Cinsel saldırıdan kurtulan kadın, trans mahkumla aynı hücreye hapsedilme hikayesini anlatıyor

Cinsel saldırı mağduru olan bir kadın mahkum, transseksüel kadın olduğunu iddia eden erkek suçlularla aynı hapishanede yaşamanın iç yüzünü anlatıyor.
Cinsel saldırıdan kurtulan kadın, trans mahkumla aynı hücreye hapsedilme hikayesini anlatıyor


Kaynak: dailycaller.com
Erişim tarihi: 29.05.2024

Amerika’da kadınların ekonomik özgürlüğünü savunan bir düşünce kuruluşu olan Bağımsız Kadın Forumu (IWF) tarafından yayınlanan bir belgeselde, cinsel saldırı mağduru olan bir kadın mahkum, transseksüel kadın olduğunu iddia eden erkek suçlularla aynı hapishanesinde yaşamanın iç yüzünü anlatıyor. IWF'nin "Zalimce ve Olağandışı Bir Cezalandırma: Kadın Hapishanelerinin Erkekler Tarafından Ele Geçirilmesi” isimli programının bir parçası olan belgesel, cinsel saldırıdan kurtulan ve Central California Kadın Cezaevinde eski bir mahkum olan Evelyn Valiente'nin hikayesine odaklanıyor. Kimliğini korumak için takma isim kullanan Valiente, silahlı saldırı sonucu birini öldürdüğü için hapis yatarken, kadın olduğunu öne süren bir erkek mahkumla aynı koğuşu paylaşmak zorunda bırakılıyor. Valiente, cinsel suçlardan sabıkası olan erkek mahkumla ilgili olarak: "İlk başta her şeyin yolunda gideceğini düşünmüştüm ama bu kişinin manipülatif, hesapçı, kindar ve her zaman bir başkasına zarar vermek isteyen biri olduğu kısa sürede ortaya çıktı" diyor. 

2020 yılında Kaliforniya Valisi Gavin Newsom, eyaletin cezaevi sisteminde mahkumları esas cinsiyetleri yerine beyan ettikleri cinsiyete göre barındırmayı öngören bir yasayı imzalamıştı. Yasa uyarınca, infaz koruma memurlarının mahkumlara kendilerini nasıl “tanımladıklarını” özel olarak sormaları ve ardından onları uygun bir yerde barındırmak için çalışmaları gerekiyor. Cezaevine girmeden önce cinsel saldırıya uğrayan Valiente ise cinsel suçlardan hüküm giymiş bu kişi ve diğer erkeklerle aynı barınma biriminde bulunmanın sadece kendisi için değil, geçmişinde istismara uğramış birçok kadın için de korkutucu olduğunu söylüyor.

Valiente, "Bu, bizim için travma içinde yaşamak demek" diyor. IWF'nin hikaye anlatımı yöneticisi ve belgesel serisinin ortak yapımcısı Andrea Mew ise Daily Caller haber sitesine verdiği demeçte, Kaliforniyalı kanun yapıcıların transseksüel mahkum tasarısının bu mahkumları güvende tutmakla ilgili olduğunu iddia etmelerine rağmen, yasanın aslında cezaevinde sıklıkla istismara uğrayan kadınları daha da mağdur ettiğini belirtiyor. Mew: "Kaliforniya'nın bir yandan rehabilitasyona odaklanırken bir yandan da kadınları bu tarz tetikleyicilerle yeniden travmatize etmesi gerçekten çok ilginç. Cezaevindeki pek çok kadın cinsel saldırı, duygusal ve fiziksel istismar mağduru ve erkeklerin kendi alanlarında olması onlar için çok büyük bir tetikleyici. Aynı zamanda bu durum, şiddet yanlısı erkek suçluların, çoğu durumda onları oraya getiren şeylere dizginsiz bir şekilde erişebilmelerine de olanak tanıyor." diyor. Şu anda Amerika’da New York ile birlikte beş eyalet daha kadın olduğunu iddia eden erkeklerin kadın cezaevlerine yerleştirilmesine izin veren yasaları kabul etmiş bulunuyor. Bununla birlikte, Wisconsin gibi başka eyaletlerin de transseksüel olduğunu söyleyen erkek suçluları, şiddet içeren suç geçmişlerine rağmen tamamen kadınlardan oluşan tesislere yerleştirdiği biliniyor.

Trans suçlu
Cinsel saldırı mağduru kadın mahkumlar, transseksüel kadın olduğunu iddia eden erkek suçlularla aynı hapishanesinde yaşamak zorunda bırakılıyor.

Öte yandan Eylül 2023'te bir kadın mahkum, trans kadın olduğunu öne süren bir erkek mahkum tarafından cezaevinde saldırıya uğradığı için New Jersey'deki Edna Mahan Cezaevine dava açtı. New York'tan bir başka kadın mahkum da Ocak ayında dava açarak, bir cezaevi yetkilisinin cinsel saldırıda bulunduğu bildirilen bir erkek mahkuma "kadın mahkumlara erişebilmesi" için kendisini transseksüel olarak tanıtması talimatı verdiğini iddia etti.

Belgeselin yapımcısı Mew Daily Caller haber sitesine yaptığı açıklamada, kendisinin ve ortak yapımcı Kelsey Bolar'ın, insanların cezaevindeki sevdiklerinin şiddet geçmişi olan bir transseksüel mahkumla aynı hücreyi ya da birimi paylaşmak zorunda kalması halinde ne hissedeceklerini hayal etmelerini istediklerini söyledi. Mew: "İnsanların kendilerini hapishanedeki insanların yerine koymaları ve kendilerini orada hayal etmeleri, kendi kızlarını orada hayal etmeleri gerekiyor" dedi. "Sizi hapishaneye sokabilecek pek çok şey olabilir ve bunların bir kısmı kazadır, bu nedenle kendinizi ya da kızınızı bu tür bir kazanın içinde hayal edin. Kendinizi oradaki kişinin yerine koyun ve sadece cezanızı çekip eve dönmeye çalışırken erkek suçlular tarafından fiziksel, duygusal ve bazı durumlarda gördüğümüz gibi cinsel olarak tehdit edildiğinizde nasıl hissedeceğinizi düşünün." diye ekledi.