Cinsiyet değiştirme pişmanlığı: TikTok fenomeni transseksüellik yolculuğundan vazgeçti

Cinsiyet değiştirme sürecinde testosteron kullanan ve göğüslerini aldıran TikTok fenomeni Nikita Teran, 'Keşke beni durdursalardı' sözleriyle pişmanlığını ifade etti.
Cinsiyet değiştirme pişmanlığı: TikTok fenomeni transseksüellik yolculuğundan vazgeçti

 

Erişim tarihi: 28.12.2023

Kaynak: lifesitenews.com

 

Abigail Shrier'in Geri Dönüşü Olmayan Hasar: Kızlarımızı Baştan Çıkaran Transseksüel Çılgınlığı adlı kitabında, zor durumdaki genç kızların cinsiyet ideolojisini sıklıkla sorunlarının hem kolay ulaşılabilir hem de sosyal açıdan popüler görünen bir cevabı olarak gördüklerinin anlatıldığı bir kısım var. Shrier bu kısımda şöyle diyor: "Bu kimliğe birdenbire bürünen ergen bir kız için belki de en büyük risk, transseksüelliği kendisini kurtaracağını umduğu bir can simidi gibi görmesidir, fakat bu aynı zamanda çok da yıkıcıdır. Bir sabah memeleri ve rahmi olmadan uyanacak ve 'o zamanlar sadece 16 yaşındaydım' diye düşünecek. 'Bir çocuktum ve neden kimse beni durdurmadı?'"

Bu senaryo, Shrier bu sözleri yazdığından beri sayısız kez gerçekleşti. Bu ay Fox News tarafından yayınlanan bir haber "'Cinsiyet değiştirdiğine pişman olan 'erkek fatma' meme aldırma ameliyatının zorluğunu anlatırken ağlıyor" başlığını taşıyordu. TikTok fenomeni Nikita Teran, "testosteron almak ve göğüslerini aldırmak da dahil olmak üzere" "transseksüel" yolculuğundan derin pişmanlık duyduğunu açıkladı.

Fox News'e konuşan Teran, "kendisini tedavi eden doktorların, Teran'ın o dönemde yaşadığı psikolojik sorunları ortaya çıkarmak için daha fazla soru sormaları gerektiğini" belirtti ve babasının ailesini terk etmesini cinsiyet disforisinin nedeni olarak gördüğüne değindi.

Fox'a konuşan Teran, "Muhtemelen ben buna depresyon gibi bir şey derdim" dedi. "Cinsiyet kliniği ile temasa geçmeden önce, ruh sağlığı sorunları olan çocukları tedavi eden başka bir birimdeydim. Önce oradaydım ve bir tür yardım alabileceğimi düşündüm. Orada cinsiyet disforisi için bulunmuyordum; o birimde ruh sağlığı sorunlarım için bulunuyordum. Benimle ne yapacaklarını bilmiyorlardı."

"Trans birimine geldiğimde babama ve aileme karşı çok açıktım ve sanırım onlarla yaptığım her görüşmede babamdan bahsederken ağlıyordum. Ama yine de bu konuda herhangi bir tehlikeli işaret görmediler," diye devam etti. "Keşke beni durdursalardı. Keşke bunun travma ya da benzeri şeylerin neden olduğu cinsiyet disforisi olabileceğini fark etselerdi."

Transseksüel
Cinsiyet değiştirme sürecinde testosteron kullanan ve göğüslerini aldıran TikTok fenomeni transseksüellikten vazgeçti.

Bu vakaların pek çoğunda gördüğümüz gibi, Teran da hızlı bir cinsiyet değiştirme sürecine sokuldu. Cinsiyet disforisi orta ergenlik döneminde başlamış; kliniği ilk kez 17 yaşında ziyaret etmiş; ertesi yıl testosterona başlamış ve 19 yaşında sağlıklı göğüslerini ameliyatla aldırmıştı. "Gerçekten çok korkmuştum," diyor. "Gerçekten gergindim. Daha önce hiç ameliyat olmamıştım [ama]... Sadece bu işi halletmek ve hayatımı yaşamak istiyordum. İlk ameliyatımdan sonra kendimi çok hasta hissediyordum ve bende bir sorun olduğunu fark ettiler. Durumun ne olduğunu hatırlamıyorum. Sanırım iç kanama gibi bir şeydi."

"[Göğsüm] çok fazla kan içindeydi. Bu yüzden aynı gece acilen başka bir ameliyata alınmam gerekti. İkinci ameliyatı geçirmek zorunda kalmak da çok korkutucuydu. Çalışmama izin verilmiyordu. Çoğunlukla evde yatıyordum."

Teran’ın sonunda “trans erkek” olduğu için duyduğu sahte tatmin hissi ise bir yıldan az sürdü. Yirmi yaşına geldiğinde, bunu neden yaptığını merak etmeye başladı. Son derecede yaygın olan ancak önde gelen trans aktivistler tarafından sürekli olarak inkar edilen yan etkiler de ortaya çıkmaya başlamıştı; aldığı testosterondan kaynaklanan vajinal atrofi (vajinanın dokularında incelme, kuruma ve zayıflama) de buna dahildi. Doktoru ona testosteronu bırakmasını söyledi.  

Teran, Fox'a yaptığı açıklamada, “Benim için çok şaşırtıcıydı çünkü testosteron almaya başladığınızda neler olacağını size anlatıyorlar. Ses kalınlaşması, vücut kılları, yüz kılları ve saç çizgisinde erkek tipi gerileme gibi ana şeyleri biliyordum. Atrofik vajinitin ne olduğu hakkında hiçbir fikrim yoktu. Trans hastalar hakkında hiçbir şey bilmeyen farklı doktorlara koşturuyordum. Ve bu... benim için çok kafa karıştırıcı ve korkutucu bir dönemdi çünkü vücuduma neler olduğunu bilmiyordum."

Teran göğüslerini aldırdığı için duyduğu pişmanlığı anlatırken iki kez ağlıyor. Şimdi ise esas cinsiyetine geri döndü -testosteron almayı ve kendini erkek olarak adlandırmayı bıraktı- ve "geleceği için atacağı adımları düşünürken" okulunu da bıraktı. Bundan sonra ne yapmak istediğini bilmiyor. "Yeni bir yerden başlamam gerektiğini hissediyorum" diyor.

Umarım yapabilir. Bu arada, politikacıların ve basının sürekli teşvik ettiği cinsiyet değiştirme sürecinin fiziksel etkileriyle uğraşarak bir ömür geçirecek. Önümüzdeki yıllarda buna benzer binlerce hikaye duyacağız.