Boks şampiyonu Carl Froch transseksüel sporcuların spora katılımını ‘yasa dışı' olarak nitelendirdi

Eski boks şampiyonu Carl Froch, transseksüel kadınların sporda sahip olduğu haksız avantaja dikkat çekerek kadın sporlarında yer almalarını eleştirdi.
Boks şampiyonu Carl Froch transseksüel sporcuların spora katılımını ‘yasa dışı' olarak nitelendirdi

 

Erişim tarihi:18.12.2023

Kaynak:dcenquirer.com

 

Eski boks şampiyonu Carl Froch, transseksüellerin (kişinin biyolojik cinsiyetine belli yollarla müdahalede bulunup bir diğer biyolojik cinsiyete bürünme hali) spora katılımı konusundaki görüşünü çok açık bir şekilde ifade ederek, esasen erkek olan transseksüel kadınların sporda sahip olduğu haksız avantaja dikkat çekti ve onları ‘’asla olmaması gereken‘’ haksız maçları aldıkları için kınadı.

Froch, boks şampiyonu Ebanie Bridges'in yakın zamanda bir trans kadınla dövüşmeyi haksız avantaj nedeniyle açıkça reddetmesini gündeme getirdi. Boks şampiyonu, Bridges'in görüşüne katılarak onu destekledi.

Froch, "[Trans kadınlar] daha güçlü ve daha kuvvetli," dedi. "Hepsi değil tabi - bazı maskülen kadınlar var. Bazı kadınsı erkekler de var. Ama trans kadından bahsediyoruz. Biyolojik olarak erkek doğmuş biri, gerçek bir kadınla dövüşmemeli, asla. Bu yasaklanmalı. Ebanie Bridges'in asla bir trans kadınla dövüşmeyeceğini söylemesine katılıyorum. Trans kadınlar aslında erkektir ve kadın sporlarında yarışmamalıdır, nokta. Nokta!" dedi.

Transseksüel
Eski boks şampiyonu Carl Froch, kadın sporlarında yarışan transseksüel kadınları kınadı.

Froch ayrıca, MMA dövüşlerinde kadın olarak dövüşen biyolojik bir erkek olan MMA'in ilk transseksüel dövüşçüsü Fallon Fox hakkında da konuştu.

"Bana kalırsa bir trans kadının kadın sporunda yarışmasına izin veremezsiniz" dedi. "Bir sürü eğer ve ama var ama dövüş sporundan bahsettiğinizde, [doğuştan] biyolojik bir erkeğin biyolojik bir kadına karşı dövüş sporunda yarışmasından mı bahsediyorsunuz? Hayır, asla. MMA'de bunun olduğunu biliyorum. Bir daha asla olmamalı, bu çok yanlış."

Transseksüel sporculara karşı yarışmak çoğu spor dalında zaten adil değildir, ancak konu dövüş sporlarına geldiğinde durum adaletsizlikten düpedüz tehlikeye dönüşmektedir. Biyolojik bir kadını biyolojik bir erkeğe karşı dövüşmeye zorlamak, transseksüel kadının kullandığı hormon miktarı ne olursa olsun, kadının güvenliğini ve hayatını riske atar.

Liberal LGBTQ aşırılık yanlılarını yatıştırmaya çalışmak, yarışmacıların hayatlarını tehlikeye atmaya değmez. Söz konusu bir dövüş sporu olduğunda dövüşçülerin güvenliği her zaman öncelikli olmalıdır, çünkü yarışmacılar zaten fiziksel refahlarını tehlikeye atmaktadır, yapmaları gereken son şey hayatlarını gereksiz yere riske atmaktır.