.2024
Yayınlanma tarihi: 07.05.2024

Yeni Disney+ Star Wars animasyon dizisi "Tales of the Empire", iki cinsiyeti reddeden, cinsiyetsiz olduğunu iddia eden nonbinary bir karakteri tanıttı.

Libs of TikTok adlı bir kullanıcı, non-binary karakterin tanıtıldığı bölümden bir kesiti X (eski adıyla Twitter) platformunda paylaştı. Gönderide, "Disney+'ın 'Tales of the Empire' adlı yeni Star Wars şovunda, ‘they/them’ zamirlerini kullanan bir karakter bulunuyor" ifadesi yer alıyor. "Ebeveynler, çocuklarınızın ne izlediğini kontrol edin! Onlar sizin çocuklarınızın peşinde."

Günümüzde transgender anlatısının etkisiyle nonbinary olduğunu iddia eden kişiler, kendilerinden söz edilirken İngilizcede cinsiyet ifade eden ve “o” anlamına gelen tekil “he” ve “she” zamirleri yerine “onlar” anlamına gelen çoğul “they/them” zamirlerinin kullanılmasını talep ediyor. Video, altı kısa bölümden oluşan dizinin beşinci bölümünde nonbinary karakterin tanıtıldığı sahneye yer veriyor. Bu bölümde, bir Engizitör'e (Jedi avlayan bir karakter) teslim olmak üzere olan nonbinary karakter, başka bir Engizitör olan Dördüncü Kız Kardeş'in ışın kılıcıyla onu yere sermesinden önce tanıtılıyor. Engizitör karakter, kalp atışlarını kontrol ederken sözde cinsiyetsiz olan karakter için “they/them” zamirlerini kullanarak "Hâlâ hayattalar, onları gemiye götürmeliyiz. Belki kurtarabiliriz." diyor.

Nonbinary
Disney+'ın yeni Star Wars animasyon dizisi "Tales of the Empire", nonbinary bir karakteri tanıttı.

Dördüncü Kız Kardeş de söz konusu karakter için cinsiyet ifade etmeyen çoğul “they/them” zamirlerini kullanarak şu cevabı veriyor: "Unut gitsin. Bırak ölsünler. Bu zahmete değmez." Engizitör, "Teslim olmak üzereydiler," şeklinde karşılık veriyor.

"Star Wars" serisi daha önce de radikal toplumsal cinsiyet teorisiyle ilgili tartışmalara konu olmuştu. Yönetmen J.J. Abrams, 2019'da "Rise of Skywalker" filminde iki kadın arasında bir öpücük olacağını duyurmuştu ve bu öpücük filmde kısa bir süre yer almıştı. Disney ayrıca Marvel'in 2021'deki "Star Wars: The High Republic" çizgi roman serisinin kapağına, iki "trans ve non-binary" Jedi Şövalyesi eklemişti. Resmi Star Wars Instagram hesabı, bu konuda bir açıklama yaparak transları desteklediklerini ve uzak bir galakside temsilin çeşitliliğini genişletmeye kararlı olduklarını belirtmişti.