Birleşik Krallık, çocuklar için ergenlik engelleyicilerin reçete edilmesine acil yasak getirdi

Birleşik Krallık Hükümeti yaptığı basın açıklamasında, reşit olmayanlar için ergenlik engelleyicilerin özel olarak reçete edilmesi ve tedarik edilmesine 'acil yasak' getirdiğini duyurdu.
Birleşik Krallık, çocuklar için ergenlik engelleyicilerin reçete edilmesine acil yasak getirdi


Kaynak: dailycaller.com
Erişim tarihi: 30.05.2024

Birleşik Krallık Hükümeti yaptığı basın açıklamasında, reşit olmayanlar için ergenlik engelleyicilerin özel olarak reçete edilmesi ve tedarik edilmesine "acil yasak" getirdiğini duyurdu. Hem İngiltere hem de İskoçya, sırasıyla Mart ve Nisan aylarında, yan etkiler ve bilinmeyen uzun vadeli etkilere yönelik artan endişeler nedeniyle 18 yaş altındaki yeni hastalar için ergenlik engelleyicilerin reçete edilmesini durdurduklarını açıkladı.

Hükümet, yeni düzenlemelere göre 3 Haziran'dan 3 Eylül'e kadar İngiltere, Galler ve İskoçya'daki özel reçetecilerin yanı sıra Avrupa Ekonomik Alanı (EEA) veya İsviçre'de kayıtlı reçetecilerin cinsiyet disforisi (cinsiyet hoşnutsuzluğu) olan küçükler için bir tedavi olarak ergenlik engelleyicileri sunamayacağını duyurdu. Duyuruda, "Bu süre zarfında, 18 yaş altındaki yeni hastalara, bu reçeteyi yazanların bakımı altında cinsiyet disforisi yaşayanlarda ergenlik bastırma amacıyla bu ilaçlar reçete edilmeyecektir. Buna ek olarak hükümet, Ulusal Sağlık Servisi (NHS) kılavuz ilkeleri doğrultusunda, İngiltere'deki [Ulusal Sağlık Servisi] birinci basamak sağlık hizmetlerinde bu ilaçların reçetelenmesine süresiz kısıtlamalar getirmiştir." denildi.

Ergenlik engelleyiciler
Birleşik Krallık, çocuklar için ergenlik engelleyicilerin reçete edilmesine acil yasak getirdi.

Düzenlemelere göre yasak, sağlık hizmeti verenlerin cinsiyet disforisi olan küçükleri tedavi etmek amacıyla ergenlik engelleyici satışı veya tedariki ile uğraşmasını da yasaklıyor. Duyuruya göre yasak "gonadotropin salgılatıcı hormon analogları - buserelin, gonadorelin, goserelin, leuprorelin asetat, nafarelin veya triptorelinden oluşan veya bunları içeren ilaçlar" için geçerli. İlaçlar 18 yaş üzeri hastalar ve NHS reçeteleri için hala mevcut olacak. Düzenlemelere göre, 3 Haziran'dan önce en az altı ay boyunca ergenlik engelleyici ilaç kullanan 18 yaş altındaki hastalar reçete almaya devam edebilecek. 

Duyuruda, kararın hasta güvenliğine yönelik riskleri ele almak için alındığı belirtilerek, İngiltere'deki NHS kliniklerinin Cass incelemesinin yayınlanmasının ardından benzer adımlar attığı kaydedildi. Pediatri alanında danışmanlık yapan ve daha önce Kraliyet Pediatri ve Çocuk Sağlığı Koleji'nin başkanlığını yürüten Dr. Hillary Cass tarafından yürütülen dört yıllık inceleme, reşit olmayanlar için ergenlik engelleyici kullanımına dair "zayıf kanıtlar" olduğunu ve cinsiyet değiştirme uygulamalarının kişinin doğurganlığını ve ruh sağlığını nasıl etkilediğine dair "yetersiz/tutarsız" araştırmalar bulunduğunu ortaya koydu.